راه حل جلوگیری از ریزش و سفید شدن مو در طب سنتی

راه حل جلوگیری از ریزش و سفید شدن مو در طب سنتی

اول از همه و قبل از هرکاری باید علت اصلی ریزش مو را فهمید و بعد آن اقدام هایی در جهت درمان آن بایستی صورت بگیرد.

در زنان برعکس مردان ریزش موها به دلیل سردی اتفاق می افتد. این ریزش مو در زنان به صورت ریزش محل های مشخص خود را نشان نمی دهد بلکه با کم پشت شدن موها نمایان می گردد. .

 

سبک زندگی شما می تواند بر کیفیت موهایتان و ریزش آن ها نیز تاثیرگذار باشد. برای مثال استفاده از شامپوهای شیمیایی خطرناک و یا ایستاده دوش گرفتن می تواند روش های اشتباهی باشد که به ریزش موها و کاهش کیفیت آن ها بینجامد.

هیچ گاه به گمان اینکه هرچه شامپو گران تر باشد مرغوب تر است به سراغ شامپوهای گران قیمت نروید زیرا این شامپوها مواد شیمیایی بیشتری در خود دارند که ریزش بیشتری را برای شما به دنبال دارند. علت دیگری که می تواند برای ریزش مو نام برد تغذیه شماست که در ادامه به توضیح بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت.

سفیدی مو و طب سنتی

دلایل و عامل های ریزش مو :

مهم ترین و اصلی ترین دلیل هایی که برای ریزش مو مطرح است به قرار زیر می باشد .شما می توانید با مصرف درست مواد غذایی و تغذیه ی درست و زیاده روی نکردن در تغذیه ی خود تا حد زیادی از ریزش موی سر خود جلوگیری کنید ولی متاسفانه فقط درمان خارجی و عامل های خارجی به تنهایی موثر نیستند واکثرا بی فایده می باشند.

 

دلیل اول: نحوه ی عملکرد دستگاه گوارشی

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) اولین چیزی که باید در کسانی که دچار ریزش مو هستند توجه شود نحوه ی عملکرد دستگاه گوارشی بدن است.کسانی که دچار یبوست هستند معمولا دچار ریزش مو می شوند و از این موضوع رنج می برند.

اگر می خواهید جلوی ریزش موهای خود را بگیرید اول از هر موضوعی باید این مشکل را حل کنید چون که یبوست و مشکل در دستگاه گوارشی بدن نه تنها سبب ریزش مو می شود بلکه در کسانی که دارای بیماری های با منشا قارچی و باکتریایی و فیزیولوژیکی هستند این مشکل سبب بدتر شدن بیماری آن ها می شود و قدم اول در این راستا پرهیز از خوردن مواد غذایی هایی هست که سبب یبوست و خشکی می شود.

 

غذاهایی که سبب یبوست می شوند عبارتند از :

غذاهای فست و فودی و آماده و ساندویچ – سرخ کردنی – چای

درمانی که ما توصیه می نماییم :مصرف و استفاده از ملین مانند روغن زیتون و سوپ جو و خاکشیر جوشانده و پاچه و سیراب و شیردان و دم کرده ی برگ های سنا و سبزی هایی که تمیز شده می باشد.

درمان یبوست : درمان یبوست در طب سنتی می باشد

 

دلیل دوم: کم خونی و فقر آهن

کم خونی و فقر آهن در بدن نیز سبب ریزش موی سر می شود.

درمان : درمان کم خونی و درمان یبوست و تقویت اعصاب در طب سنتی است

 

دلیل سوم: غلظت خون

خون اگر کثیف باشد و یا این که غلظت خون بالا باشد سبب ریزش مو می شود.

درمان : تصفیه خون و درمان غلظت خون است.

 

دلیل چهارم: استرس

عصبی و استرسی بودن

علت این وضعیت یبوست و خوردن غذاهای سرد و چای زیاد و فقر زیاد و عامل های استرس زا و اضطرابی است و اما درمان این حالت خوردن شربت بادام و دم کرده ی به لیمو و دم کرده ی گل گاو زبان و خوردن سالاد زیاد البته یا سس طبیعی و دم کرده ی باد رنجبویه و نخوردن و پرهیز از چای می باشد.

 

دلیل پنجم: فقر غذایی

دلیل این وضعیت خوردن غذاهای مانده و فساد و یبوست و نوشیدن چای است و درمانی که برای این وضعیت توصیه می شود نخوردن چای و مصرف سالاد با سس زیاد می باشد.

 

دلیل ششم: موروثی بودن

دلیل و علت اصلی آن این است که افراد دارای مزاج و طبع سرد دچار طاسی سر می شوند و اما درمان برای این وضعیت پیدا نشده است چرا که طاسی اصلا یک بیماری به حساب نمی اید مانند کسی که موهای بور دارد و یا چشم زاغ داشته باشد.

 

دلیل هفتم: غذاهای آلوده شده

علت آن می تواند ساندویچ ها و روغن و سرخ کردنی و آماده و به مدت زیاد مانده و تنقلات مصنوعی و غذاهای صنعتی باشد. درمان این دسته از ریزش مو عادت دادن بدن خود به خوردن غذاهای طبیعی و گیاهی می باشد.

 

دلیل هشتم: عامل های خارجی

علت آن می تواند آلودگی هوا و شست وشو می تواند می باشد درمانی که به این مورد در نظر گرفته شده است عبارت است از استفاده از شست وشو دهنده های طبیعی و گیاهی مانند گل سر شور و هزار پرچم و صابون زیتون رودبار و صابون پیچ محلی و الی آخر.

یکی از مهم ترین عامل ها می تواند مصرف دارو های اعصاب و هورمونی نیز باشد.

متاسفانه و یا خوشبختانه امروزه تمام درمان های ریزش مو از طریق شامپوها و شست و شو دهنده ها می باشد. همان طور که می دانید  برای این که برگ های یک درخت زرد نشود و نریزد برگ های درخت را شست وشو نمی دهند و یا رنگ نمی کنند بلکه از طریق خاک و غذا و انواع کودها تلاش می کنند که وضعیت درخت را بهبود ببخشند و مانع پیشروی این وضعیت شوند.

 

روشی از طب سنتی برای بهبود وضعیت ریزش مو

درمان ریزش مو از نظر آیت الله ضیایی :

چه گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو توصیه می شود ؟

برای ساخت یک داروی طبیعی می توانید ابتدا گل بابونه را در آب بجوشانید و پس از اینکه آب آن را صاف کردید و دمای آن کمی کاهش پیدا کرد حنا را در آن بخیسانید. دو نوع حنا برای افرادی که نسبت به آن رنگ حس خوبی دارند و یا ندارند وجود دارد ( حنای با رنگ و حنای بی رنگ ). برای تاثیرگذاری این ترکیب، آن را نیم تا دو ساعت پیش از حمام به مو زده و پس از این زمان موها را آبکشی نمایید. این عمل می تواند از ریزش موها جلوگیری کند و به استحکام موها بسیار کمک کند تا جایی که حتی کشیدن موها نیز نتواند به ریزش آن ها بینجامد. این عمل باعث می شود که خاصیت الاستیکی ماهیچه های حلقوی دور هر تار مو بازگردد. نحوه ی استفاده این طور است که هر دفعه قبل از حمام کردن نیم الی دو ساعت قبل تر از حمام دارو را به سر خود بزنید.

 

درمان های طب سنتی

شامپوی را از فعالیت های خود حذف کنید !

 پزشک های طب سنتی بر این باور هستند که سامپو های صنعتی که استفاده می کنیم ریشه ی مو را می پوسانند و بدترین دشمن مو هستند چرا که شامپو به طور کامل از از روی موی سر پاک نمی شود و باقی مانده ی مواد شیمیایی موجود در آن در پوست سر و موی سر نفوذ می کند و مو را از بین می برد.

 

اگر که سلامت موهایتان برای شما مهم است و اهمیت دارد و اگر موهای نازک و در عین حال پر ریزشی دارید توصیه ما این است که برای مدتی بد نیست که شامپو را کنار بگذارید و صابون را جای گزین شامپو کنید. بعد از این مدت شاهد تفاوت در وضعیت موهای خود خواهید شد و برای همیشه شاید شامپو این ماده ی صنعتی شیمیایی و مضر را کنار بگذارید و پرهیز کنید.

برخی از افراد ممکن است بعد از استفاده از صابون دچار زبری و خشنی موهای خود شوند.یک نرم کننده ی طبیعی در قدیم گل سر شور بود هم اکنون نیز می توانید این نرم کننده ی طبیعی را از عطاری های موجود به صورت پودر شده و یا به صورت گلی با رنگ نزدیک به طوسی و خشک شده تهیه کنید.

 

اگر گل خشک این گیاه را تهیه کنید خیس خوردن آن یک مقدار بیشتر طول خواهد کشید شاید این زمان یک الی دو ساعت طول بکشد واگر از پودر شده ی این گیاه استفاده می کنید پودر را با آب گرم به صورت خمیر دربیاورید و هر هفته بعد از حمام کردن این خمیر را روی موهای قرار دهید و بعد آب بکشید.طبیب های طب سنتی باور دارند که این گیاه پرپشت کننده ی مو است مخصوصا اگر امکانش را داشته باشید و بتوانید آن را در یک کاسه ی مسی خیس کنید.گل سر شور موها را بسیار نرم و لطیف می کند و ریزش موهای سر شما را به حداقل می رساند.

 

کلر باعث ریزش موهای شما می شود

 دومین دشمن موی شما بعد از شامپو کلر موجود در آب است بله این کلر روز و شب از طریق آب مصرفی وارد بدن ما می شود. کلر برای کل بدن مضر است اما برای موهای شخص دشمنی مضاعف است الخصوص برای کسانی که موهای ضعیف و نازکی دارند بیشتر مضر است اگر می خواهد اثر کلر موجود در آب را کم کنید ما پیشنهاد های زیر را برای شما داریم :

 

اولا سر خود را مستقیم زیر آب نشویید و خیس نکنید بلکه آب را داخل یک تشت پر کنید بعد آب را از داخل تشت با یک کاسه به سر خود بریزید چرا که وفتی اب در معرض هوا قرار می گیردد مقداری از کلر آن کم می شود.

یک روش دیگر هم برای کاهش دادن کلر موجود در آب این است که در انتها آبی که به موهای سر خود می ریزید آب جوشانده شده باشد و البته مقداری هم خنک باشد.

 

یک نکته ی مهم دیگر این است که حدالمکان با اب جوشیده شده وضو بگیرید.

یک توصیه و پیشنهاد مهم دیگری که ما برای شما داریم این است که اگر طرف دار استخر رفتن و شنا هستید برای همیشه این کار کنار بگذارید و ترک کنید وبه جز شنا کردن در آب دریا در جایی دیگر شنا نکنید چرا که در اب استخرها کلر به مقدار فراوانی وجود دارد و این کلر به کل منهدم کننده ی ریشه ی مو است مخصوصا این مورد درکسانی که موهای نازکی با ریشه موی سستی دارند بیشتر مشهود و قابل مشهود است.

 

ایستاده حمام کردن را کنار بگذارید !

اگر ایستاده حمام می کنید باید بدانید که این عمل به سستی ریشه های موی شما می انجامد و شانه کردن موها در این حالت علاوه بر این که مکروه می باشد باعث می شود موهای شما با ریزش نیز مواجه شود.

 

طب اسلامی و روش های درمان ریزش مو

 روغن بنفشه که بر پایه ی روغن زیتون است می تواند از ریش موها جلویگری نماید. نحوه ی استفاده از این روغن بدین صورت است که برای مردان هفته ای دوبار استفاده از آن و برای زنان استفاده از این روغن در شب ها توصیه شده است. این عمل می تواند از سفید شدن موها پیشگیری کند و می تواند حتی در مواردی رنگ موهای شما را به شما بازگرداند. همچنین برای افزایش رویش مو می توان استفاده از انجیر را در سبد غذایی روزانه قرار داد.

 

ماساژ دادن موی سر با روغن زیتون :

نوک انگشت های خود را به روغن زیتون اغشته کنید و با انگشت های خود به کف سر خود بزنید یعنی در واقع کف سر خود را با روغن زیتون ماساژ دهید.

بعد از این که این کار را انجام دادید حداقل به مدت چهار ساعت صبر کنید و بعد آن حمام کنید.حداقل این کار را دو بار هفته به طور متوالی انجام دهید با این روش در مدت کوتاهی ریزش موی شما به طور چشم گیری کاهش پیدا خواهد کرد حتی در مدتی کم موهایی که ریخته شده اند مجددا شروع به رشد می کنند و علاوه بر همه ی این ها سرعت رشد موی شما به طور جالبی بیشتر خواهد شد.این روش حتی در کسانی که موهای شاداب و زنده و با طراوات دارند نیز جواب گو می باشدو موثر خواهد بود.

 

درمان ریزش مو در مرد ها :

 • حجامت برای کسانی که ریزش موهای آن ها ارثی است می تواند یک راهکار مناسب باشد. این کار را از سنین نوجوانی تا سن 28 سالگی و حدودا 1 تا 2 بار در فصل بهار انجام دهید تا با ریزش موها مواجه نشوند.
 • اگر ریزش موها در فرد شروع شده نیز می تواند همانند حالت قبل شروع به حجامت 1 تا 2 بار در سال کند و این کار را تا سن 28 سالگی انجام دهد تا ریزش موهای شخص متوقف گردد.

توجه : ماساژ کف سر یکی از روش هایی است که می تواند با خون رسانی به رویش مجدد موها کمک کند.

 

درمان ریزش مو در زن ها :

بسته به شدت سردی در بدن شما طول درمان بین 40 الی 120 روز متفاوت است ولی به طور قطع می توان گفت درمان ریزش موی زن ها راه حلی دارد.

 • ملاج سر را با روغن سیاه دانه (یا روغن بادام تلخ و یا هر روغن گرم دیگر مثل کنجد و زیتون ) روغن مالی کنید.
 • استفاده و استشمام عطرهای گرمی چون یاس ـ مریم ـ محمدی ـ نرگس ـ مشک و… . استفاده از این عطرها هنگام خواب می تواند نتیجه ی بهتری بدهد. می توانید این عطرها را زیر بینی بمالید.
 • از غذاهای گرم استفاده کنید. استفاده از ارده با شیره انگور و یا فسنجان بادام (نیم بادام درختی + نیم گردو ) ـ کشمش  و … نیز می تواند موثر واقع شود.
 • استفاده از کندر برای کسانی که غلبه بلغم در سر دارند می تواند موثر باشد. برای تاثیرگذاری به مدت 40 روز مقداری از کندر به اندازه ی یک نخود را به مانند آدامس بجوید.
 • استفاده از عرق رازیانه با کمی عسل هر شب به جز زمان هایی که در عادات ماهانه هستید.
 • روزی 5 الی 10 دقیقه کف سر خود را ماساژ داده و یا با یک برس فلزی ماساژ دهید.
 • کف پاها را روزی نیم ساعت ماساژ دهید یا به جای آن روی سنگلاخ یا سطوح ناهموار پیاده روی نمایید.
 • روغن فندق می تواند برای کم پشت شدن ابروها یک ماده ی عالی به شمار بیاید.
 • اگر شخص دارای خلط سودای مقاوم در سر باشد باید پس از اینکه اعمال اشاره شده را انجام داد یک حجامت سر انجام دهد.
 • می توانید تعدادی انجیر خشک را سوزانده و مخلوط سوخته ی انجیر خشک به همراه روغن زیتون استفاده نمایید. این مخلوط را روی سر خود مالیده و برای تاثیرگذاری اجازه دهید بین 1 تا 2 ساعت روی سر شما بماند. این کار را بین 2 تا 3 هفته و به صورت منظم و هر شب تکرار نمایید.
 • راچه ( Racheh ) و روغن راچه ( Racheh ) می تواند در پیشگیری از ریزش مو موثر واقع شود. فقط در هنگام تهیه آن توجه داشته باشید که دو نوع از آن در عطاری ها موجود است ( برای بینی و مو ) و در هنگام تهیه به کاربرد آن و نوعی که برای مو می باشد تاکید کنید.

 

علت سفیدی زود رس مو ها و افزایش بلغم و در بعضی مورد ها سودا این است که مواد بلعم زا و سرد را کم کم ترک کنید و ارام ارام و به طور مدوام غذاهای گرم مصرف نمایید و غذاهای صنعتی و فست فودها را ترک کنید.

از نظر ایت الله ضیایی روزی یک عدد هلیله سیاه را دهان خود بگذارید و ارام ارام اب ان را قورت دهید.

نکته ی آخر این که حنا به هیچ وجهی سبب سفید شدن موهای شما نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − پنج =