شستن زیاد موهای چرب و اثرات آن

شستن زیاد موهای چرب و اثرات آن

شما نمی توانید با شستن زیاد موهای خود از دست چربی های آن خلاص شوید. حتی با این کار حتی شاید به چربی آن نیز بیفزایید زیرا موهای شما به خودی خود چرب یا خشک نیستند بلکه این پوست سر شماست که چرب یا خشک است.

 

دلیل چربی موهای شما بخاطر چرب بودن خودش است یا پوست سر شما

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) خشکی موهای شما بخاطر چربی های موجود در پوست سر شماست که باعث می شود موهای شما نیز چرب شود و ماهیت موهای شما نمی تواند چرب یا خشک باشد. غدد چربی در پوست سر شما وجود دارد که با ترشح چربی لطافت موهای شما را به ارمغان می آورند. این چربی های ترشح شده علاوه بر لطافت، نقش حفاظتی از پوست و مو را نیز بر عهده دارد. پس حضور این چربی بر روی سر لازم است.

موهای چرب

هورمون آندروژن شما در زمان بلوغتان شروع به ترشح می کند و بعد از آن ادامه پیدا میکند و مقدار ترشح این هورمون در جنس مذکر زیاد و مونث کم می مباشد و ترشح این هورمون به پاسخ غده های چربی روی پوست شما منجر می شود. اما در افراد متفاوت این ترشح و پاسخ متفاوت است و با ترشح بیشتر به پاسخ بیشتر می انجامد و باعث ایجاد پوست سر چرب تری می شود که ما به اصطلاح می گوییم شخص موهای چربی دارد.

برخلاف آن ها افرادی هم وجود دارند که این هورمون در آن ها کمتر ترشح می شود و نتیجه آن را دیگر خودتان می توانید حدس بزنید. عاملی که بر روی میزان ترشح این ماده در افراد است را می توان جنسیت شخص و ژنتیک او دانست. اما گاهی ژنتیک می تواند بر جنسیت غلبه کند و شخص حتی به آندروژن کم حساسیت نشان داده و برخی خانم ها پوست های بسیار چربی داشته باشند.

 

این میزان ترشح چربی پوست سر شما توسط مغز شما کنترل می شود و شما هر بار که شما اقدام برای از بین بردن این چربی ها می کنید مغز شما فرمان ترشح چربی توسط غدد سباسه را صادر می کند تا چربی های از بین رفته را جایگزین کند. پس دقت داشته باشید که هرچقدر موهای خود را بیشتر بشویید و بیشتر به حمام بروید باز همان میزان چربی از غده های شما ترشح می شود. اما باید بیشتر از این ها مراقب باشید زیرا بهترین اتفاق ممکن تولید همان میزان چربی است و گاهی اوقات شاید بیشتر از مقدار قبلی ترشح شود و بیشتر از قبل شما را آزار دهند.

پس دقت کنید زیاد با روش هایی چون شستشوی مداوم یا یا استفاده از شامپوهای قوی و استفاده از فشار زیاد برای از بین بردن چربی ها باعث افزایش میزان آن ها نشوید. همچنین پس از استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب از نرم کننده ها استفاده کنید زیرا این شامپوها بیش از حد پوست سر شما را خشک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + نوزده =