دلایل اصلی ریزش موها چیست؟

دلایل اصلی ریزش موها چیست؟

دلایل اصلی ریزش موها چیست؟ به گفته متخصصان اگر در طول روز ریزش مو دارید این ریزش طبیعی می باشد زمانی این ریزش نگران کننده می شود که ریزش مو در طول یک روز بیشتر از 100 عدد تارمو باشد و باید برای جلوگیری از ریزش آن تدبیری اندیشید.

 

متخصصین، ریزش مو را به دو دسته کلی، اسکاری (جای زخم ) و غیر اسکاری (بدون زخم ) تقسیم بندی کرده اند. ریزش مو که جز ء دسته اسکاری قرار می گیرند به دلیل بیماری های گوناگونی پوستی همانند لوپوس و یا متاثر از تروما (ضربه، زخم، جراحت ) که بر اثر حوادث واتفاقا ت است.

ریزش موهای که در دسته اسکاری قرار می گیرند معمولا ریشه مو از بین رفته و موها نمی توانند دوبار رشد کنند و راه حل ان در این صورت کاشت مو می باشد.

علت ریزش مو

رسایی متخصص پوست و مو اظهار داشت : موهای که در دسته دوم غیر اسکاری قرار می گیرند ریشه مو از بین نرفته و مجددا می تواند رشد کند و این نیز خود به دو دسته منتشر و موضعی تقسیم بندی می شود.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) ایشان در ادامه بحث خود بیان داشتند : در ریزش موی سر موضعی، در هر جایی از موی سر حتی بعضی اوقات در ابرو و مژه و همچنین بخش هایی از بدن ریزش مو در این نواحی به صورت گرد و محدود می باشد به آن ریزش موی سکه ای گفته می شود.

دلایل اصلی ریزش موی سکه ای، استرس و اضطراب و مشکلات زمینه ای، موروثی و یا به صورت آلرژی و اگزما می باشد و در این حالت، موها پس از گذشت 3 تا 6 ماه مجددا رشد خواهند کرد.

در ریزش مو سکه ای اگر ریزش شدید باشد آنگاه باعث ریزش قسمت های موی سر شده و اگر این حالت خیلی شدیدتر باشد تمام موهای بدن خواهد ریخت که به زمان طولانی برای درمان نیاز است.

در مورد ریزش موی سر به صورت ریزش منتشر، دکتر رسایی بیان داشتند : کمبود آهن، روی ویتامین های گروه B، آمینه های ضروری که درصورت کمبود در بدن باعث سوء تغذیه می شوند علت اصلی این ریزش مو در سر است. و برای جلوگیری و رفع این مشکل، افراد می توانند با مصرف سبزیجات و میوه جات، حبوبات و گوشت قرمز و سفید این مشکل را برطرف کنند.

 

از دیگر دلایل ریزش موی منتشر، مشکلات هورمونی یا غددی می باشد مانند کم کاری و پرکاری غده تیروئید که موجب ریزش موی منتشر می شود.

دکتر رسایی متخصص پوست ومو در ادامه به این نکته اشاره کرده اند که علت ریزش مو و چاقی و اختلال در باروری به علت سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز می باشد. این مشکل به خاطر تغییرات ساخت و ساز در هورمون های داخل تخمدان و مسایل آنزیمی که باعث می شود میزان این هورمون ها افزایش یابد، رخ می دهد.

 

وی درادامه اظهار داشت : بعضی اوقات یکی از موارد ریزش مو ی منتشر، دیابت می باشد که بعد از زایمان رخ می دهد که دو تا سه ماه بعد از زایمان شروع می شود این اتفاق در 60 درصد از زنان رخ می دهد و قابل ذکر است که مو مجددا رشد خواهد کرد.

 

عواملی هم وجود دارند که باعث ریزش موقت مو خواهند شد ازجمله این موارد : بیماری های تب دار همچون حصبه، سرماخوردگی های شدید و طولانی، اضطراب و استرس و یا شوک های مانند فوت یکی از بستگان نزدیک، سقط کردن جنین و یا جراحی های بزرگ باعث ریزش موی موقت می شوند و بعداز مدتی مجددا رشد خواهد کرد.

 

دکتر رسایی می گوید : یکی دیگر از عوامل ریزش مو رژیم گرفتن و کاهش وزن می باشد. اگر موی سر خود را سفت ببندید باعث ریزش موی کششی می شود که برای جلوگیری از این نوع ریزش مو کوتاه کردن مو مثمر ثمر خواهد بود.

ودر پایان برای درمان و جلوگیری از ریزش مو باید علت ریزش مو ی خود را دانست و تنها کوتاه کردن موی سر در درمان ریزش مو تاثیر گذار نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − ده =