درمان ریزش مو با بهره گیری از گیاهان دارویی

سلامت موهای شما مانند بدن شما در گرو استفاده درست و به اندازه از مواد غذایی است. برخی رژیم های خودسر که افراد بدون هیچ دانشی می گیرند از رسیدن این مواد غذایی به بدن جلوگیری می کند و در نتیجه این عمل منجر به شروع بیماری های مختلف و ریزش موها می شود.

 

هرچه تغذیه ی شما بهتر باشد موهای زیباتری خواهید داشت و با استفاده از یک رژیم غذایی درست هم سلامتی خود را تضمین کنید و هم زیباییتان را. بیماری ها یکی دیگر از عواملی است که سبب کمبود مواد غذایی در بدن می شود و ریزش موها را به دنبال دارد و می توانید به وسیله ی روش های درمانی گیاهی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می توانید این مواد مغذی را به بدن خود برسانید.

روش های گیاهی برای درمان ریزش مو

برای درمان ریزش موهای خود از روش های گیاهی استفاده کنید

استفاده از روغن های گیاهی هم برای تقویت موها می تواند موثر واقع شود. آب برخی از میوه ها مانند خیار،هلو و انگور می تواند برای رساندن مواد غذایی لازم به موها مورد استفاده قرار گیرد. ترکیبی از کتیرا و زرده تخم مرغ می تواند برای رساندن رطوبت لازم به موها و جلوگیری از ریزش موها مورد استفاده قرار گیرد. برای موهای چرب نیز می توانید آب نخود و مورد سبز را به کار ببرید و به هیچ عنوان از زرده ی تخم مرغ استفاده نکنید زیرا باعث می شود چربی موهایتان افزایش یابد.

 

تخمه های خربزه، طالبی و گرمک در اطرافشان دارای ماده لزجی هستند که می توانید از آن برای ماساژ دادن موهای خود استفاده کنید. برای استفاده از خاصیت این ماده تخمه ها را در دستان خود بگیرید و با دستتان که چرب شده، موی خود را ماساژ دهید و برای تاثیر گذاری اجازه دهید یک ساعت روی موهای شما قرار دشته باشد و سپس با آب ولرم موهایتان را آبکشی نمایید.

 

در بسیاری از موارد بعد از اینکه از یک بیماری فارغ می شوید برای تامین مواد غذایی لازم که در طول بیماری از دست داده اید می توانید از آب انگوربه مقدار سه لیوان در روز استفاده نمایید.

ریزش موهای شما ممکن است به دلیل وجود کلسترول باشد که با کاهش ویتامین B  بدن به وجود آمده باشد. در این مورد تنفس و تغذیه ی موهای شما به دلیل جمع شدن چربی در اطراف پیاز مو با اختلال رو به رو می شود.

 

اگر می خواهید ویتامین B مورد نیاز موهای خود را تامین کنید می توانید از مواد زیر استفاده کنید :

 • سبوس گندم و جو
 • پوست چلتوک برنج
 • نان‌های پخته شده با آرد سیاه
 • همچنین ماء‌الشعیر

 

برای تقویت موهای خود می توانید از روش هایی که عشایر استفاده می کنند استفاده نمایید.

مواد موردنیاز :

 • خیار درشت و آبدار با پوست زرد
 • جوی پوست نکنده ( منبع ویتامین B )

خیار را از وسط به دو نیم کرده و جو را در داخل آن فرو ببرید تا جوها در داخل آب خیار جوانه بزند و بروید و سپس جوها و خیار را خشک کنید و آن ها را بکوبید. می توانید هم از کوبیده ی آن به صورت موضعی ( شستن موها ) استفاده نمایید و هم خوراکی.

باید حواستان به گردش خون در سرتان باشد زیرا اگر جریان خون در موی سر شما کاهش یابد می تواند به ریزش موهای شما منجر شود. از شستشوی موها خود با  برگ انجیر و شیره ی آن می توانید برای افزایش خون رسانی به پوست سر خود استفاده نمایید.

 

تهیه این جوشانده کار خاصی ندارد و فقط باید دو برگ انجیر را بجوشانید و به موهای خود بمالید. فقط توجه داشته  باشید که برخی از افراد ممکن است نسبت به برگ انجیر حساسیت دارند و پیس از مصرف آن از عدم حساسیت خود نسبت به آن اطمینان حاصل کنید و تا جایی که ممکن است مراقب باشید تا از ریختن این جوشانده روی پوست صورتتان جلوگیری شود.

راهکار ساده ی دیگری که می تواند در خون رسانی به پوست سر شما موثر واقع شود برس کشیدن موهاست. بله تنها با برس کشیدن و مالش پوست سر خود در حالتی که پوست سر شما مشکلات خاصی نداشته باشد می تواند موثر واقع شود. بهبود جریان خون در پوست سر به عوامل دیگری مانند شست و شوی موها نیز وابسته است.

 

ریزش موهای خود  را متوقف کنید

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) برای تقویت موهایتان می توانید از شستن موهیاتان با گیاه سدر استفاده نمایید. برای اینکار ابتدا مقداری سدر را تا کف کردن به هم زده و با آب و کف آن سر را بشویید. حواستان باشد که در اثر رفتن ذرات گیاه در موهایتان کمی خارج کردن آن ها از لای موهایتان دشوار است و ممکن است در این مواقع به جای اینکه باعث رشد موهایتان شوید، ریزش موهایتان را رقم بزنید.

 

ضدعفونی کردن پوست سر برای از بین بردن قارچ ها،زخم های موجود در سر، موخوره  و تقویت موها و رویش آن ها موثر است. برای ضدعفونی کردن آن ها می توانید از پنیرک، بابونه و یا خطمی استفاده کنید و علاوه بر موارد گفته شده موهایی درخشان را برای خود به ارمغان بیاورید.

سبزیجات منبع سرشاری از گوگرد هستند. می توانید برای بهره بردن از گوگرد موجود در سبزیجات آن ها را هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی مورد استفاده قرار دهید.

 

در مواد زیر می توانید گوگرد لازم برای موها را تامین کنید :

 • پیازهای خوراکی
 • شنبلیله
 • تره
 • والک
 • انواع شاهی
 • برگ گزنه
 • سیرو موسیر

برای حالت دهندگی، لطافت و تقویت موهایتان می توانید گردو را به دوحالت موضعی و خوراکی مورد استفاده قرار دهید. موهای خود را برگ گردو بشویید تا از خاصیت آن بهره ببرید.

شلغم و چغندر را نیز می توانید ب دو صورت موضعی ( شستشوی سر با آب پخته آن ها ) و خوراکی مورد استفاده قرار دهید. برای داشتن موهایی پر پشت  شستن موهایتان در فصل زمستان با آب لبو را فراموش نکنید.

 

محافظت از موهای سر

استفاده از روغن هایی چون روغن بادام و یا روغن مورد می تواند موهای شما را چرب و تمیز نگاه دارد. ( منظور از چربی مقداری است که موهای شما برای سلامتشان به آن نیاز دارند نه مقداری که به موهای شما آسیب برساند.)

برای افزایش جریان خون در سر، صورت و بدن بهتر است به صورت منظم ورش کنید و کف سر خود را ماساژ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + ده =