طب سنتی و درمان ریزش مو

طب سنتی و درمان ریزش مو

اگر که دنبال این هستید موهای پرپشتی داشته باشید می توانید قبل از حمام کردن یکی از گزینه های زیر را امتحان نمایید. مورد اول می توانید عسل و روغن بادام تلخ را با هم مخلوط کنید و روی سر خود بمالید و نیم ساعت منتظر مانده و سپس موهای خود را آبکشی کنید. مورد دوم روغن زیتون را با مقداری عسل ترکیب کنید و به موهای خود بمالید به مدت نیم ساعت این کار را انجام دهید.

 

طب سنتی توصیه می کند که راه حل درمان ریزش موها دوری از داروهای شیمیایی است و در این طب توصیه می شود که به جای استفاده از این مواد شیمیایی، گیاهان دارویی را جایگزین نمایید تا علاوه بر جلوگیری از ریزش موهای خود زیبایی را برای موهایتان به ارمغان بیاورید.

امروزه استفاده از گیاهان با خاصیت دارویی جهت ممانعت از ریزش و تقویت ریشه و ساقه ی مو حسابی روی بورس است. خیلی از مردم امروزه این گیاهان دارویی را به جای مواد شیمیایی مضر و اسیب رسان ترجیح می دهند و به جای استفاده از شامپو و لوسیون های شیمیایی که نمی دانند چه موادی داخل آن ها است سراغ گیاهانی می روند که چندین سال است فایده های آن ها را شنیده و تجربه کرده اند و ویژگی های مثبت آن ها اثبات شده است.

طب سنتی در ریزش مو

حتما یکبار هم شده شاهده استفاده ی مادربزرگ یا پدربزرگتان از حنا بوده اید یا حتی ممکن است استفاده از حنا را به شما توصیه کرده باشند. استفاده از حنا باعث می شود قدیمی ترها موهایی قرمز رنگ و زیبا داشته باشند و از این رو حداقل بر اساس دیده هایمان می توانیم بگوییم این مواد طبیعی علاوه بر اینکه ضرری ندارند می توانند برای موهایمان نقش تقویت کنندگی را نیز داشته باشند و مقدمه ای باشد برای حرکت ما از سمت داروهای شیمایی به گیاهان دارویی. حداقل یک بار به امتحانش می ارزد که شما هم سراغ چنین رنگ هایی و گیاهانی بروید و آن ها را امتحان کنید و موهای خود را به این طریق تقویت کنید.

 

ابتدا بایستی علت ریزش مو را پیدا کرد.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) همان طور که می دانید طب سنتی یک طب کل نگر است این گونه که اول دنبال دلیل هایی که سبب ریزش مو شده است می گردد و بعد آن دقیقا و براساس تشخیص های خود درمان های مختلف و متنوعی را اعمال می کند. تغذیه اولین و مهم ترین مورد از دیدگاه طب سنتی در مورد رویش و تقویت مو است به همین خاطر هم غذا هایی مانند پروتیئن و گوشت از لحاظ طب سنتی در دسته ی غذاهای گرم قرار دارند و از نظر تغذیه ارزش بالایی دارند و باید مورد استفاده قرار بگیرند.

آنچه که می تواند در رویش مو و استحکام موی شما موثر واقع شود اصلاح تغذیه و رژیم غذایی در وهله ی اول است. حالات روحی و روانی افراد و استرس نیز یکی دیگر از عامل هایی هست که در رابطه با ریزش مو تاثیر دارد. در کل قبل از هرچیزی وضعیت کلی بدن خود را بسنجید و چک کنید تا مشخص شود که علت بروز ریزش موی شما چیست به دلیل بیماری خاصی است یا در پوست و موی شما اختلال بوجود امده است و سبب ریزش مو شده است.

 

موهای خود را شیرین کنید تا از ریزش موی خود جلوگیری کنید

شاید باور نکنید اما عسل ویژگی های فراوان و زیادی در جلوگیری از ریزش مو دارد. آنچه که سبب می شود تا آب مو در مو بماند و باعث حفظ رطوبت مو می شود قند موجود در عسل است. اگر می خواهید از این خاصیت عسل استفاده نمایید  قبل از این که حمام بروید مقداری عسل را با روغن زیتون ترکیب کنید و به مدت سی دقیقه به موهای خود بمالید. راه کار دیگر هم این است که عسل و روغن بادام تلخ را باهم مخلوط کنید و روی سر خود بمالید به این ترتیب موهای خود را پرپشت کنید.

 

هلیله سیاه را مانند آب نبات بخورید تا از ریزش موی خود ممانعت کنید.

این گیاه معروف به اکسیر طول عمر است که بومی کشور هند است و متعلق به آن کشور است و برای درمان بیماری های مختلفی از جمله ریزش مو از ان استفاده می شود این گیاه حتی از سفید شدن موهای شما نیز جلوگیری می کند.دو روشی که می توان این گیاه را استفاده کرد اولا این که گیاه را به صورت زیر زبانی استفاده کنید و زیر زبان بگذارید و مانند آب نبات استفاده کنید و یا این که روغن این گیاه را تهیه نمایید و روی موهای خود بمالید و بعد آن حمام کنید.

 

سر خود را گرم نگه دارید تا موهایتان نریزد.

مصطکی گیاهی است که در کتاب های طب سنتی به تاثیر محسوس آن در ممانعت از ریزش مو اشاره شده است.این گیاه برای تقویت موی شما بسیار خوب است.

از نظر طبیعت این گیاه یک صمغ گرم و خشک و محلل و قوی است.یک روش استفاده از آن این است که پودر مصطکی را با حنا و یا مورد ترکیب کرده و روی سر خود بمالید البته این گیاه روغن هایی هم دارد که می توانید روی سر خود بگذارید و بعد از چند ساعت سر خود را بشوئید.

علاوه بر این گیاه پوسته سبز گردو را هم می توانید هم به تنهایی و هم داخل حنا یا مورد استفاده کنید. جالب این است که پوسته ی گردو ممکن است گاهی اوقات رنگ موهای شما را مشکی کند. برای این کار پودر پوسته ی گردو را با آب قاطی کنید و روی سر خود قرار دهید.

 

با سفت کردن ریشه موی خود از ریزش آن جلوگیری کنید.

برای اینکه جلوی ریزش موی خود را بگیرید می توانید از ترکیبی  از سدر و مورد و حنا استفاده نمایید که ریشه موی را سفت و محکم می کند. این سه را می توانید به صورت ترکیبی استفاده کنید اما اگر می خواهید حنا به سرتان رنگ ندهد بهتر است از پنجاه گرم حنا و صد و پنجاه گرم مورد و صد و پنجاه گرم سدر استفاده شود.

اگر رنگ موهای شما سفید باشد این مقدار استفاده از حنا آن ها را قرمز رنگ نمی کند. خاصیتی که این سه گیاه دارد اثر ضد التهابی بودن آن است. اکثرا هم کسانی که ریزش مو دارند معمولا پوست سرشان ملتهب می شود. این گیاه ها در کاهش این التهاب ها موثر می باشند.

 

ممانعت از ریزش مو با استفاده از حنا مانند یک معجزه است.

از جمله گیاهانی که در تقویت مو بسیار تاثیر دارد حنا و روغن حنا می باشد. حنا خاصیت و ویژگی که دارد خنک کننده و تقویت کننده ی مو و پوست است در عین حال ریشه مو را هم سفت می کند. استفاده از حنا به صورت موضعی می باشد البته فراموش نکنید که موقع استفاده از حنا به جنس مو دقت کنید چرا که این گیاه ویژگی خشک کنندگی دارد و ممکن است مو را خشک کند.

برای جلوگیری از خشک شدن موهایتان می توانید آن را با ماده های دیگری مانند مانند روغن بادام و روغن بنفشه و یا روغن زیتون مخلوط کنید. میزان مصرف حنا را براساس شدت و ضعف و میزان خشکی موهای خود و چربی موهایتان در طول هفته تنظیم کنید می توانید هفته ای یک الی دوبار مصرف کنید.

 

از هندی ها برای مقابله با ریزش موی خود کمک بگیرید.

یک گیاه هندی به نام آملا یا آمله وجود دارد که خاصیت های فراوانی دارد.این گیاه هم به صورت خوراکی وجود دارد و هم می توانید مربای آن را درست کنید و از آن استفاده نمایید. آمله از سفید شدن زودتر موها جلوگیری می کند. اگر این گیاه را به ریشه موهایتان و ساقه ی موهایتان بمالید باعث تقویت پیازچه ی مو می شود و تارهای موی هایتان را سالم نگه می دارد.

روش دیگری که می توانید امتحان کنید این است که حنا را با پودر این گیاه مخلوط کنید و بعد از این که در حمام خیساندید به موهای خود بمالید و بعد از چند ساعت موهای خود را بشوئید. این گیاه به صورت شامپو هم در بازار موجود می باشد و می توانید ان را از بازار  تهیه کنید و استفاده نمایید.

 

مورد استفاده کنید تا موهایتان نریزد.

یک مورد دیگر از گیاهانی که می توانید برای جلوگیری از ریزش موی خود استفاده کنید مورد است.این گیاه را می توانید به دو حالت استفاده کنید اول این که می توانید از پوره ی آن استفاده کنید و یا این که می توانید با مواد دیگری مانند حنا مخلوط کنید و به شکل موضعی از آن استفاده کنید.

یک مورد استفاده ی دیگر مورد نیز روغن آن است که به همراه حنا می توان از آن استفاده کرد. به مقداری مساوی مورد را پودر کنید و داخل روغن کنجد بریزید تا حالت خمیری به خود بگیرد. قبل از حمام کردن این خمیر را به مدت چند ساعت روی سر خود نگه داریدو بعد بشویید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =