قرص مولتی ویتامین فارماتون برای ریزش مو

قرص مولتی ویتامین فارماتون برای ریزش مو

قرص مولتی ویتامین فارماتون برای ریزش مو (ژریاتریک فارماتون): فارماتون یک مکمل غذایی از شرکتی سوییسی است که در ایران کاملاً شناخته‌ شده است. این قرص به شکل سافت ژل قهوه‌ ای ‌است و در قوطی‌ های شیشه‌ ای به رنگ قهوه‌ ای 30 تایی و 100 تایی به فروش می ‌رسد.

ترکیبات این مولتی ویتامین عبارتند از:

عصارۀ ریشۀ جنسینگ 40 میلی‌ گرم، دی متیل آمینو آتانول 26 میلی ‌گرم، ویتامین آ 4000 واحد، ویتامین ب یک 2 میلی‌ گرم، ویتامین ب دو 2 میلی ‌گرم، ویتامین ب سه یا همان نیکوتینامید 15 میلی ‌گرم، ویتامین ب 5 یا همان کلسیم پانتوتنات 10 میلی ‌گرم، ویتامین ب شش 1 میلی گرم، یک میکروگرم ویتامین ب 12، ویتامین ث 60 میلی ‌گرم، ویتامین ای 10 میلی‌ گرم، ویتامین د 400 واحد، آهن 10 میلی‌ گرم، کلسیم 90.3 میلی ‌گرم، فسفر 70 میلی‌ گرم، فلوئور 0.2 میلی ‌گرم، پتاسیم 8 میلی ‌گرم، منگنز یک میلی‌ گرم، مس یک میلی‌ گرم، منیزیم 10 میلی ‌گرم و روی یا زینک یک میلی ‌گرم. همچنین کولین، اینوزیتول، اسید لینولنیک و لینولئیک از دیگر ترکیبات موجود در این مکمل هستند.

قرص فارماتون برای مو

اثرات مواد تشکیل دهنده فارماتون در بدن

جینسینگ: ریشۀ این گیاه سال ‌هاست که برای افزایش قدرت بدن استفاده می‌ شود و البته در آقایان موجب افزایش قوای جنسی می ‌شود.

ویتامین ‌های گروه ب: این ویتامین‌ ها که به عنوان ب کمپلکس هم شناخته می‌ شوند شامل ب 1، ب 2، ب 3، ب 5، ب 6، ب 12، بیوتین و اسید فولیک هستند و در بدن برای متابولیسم پروتئین ‌ها، چربی ‌ها و کربوهیدرات ‌ها استفاده می‌ شوند. در واقع تمام چیزهایی که می‌خوریم برای هضم، جذب، تبدیل به انرژی و استفاده توسط سلول‌ های بدن به ویتامین ‌های ب کمپلکس نیاز دارند. همچنین این ویتامین ‌ها موجب ترشح بسیاری از آنزیم ‌ها و هورمون ‌ها می ‌شوند. از طرفی ریزش مو، خستگی و کاهش حافظه از جملۀ علائم کمبود این ویتامین‌ هاست.

ویتامین ث: بدن ما این ویتامین را روزانه مصرف می‌کند و از آن‌ جایی که این ویتامین محلول در آب است، نمی‌ تواند آن را ذخیره کند. اما استفاده از این ویتامین به میزان 60 میلی ‌گرم در روز ضروری است چرا که آنتی اکسیدانی قوی است و به سلامت پوست، حفظ غشای سلولی، تقویت سیستم ایمنی، استحکام استخوان ‌ها و بافت‌ های همبند و افزایش جذب آهن و روی در بدن کمک می‌ کند.

ویتامین آ: استفاده از این ویتامین برای سلامت پوست و سیستم بینایی بسیار مهم است و کمبود آن خشکی پوست، جوش، آکنه و بسیاری از بیماری ‌های چشم را مخصوصاً در افراد مسن در پی خواهد داشت. هر فرد بالغ باید روزانه 3000 واحد از این ویتامین استفاده کند که مولتی ویتامین فارماتون این میزان را فراهم کرده است.

ویتامین ای: این ویتامین نقش مهمی در تولید گلبول ‌های سفید و حفاظت از سیستم ایمنی بدن دارد. همچنین از کلسترول خوب (HDL) محافظت می‌ کند و موجب می‌ شود که کلسترول بد (LDL) اکسید نشود و به این ترتیب از قلب انسان محافظت می‌ کند. هر فرد بالغ روزانه به میزان 15 میلی‌ گرم از این ویتامین نیاز دارد.

آهن: وجود این ماده در بدن بسیار ضروری است؛ تولید گلبول‌ های قرمز و هموگلوبین که اکسیژن را از ریه ‌ها به تمام نقاط بدن می ‌رسانند به عهدۀ این ماده است. از طرفی کمبود آهن موجب کم ‌خونی و بروز علائمی مانند خستگی زودرس، سرگیجه، ضعف و رنگ‌ پریدگی می‌ شود.

روی (زینک): چنان‌ که در بسیاری از مقالات معتبر بیان ‌شده است، روی یا زنیک از مهم‌ ترین عناصر در بدن انسان است اما متأسفانه بیشتر از 60 درصد از جمعیت کرۀ زمین دچار کمبود این ماده هستند. روی موجب تولید پروتئین‌ ها و بسیاری از آنزیم‌ ها، متابولیسم مواد غذایی، تولید اسپرم در مردان و برخی از هورمون ‌های مهم مانند تستوسترون می ‌شود. همچنین مهم‌ ترین ماده در سلامت ناخن ‌ها، پوست و مو است.

میزان مورد نیاز روی در افراد مختلف متفاوت است؛ پسران نوجوان یعنی 14 تا 18 ساله باید روزانه 11 میلی‌ گرم روی مصرف کنند، در صورتی که دختران در همین سن باید روزانه 6 میلی ‌گرم از این ماده استفاده کنند. مردان بالغ یعنی بالای 19 سال لازم است روزانه 12 میلی ‌گرم روی مصرف کنند در حالی که زنان بالغ (در همین سن) روزانه 6.5 میلی ‌گرم روی در روز نیاز دارند. البته زنان باردار و شیرده باید در روز 9 تا 11 میلی‌ گرم از این ماده استفاده کنند.

منیزیم: بسیاری از آنزیم‌ های بدن به واسطۀ منیزیم فعالیت می ‌کنند. غیر از این مورد، منیزیم برای تولید انرژی در بدن، فعالیت غدد فوق کلیوی (آدرنال) – بسیاری از هورمون ‌های مولد انرژی توسط آن‌ ها ترشح می‌ شوند- همچنین مقابله با استرس و تنظیم فشار خون کاربرد دارد. کمبود منیزیم در بدن موجب اسپاسم عضلات، تحریک ‌پذیری، بی ‌خوابی، ضعف و خستگی مفرط می‌ شود.

افراد بالغ باید در روز 300 تا 400 میلی‌ گرم منیزیم استفاده کنند.

کلسیم: استخوان‌ ها منبع بیشتر از 90 درصد کلسیم در بدن هستند. بنابراین حفظ و بازسازی استخوان‌ ها، دندان‎ ‌ها و سایر بافت‌ های همبند مانند ناخن‌ ها، تاندون ‌ها و غضروف‌ های وظیفۀ اصلی کلسیم در بدن است. پوکی استخوان و تخریب دندان‌ ها نیز ناشی از کمبود همین ماده در بدن است. افراد بزرگسال باید روزانه 600 تا 800 میلی‌ گرم کلسیم مصرف کنند.

 

چه کسانی باید فارماتون بخورند؟

افرادی که از بیماری کم‌ خونی فقر آهن رنج می‌برند، خانم‌ هایی که قاعدگی ‌هایی طولانی و دردناک دارند و افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند و خون زیادی از دست داده‌ اند می‌ توانند این مولتی ویتامین را مصرف کنند. البته هر کسی که به تشخیص پزشک به میزان بیشتری آهن و سایر ویتامین‌ ها نیاز دارد می‌ تواند از این مکمل استفاده کند.

 

چه کسانی نباید فارماتون بخورند؟

از جملۀ معایب فارماتون این است که مقداری هر چند ناچیز روی در این مکمل وجود دارد و ویتامین ‌های اسید فولیک، بیوتین و عناصر سلنیوم و کروم در ترکیبات آن دیده نمی‌ شود. از آن جایی که امروز بسیاری از افراد به دلایل مختلف از جمله تغذیه غلط و کیفیت پایین مواد غذایی به این عناصر و ویتامین ‌ها نیاز دارند، ممکن است سراغ این مکمل نروند. از طرف دیگر به دلیل این‌ که مواد ذکر شده در این مکمل وجود ندارد، فارماتون گزینۀ مناسبی برای حل مشکلاتی مانند ریزش مو، بیماری‌ های پوستی و مشکلات ناخن‌ ها نیست.

اما این مکمل برای چه افرادی اصلاً توصیه نمی ‌شود؟ کسانی که دچار ازدیاد آهن یا غلظت خون هستند، نباید از فارماتون استفاده کنند چون هر قرص فارماتون 10 میلی ‌گرم آهن دارد و این برابر با تقریباً 250 گرم گوشت قرمز (گاو یا گوسفند) است.

فارماتون در ریزش مو

غیر از این مورد، کسانی که مبتلا به ویلسون هستند و به دلیل نقص ژنتیکی دچار ازدیاد مس هستند نیز نباید از این مولتی ویتامین استفاده کنند.

مهم ‌ترین نکته در مورد این مکمل این است که برای مصرف طولانی تولید نشده است و فقط باید با توصیۀ پزشک استفاده شود. در واقع هر نوع مولتی ویتامین یا مکمل برای فردی مناسب و برای فرد دیگری ممکن است نامناسب باشد. بنابراین توصیه و نظر پزشک در مصرف این گونه قرص‌ ها بسیار مهم است.

 

از طرف شرکت فارماتون نیز موارد زیر به عنوان منع مصرف عنوان شده ‌اند:

بیماران کلیوی، افرادی که ذخایر آهن و ویتامین‌ های آ و د در آن‌ ها بالاست، بیماری هموکروماتوز، افرادی که میزان کلسیم در خون یا ادرارشان بالاست، مواردی که فرد در حال مصرف ویتامین آ و د است. در صورتی که فرد از داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده) مانند وارفارین و آسپرین یا از کپسول لوودوپا برای بیماری پارکینسون، داروهای ضد فشار خون، ضد افسردگی، آرام بخش یا محرک سیستم اعصاب استفاده می‌ ‌کند باید حتماً پیش از مصرف این مولتی ویتامین با پزشک متخصص مشورت کند.

از آن‌ جایی که قرص فارماتون حاوی روغن بادام زمینی، سویا و لاکتوز است، کسانی که به این مواد حساسیت دارند، باید از مصرف آن اجتناب کنند. همچنین خانم ‌هایی که قصد بارداری دارند یا در دوران بارداری یا شیردهی به سر می‌ برند باید از مصرف فارماتون بپرهیزند چرا که میزان بالای ویتامین آ در این مولتی ویتامین می‌ توان موجب عوارضی چون سقط جنین یا آسیب به جنین و نوزاد شود.

 

طریقۀ مصرف فارماتون و عوارض جانبی

کسانی که با توصیۀ پزشک مولتی ویتامین فارماتون را استفاده می‌ کنند باید روزانه یک کپسول همراه با صبحانه بخورند. این مکمل باید 4 هفته مصرف شود و بعد از این مدت در صورتی که علایم بیماری بهبود پیدا نکرد، برای 4 هفته دیگر نیز با نظر پزشک مصرف شود. دورۀ معمول مصرف فارماتون 8 الی 12 هفته است.

اغلب داروها حتی مکمل ‌ها نیز عوارض جانبی دارند. از جملۀ عوارض جانبی این مولتی ویتامین می ‌توان به حالت تهوع، سردرد، سوزش معده، حساسیت و خارش پوست اشاره کرد. همچنین کسانی که این مکمل را مصرف می‌ کنند باید در صورت مشاهدۀ هر کدام از این عوارض یا حتی عوارض دیگر مصرف روزانۀ خود را قطع کنند و به پزشک خود مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 6 =