خواص گیاه گزنه برای تقویت موهای شما

خواص گیاه گزنه برای تقویت موهای شما

گیاه گزنه مانند بسیاری از موارد دیگر بستگی به طرز استفاده شما دارد. احتمالا افراد زیادی یک بار هم که شده پوستشان با این گیاه تماس پیدا کرده است. تماس پوست با این گیاه سبب خارش عذاب آوری می شود که غیرقابل تحمل است ولی اگر بخواهید از این گیاه به عنوان یک روش درمانی استفاده کنید می تواند باعث شود به این گیاه علاقمند شوید و بسیار موثر واقع شود .

 

گیاه گزنه در نگاه اول زیاد دوست داشتنی به نظر نمی آید اما اگر با خواص درمانی و دارویی آن آشنا شوید مطمئنا نظر خود را عوض می کنید. گزنه باعث  تصفیه‌ی خون، بهبود بیماری تب یونجه، پروستات، زیبایی و تقویت موها می‌شود.

شناسایی این گیاه از روی ظاهر آن کار دشواری نیست و از آنجایی که بسیاری از افراد یک بار از خارش شدید در برخورد این گیاه با پوست خود تجربه ی تلخی دارند ظاهر آن را به یاد سپرده اند. بسیاری از مردم از جمله یونانی ها و رومی ها در گذشته از این گیاه برای افزایش رشد موهایشان استفاده می کرده اند. گیاه درمانی و روش های سنتی همیشه علاوه بر اینکه موثر واقع شده اند از نظر ایمنی و سلامتی نیز پیشنهادهای بهتری نسبت به داروهای شیمیایی بوده اند.

استفاده از گیاه گزنه 

تشخیص گزنه

شکل گزنه به صورت چهارگوش بوده و ممکن است به صورت عمودی تا یک متر نیز رشد کند و بالا برود. این گیاه خودرو است و در هر مکانی که موقعیت مناسب کمی برای رویش وجود داشته باشد ( مثل خرابه ها، باغ ها و نقاط مرطوب که چهارپایان از آن عبور می کند ) شروع به رشد و ریشه دوانی می کند و ریشه های آن به قدری رشد می کند که همه جا را می گیرد.

 

نحوه ی استفاده از گیاه گزنه 

دم كردن گزنه

برای ساخت دم کرده گزینه می بایست 40 گرم از برگ این گیاه را در یک لیتر آب جوش ( 4 لیوان ) بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کنید. میزان مصرف آن برای تاثیرگذاری نیز 3 فنجان در روز بعد از هر وعده ی غذایی پیشنهاد می شود.

جوشانده گزنه

برای ساخت این جوشانده مقدار 30 گرم از این گیاه را در یک لیتر آب بریزید و بگذارید 10 دقیقه بجوشد تا جوشانده موردنظر به دست بیاید. میزان پیشنهادی مصرف این جوشانده برای تاثیرگذاری یک فنجان در روز بین وعده های غذا می باشد.

تنطور گزنه 

یک واحد از برگ این گیاه را به همراه 5 واحد الکل 50 درجه طبی مخلوط کنید و در داخل یک ظرف شیشه ای دربسته قرار دهید. این ظرف را به مدت 15 روز هر روز کمی تکان دهید و بعد از آن مخلوط را صاف کنید و سه بار در روز بین 10 تا 15 قطره از ان را مصرف نمایید. ضمنا مخلوط صاف شده را در یک ظرف شیشه ای در بسته نگه داری نمایید.

مضرات گزنه 

استفاده ی افراطی از گزنه هم مانند هر ماده ی دیگری مضراتی را در پی دارد. استفاده بیش از حد آن به روده ها و کلیه های شما آسییب می رساند و می توانید برای از جلوگیری از این آسیب ها آن را همراه با صمغ عربی و کتیرا مصرف کنید.

اگر گزنه را بیش از مقدار 10 گرم در روز استفاده کنید ممکن است شما را با بند آمدن ادرار مواجه کند و کودکان و زنان باردار بهتر است از مصرف این گیاه خودداری نمایند.

لوسیون ضد ریزش مو با گزنه

ساخت لوسیون ضد ریزش مو با گزنه

برای ساخت یک لوسیون تقویت کننده ی مو و ضد ریزش سه مشت برگ تازه ی آن را با 200 میلی لیتر ( در حدود یک لیوان ) آب بجوشانید و اجازه دهید ان قدر بجوشد تا حجم مایع حاصله به نصف میزان اولیه آن برسد. محلول ایجاد شده را صاف کنید و از تابش نور خورشید به آن جلوگیری کنید. به دلیل این که گزنه می تواند در کنترل سبوم ترشح شده در سر نقش موثری داشته باشد از آن در شامپوهایی که برای موهای چرب تولید می شود استفاده می شود. شما نیز میتوانید در ابتدای هر روز چند قطره از لوسیون طبیعی را که خودتان ساخته اید بر پوست سرتان ریخته و ماساژ دهید تا تاثیرات آن را مشاهده کنید.

برای کسانی که موهای چربی دارند پیشنهاد می شود که اجازه دهید  دو قاشق غذاخوری از برگ این گیاه را به همراه 200 میلی لیتر آب جوش به مدت 20 دقیقه دم بکشد و سپس به دم کرده چند قاشق خاک رس سبز اضافه کنید تا مخلوط حاصله به صورت خمیری شکل و غلیظ در بیاید. از این خمیر می توانید برای وقت هایی که استحمام می کنید استفاده نمایید.

مخلوط خمیری شکل را روی پوست سر و ساقه ی موهای خود بمالید و با دقت ماساژ دهید و پس از 5 تا 10 دقیقه آبکشی نمایید. همچنین نیازی نیست که هر بار این مخلوط را بسازید بلکه می توانید این مخلوط را تا یک هفته در یک ظرف در بسته نگه داری کنید.

 

خواص داروئی گیاه گزنه برای مو

  • گزنه باعث تقویت موها شده و اگر دارای ریززش مو هستید این گیاه می تواند در جلوگیری از ان موثر واقع شود. در برخی از موارد این گیاه به ظاهر خشن، می تواند علاوه بر جلوگیری از ریزش موهای ریخته شده، آن ها را دوباره برویاند. 6 گرم از سرشاخه ها و برگ ها و ریشه آن را در یک لیتر آب جوش ریخته ( در صورت اینکه دسترسی به چای کوهی دارید می توانید 30 گرم از آن را نیز به مخلوط اضافه کنید ) و تا حدی بجوشانید تا حجم آن به نصف حالت اولیه کاهش پیدا کند و این محلول را شبها پیش از خواب به سر خود مالیده و صبح ها پس از بیدار شدن آبکشی نمایید.
  • از گزنه می توان برای درخشندگی موها نیز استفاده کنید. ماساژ موها با چای گزنه پس از شست و شوی موها می تواند بدین منظور صورت بگیرد. برای ساخت این محلول یک قاشق چایخوری از برگ خشک این گیاه را در یک لیوان آب جوش ریخته و اجازه دهید 30 دقیقه بماند . ماساژ دادن موها با چای گزنه علاوه بر درخشندگی موهای شما می تواند شوره های سر شما را نیز از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =