روغن نعناع برای رشد مو

روغن نعناع برای رشد مو

از نعنا می توان به جرات به عنوان یکی از مفیدترین موادی که زمان زیادی است در بسیاری از وعده های غذایی مردم سرتاسر جهان جای گرفته نام برد. این ماده ی ارزشمند از گذشته های دور در فرهنگ سرتاسر مردم جهان ( یونانیان، مصریان و رومیان باستان ) جایگاه ویژه ای داشته است.

 

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) روغن نعنا (Mentha piperita ) در ساخت و تولید لوازم آرایش و عطر نیز کاربرد دارد. از آن برای ساخت برخی داروها در برطرف کردن امراضی چون مشکلات گوارشی و سر درد نیز استفاده می شود. در مورد تاثیرگذاری این روغن می توان به همین نکته بسنده کرد که دانشمندان به دلیل تاثیر نعنا در غذا و لوازم آرایشی به سمت این ماده جلب شده اند. ناگفته نماند که برخی بر این باورند که روغن نعنا می تواند در رشد و تقویت موها نیز تاثیرات بسزایی داشته باشد.

روغن نعناع برای مو

دانستنی هایی در مورد روغن نعنا

احتمالا برای یک بار هم که شده از نعنا استفاده کرده باشید. برای بسیاری افراد رایحه ی نعنا به دلیل ایجاد حس طراوت و خنکی که دارد بسیار دلپذیر می باشد. ایجاد این حس در پوست نیز باعث شده تا از آن در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی نیز استفاده های زیادی شود.

اگر شما هم از طرفداران چای های گیاهی هستید یا از دمنوش های مختلفی استفاده می کنید یا حتی در مواقعی به مصرف کپسول هایی حاوی برگ ها یا عصاره های گیاهی روی می آورید، به شما پیشنهاد می کنیم تا تنها چند قطره از روغن نعنا را امتحان کنید تا تاثیر چند برابری آن را به وضوح مشاهده نمایید.

البته اگر بخواهید از نظر علمی این مورد را پیگیری کنید باید بدانید تحقیقات در مورد این روغن هنوز به مراحلی نرسیده که شما را متقاعد کند و در مراحل ابتدایی به سر می برد. این روغن با خاصیتی که دارد باعث تحریک پوست سر شما شده و به دنبال این فعالیت رشد و تقویت موهای شما را برایتان به ارمغان می آورد.

 

روغن نعنا

روغن ها همانطور که از نام آن ها پیداست نسبت به گیاهی که از آن گرفته می شود دارای حجم بسیار کمی تری می باشند چون به عنوان مثال از 200 پوند گیاه می توان تنها 1 پوند روغن گرفت. به این دلیل است که میان روغنی مثل روغن نعنا و سایر محصولاتی که از این گیاه گرفته می شود ( شربت، طعم دهنده و … ) تفاوت زیادی وجود دارد. غلظت بالایی در روغن ها وجود دارد و این مورد هم می تواند بسیار مثبت پنداشته شود و هم در عین حال در صورت استفاده ی نادرست می تواند تاثیرات خطرناک و مسمومیت را نیز با خود به همراه داشته باشد.

 

روغن نعنا و رشد مو

روغن نعنا به دلیل تاثیراتی که دارد پا را از از کاربردهایی چون شامپوها، پاک کننده ها، لوسیون ها و لوازم آرایشی نیز فراتر گذاشته است.

در مورد تاثیرگذاری روغن نعنا در رشد مو تحقیقات زیادی صورت نگرفته اما تاثیرگذاری این روغن توسط شواهدی که موجود است می تواند این پدیده را تایید نماید. در مقایسه روغن نعنا بر رشد مو با داروی منوکسیدیل که به همین منظور به کار برده می شود، اداره دارو و غذای ایالات متحده بر تاثیرات بهتر روغن نعنا تاکید داشته است.

افزایش جریان خون در پوست سر شما به بهبود رشد موهای شما و افزایش رشد آن ها می انجامد. منول موجود در روغن نعنا دقیقا باعث افزایش جریان خون در منطقه ای می شود که در آن از این روغن استفاده کرده اید و این همان دلیلی است که به بهبود و افزایش رشد موهای شما کمک می کند. پژوهشی در Microvascular نشان می دهد که محلول 4 درصدی از منول باعث افزایش جریان خون شده و بر بهبود وضعیت رگ های شما تاثیرگذار است.

 

تاثیرگذاری شامپو روغن نعنا تا چه میزان می باشد ؟

در اغلب موارد از نعنا برای ایجاد حس طراوت و تازگی و همچنین حس خنک کنندگی که می بخشد استفاده می شود. مقدار کمی از این روغن در محصولات پوستی ( مثل تونرها و تمیزکننده ها ) دارای مونول نیز می باشند که علاوه بر رایحه ی دلپذیری که دارند احساس خنکی و پاکیزگی را نیز با خود به همراه می آورند.

اگر می خواهید از این ماده برای رشد موهای خود استفاده کنید باید به میزان غلظت این ماده در شامپویی که از آن استفاده می کنید توجه کنید زیرا که ممکن است میزان نعنای موجود در آن کم باشد و از قدرت کافی برای تاثیرگذاری در مورد رشد مو برخوردار نباشد.

اگر شامپوی شما دارای نعنا نیست می توانید به صورت مستقیم این روغن را مورد استفاده قرار داده و تنها یک یا دو قطره از این روغن را داخل شامپوی خود ریخته و پس از اختلاط به صورت کامل، موها را به صورت معمول با شامپوی خود بشویید. این نکته قابل ذکر است که در استفاده از این روغن کمی دقت کنید چون همانطور که گفته شد به دلیل غلظت بالایی که این روغن دارد استفاده ی بیش از حد آن می تواند کمی مشکل ساز شده و در برخی موارد مسمومیت ها را به دنبال داشته باشد.

در مواردی که می بینید شامپوی شما شفاف شده است و یا به محض مواجه شدن با احساس خنکی و سوزش غیر طبیعی، به استفاده ی بیش از حد از روغن ظن ببرید. پس از مشاهده این موارد موهای خود را سریعا شسته و میزان استفاده این روغن در شامپوی خود را در دفعات بعدی کاهش دهید و اگر این سوزش با شستن سر برطرف نشد و همچنان ادامه داشت پیشهاد می کنیم که به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

استفاده از روغن نعناع

عوارض جانبی استفاده از روغن نعناع

از نظر مورد تایید بودن روغن نعنا می توان به تاییده ی سازمان FDA اشاره نمود. این ماده در رده ی مواد بهداشتی نیز طبقه بندی شده است. در مورد خطرات این روغن نیز می توان به مطالعاتی که در مجله بین المللی سم شناسی منتشر شده اشاره کرد.

( در حالی که دیگر روغن ها طبق این مطالعات دارای مسمومیت شدید بوده و استفاده ی زیاد از حد آن ها را خطرناک تلقی کرده است این روغن را کم خطرترین روغن معرفی نموده است. )

 

آیا می توان بر تاثیرگذاری روغن نعنا در رشد مجدد موها حساب باز کرد ؟

ریزش موها از موارد شایعی است که در بسیاری از افراد رخ می دهد و علاوه بر تاثیرات ظاهری که در افراد دارد بر احساسات و عواطف آن ها نیز تاثیرات منفی زیان باری نیز می گذارد. این تاثیرات در مجله ی روانشناسی بهداشتی نیز طبق مقاله ای مورد بحث قرار گرفته است.

طبیعتا موها در بسیاری از افراد از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و ریزش آن ها، کاهش اعتماد به نفس فرد را به دنبال می آورد. با این اوصاف و کم بودن عوارض جانبی ای که در قسمت بالا به آن اشاره شد امتحان کردن این روغن علاوه بر این که ضرری را به دنبال ندارد، می تواند برای شما در مواردی کارآمد نیز باشد و پیشنهاد می شود از آن امتحان کنید.

البته همیشه توجه داشته باشید که در مواردی که ریزش موهای شما شک برانگیز است ( یه صورت ناگهانی با ریزش مو مواجه شده اید و یا این ریزش بدون دلیل رخ می دهد ) کمی بیشتر نگران ریزش موهای خود شده و با اجتناب از روش های خودسرانه به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =