استفاده از روغن آمله یا آملا برای درمان سفیدی مو

استفاده از روغن آمله یا آملا برای درمان سفیدی مو

روغن آمله یا آملج: امروزه اکثر افرادی که دچار سفیدی مو یا شکنندگی آن و یا حتی کچلی هستند، از این موضوع شکایت دارند که چرا یک درمان طبیعی و سالم بدون پرداخت هزینه زیاد برای این عوارض وجود ندارد. خیلی خودتان را خسته نکنید که به دنبال داروهای ترکیبی و غیره بروید.

 

راه حل همه این مشکلات در روغن آمله نهفته است. کافی است مدتی از آن استفاده نمایید تا به راحتی مشکلاتی که گفته شد را بتوانید حل کنید. شرف الدین حسن اصفهانی ملقب به حکیم شفایی هم در کتاب خود که در زمینه طب تالیف نموده بود، از خواص روغن آمله می گوید و توصیه می نماید برای پیشگیری از سفیدی مو این روغن مفید است.

موارد استفاده از روغن آمله

چرا این روغن در معرض فراموشی قرار گرفت؟

از قدیم مردم ایران هم به استفاده از این گیاه تمایل داشته اند ولی بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده شده است. علی رغم میزان استفاده زیادی که از روغن آمله می شود ولی پژوهش های نسبتا مختصری در مورد آن صورت گرفته است. با این حال در همین میزان پژوهش ها هم نسبت به عملکرد آنتی اکسیدانی این فراورده اذعان شده است. بد نیست بدانید در هر 100 میلی لیتر از روغن این میوه حداقل یک گرم اسید آسکوربیک یافت می شود.

از این جهت می توان دلیل مزه ترش آن را دریافت. جالب تر این که روغن آمله حاوی 45 درصد تا 70 درصد آنتی اکسیدان است و به همین دلیل گفته می شود که سرشار از آنتی اکسیدان است. البته طی عمل فراوری روغن از میوه، میزان اسید اسکوربیک تقریبا 3 برابر می شود. این عمل باعث بیشتر شدن غلظت روغن آمله خواهد شد.

 

روش تهیه روغن از میوه آمله ( آملا )

احتمالا خیلی برای تان جالب خواهد شد اگر بدانید چطور روغن آمله بدست میاید. طریقه فراوری و بدست آوردن آن به این صورت است که میوه را خشک می کنند و پس از پودر کردن آن، با کمی آب تازه خود میوه مخلوطش می نمایند. تصور کنید این عمل را تا 21 دفعه انجام میدهند. حالا بیشتر قابل درک است که چرا روغن آمله تا این حد خواص شگفت انگیزی دارد. بهتر است در کنار مصرف این روغن از گروه ویتامین های A و B هم استفاده کنید تا نتیجه مطلوب تری بگیرید.

بدین منظور می توانید از سویق جو و سمنو هم استفاده نمایید. همچنین با پودر کردن هلیله سیاه نیز می توانید آن را با کمی گلاب و آرد هفت جوانه مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را روزی به میزان یک عدد میل نمایید. بدین صورت تاثیر این روغن بیشتر هم خواهد شد. روغن های زیادی تا به حال در مورد رویش مو به کار می رفته و توصیه می شده است مانند روغن رزماری. ولی روغن آمله به نظر می رسد تاثیر بیشتری داشته باشد.

 

موارد مصرف دیگر روغن آمله

از دیگر موارد مصرف روغن آمله می توان به درمان و رفع مو خوره اشاره کرد. همچنین می توان روغن آمله را با روغن های دیگر مثل روغن هسته انگور هم به صورت ترکیبی استفاده نمود.  توجه داشته باشید که برای این که از این روغن جواب قطعی بگیرید بهتر است حداقل شش ماه از آن استفاده نمایید. یک نکته جالب دیگر این است که در صورتی که مایل باشید حتی تا پایان این دوره شش ماهه نیز می توانید هم زمان از رنگ مو نیز استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =