ویتامین‌ مناسب برای سلامت و رشد مو چیست

ویتامین‌ مناسب برای سلامت و رشد مو چیست

ویتامین‌ مناسب برای سلامت و رشد مو چیست : داشتن مو های بلند و زیبا آرزوی بسیاری از افراد است اما ممکن است به دلایلی مانند ریزش مو و سخت بودن مراقبت از موهای بلند خیلی زود دلسرد شوند. واقعیت این است که تنها مراقبت هایی که کم و بیش همه با آن آشنا هستیم برای موهای بلند کافی نیست.

مصرف ویتامین ها و رژیم غذایی سالم تاثیر قابل توجهی در میزان رشد و سلامت موها دارد و اگر شما از آن دسته از افراد هستید که می‌خواهید موهای بلند و زیبایی داشته باشید، از این موضوع غافل نشوید.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) بهترین راه برای جذب ویتامین های مورد نیاز این است که آن ها را از غذایی که می خورید کسب کنید. در ادامه با ویتامین های لازم برای رشد مو و غذاها و میوه هایی که سرشار از این ویتامین ها هستند آشنا می شویم.

ویتامین های مورد نیاز مو

استفاده از ویتامین A برای رشد مو

مهم ترین ویتامینی که می توان به آن اشاره کرد ویتامین A است. این ویتامین در درجه اول برای رشد سلول ها بسیار مفید است و مهم ترین خاصیت آن برای موها تامین ایمنی آن ها است. این ویتامین حالات مختلفی دارد که معمول ترین حالت آن بتا کاروتین است. از جمله میوه هایی که سرشار از ویتامین A هستند می توان به میوه ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند هویج، طالبی و هلو اشاره کرد. همچنین مواد غذایی که برای کسب این ویتامین می توان مصرف کرد شامل اسفناج، سیب زمینی و سبزیجاتی که برگ تیره دارند هستند.

 

استفاده از ویتامین c برای رشد مو

بدون شک موثرترین ویتامین در بحث ایمنی بدن ویتامین C است. حتما شنیده اید که در هنگام سرما خوردگی مصرف این ویتامین بسیار توصیه می شود. اما علاوه بر آن، اگر به سلامت مو های خود و رشد خوب آنها اهمیت می دهید توصیه ما این است که مصرف غذاهای شامل این ویتامین را در رژیم غذایی خود بگنجانید. کار ویتامین C در واقع کمک به بدن برای جذب آهن موجود در مواد غذایی است. هنگامی که موهای شما حالت دو شاخه شدن پیدا می کند در واقع زنگ خطری برای کمبود این ویتامین است. پرتقال، کلم برکلی، آناناس و میوه های قرمز رنگ مانند توت فرنگی و آلبالو منابع سرشاری از ویتامین c هستند.

 

استفاده از ویتامین D برای رشد مو

شاید در دسترس ترین ویتامین برای بدن ویتامین D باشد زیرا منبع بسیار خوب برای آن خورشید است که بدن می تواند مقدار زیادی از آن را مخصوصا در فصل تابستان جذب کند. با این وجود کمبود این ویتامین در افراد بسیار شایع است که باعث مشکلاتی در بدن می شود و مو و پوست اولین قربانیان این کمبود هستند. مو در داخل کیسه های لوله مانندی به نام فولیکول تشکیل شده است و از پوست سر بیرون می آید. رشد فولیکول ها بسیار وابسته به ویتامین D است و مشکلاتی مانند ریزش مو توقف رشد آن به دلیل کمبود این ویتامین است. بنابراین سعی کنید روزانه هرچند به مدت کم (حداقل 15 دقیقه) در فضای آزاد قدم بزنید و از نور خورشید لذت ببرید. غذاهایی را که حاوی ویتامین D هستند مصرف کنید مانند ماهی سالمون، تن ماهی و تخم مرغ.

 

استفاده از ویتامین Eبرای رشد مو

برای موهای آسیب دیده و رشد دوباره و سلامت آن ها ویتامین E بسیار  می تواند مفید باشد. این ویتامین نقش محافظتی را ایفا می کند و سلول ها را در برابر آسیب محافظت می کند. ویتامین E در دانه آفتابگردان، اسفناج، تن ماهی و سبزیجات یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =