مش، هایلایت، لولایت و دکوپاژ، کدام یک برای مو ضرر دارد

مش، هایلایت، لولایت و دکوپاژ، کدام یک برای مو ضرر دارد

همیشه در پی بدست آوردن چیزی ممکن است چیز دیگری را از دست دهید. زیبایی موهای شما با مواد شیمیایی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای زیبایی موها می توان از مش کردن، لولایت و هایلایت، دکوپاژ و میزانپلی استفاده کرد که می تواند به موهای شما آسیب برساند اما میزان این آسیب ها متفاوت است و برای آگاهی از این میزان آسیب در ادامه با ما همراه باشید.

 

روش های مختلف آرایش مو و عوارضی که در پی دارند

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) اگر سرو کارتان به آرایشگاه ها افتاده باشد یک سری اصطلاحات در این محیط ها وجود دارد که مدام تکرار می شوند. این اصطلاحات هر کدام روشی برای زیبایی موها محسوب می شود که اگر شما بخواهید یکی از آن ها را انجام دهید باید به طور کامل از نحوه ی کارکرد آن ها، میزان تاثیر گذاری و حتی عوارض آن به طور کامل آشنا شوید تا پس از پرداخت هزینه های آن ( در برخی موارد گزاف ) به این نتیجه نرسید که روش انتخاب شده برای زیبایی مو اصلا روش مدنظر و دلخواه شما نبوده است.

در ادامه با بررسی جزئی تر هر کدام از این اصطلاحات شما را در انتخابی درست یاری می نماییم.

مش کردن مو

دکلره کردن مو

تعریف دکلره :

اگر رنگدانه های طبیعی مو از ساختمان آن خارج شود و به تدریج در پایه های مختلف ( 2 تا 10 ) بیرنگ شود، این عمل را دکلره کردن می نامند.

روشن کردن موی های طبیعی خودتان بیش از 4 درجه به صورت مستقیم با  رنگ انجام نمی شود و ابتدا باید از دکلره کردن استفاده کرد و سپس رنگ را بر روی موهای خود بگذارید. اما زمانی که برای خارج شدن این رنگدانه ها از ساختمان مو لازم است به استحکام موی شما وابسته است و برای همه ی افراد یکسان نیست.

عارضه :

شاید بهتر است به شما پیشنهاد کنیم از انجام این عمل تا حد امکان امتناع کنید. دکلره کردن به پوست سر آسیب می رساند که این میزان با توجه به حساسیت افراد متفاوت است. همچنین ممکن است باعث کاهش رطوبت مو، شکنندگی، ایجاد موخوره و یا ریزش مو در برخی افراد شود.

انواع پودرهای دکلره

  1. نوع اول : پودر دکلره سفید
    این پودر برای کسانی است که دارای پوست و موهای حساسی هستند که این حساسیت شاید از قبل وجود داشته یا توسط رنگ کردن و استفاده از مواد شیمیایی دیگر ضعیف شده باشد.
  2. نوع دوم : پودر دکلره آبی
    اگر موهای شما شامل موارد حالت قبل نمی شود ( یعنی رنگ طبیعی دارد و یا حساسیت و ضعف خاصی ندارد ) از این پودر دکلره استفاده می شود که قوی تر است.

 

لولایت برای مو

تعریف لولایت :

همیشه مانند مش یا هایلایت با روشن کردن برخی قسمت ها نیاز نیست که به ایجاد سایه روشن در موهایتان بپردازید بلکه به وسیله ی لولایت می توانید با برعکس انجام دادن این عمل یعنی تیره کردن برخی از قسمت های موهای روشن خود سایه روشن های دلخواه را ایجاد کنید.

در مواردی که روشن کردن موهایتان نتیجه لذت بخشی نداشته باشد می توانید از لولایت استفاده کنید. یکی دیگر از کاربردهای آن روی موهای بلوند کرده ای است که رشد ریشه دارند. لولایت را می توان همانند مش کردن بوسیله ی روش هایی از قبیل کلاه مش یا فویل انجام داد و همچنین در لولایت رنگ هایی از خانواده های طلایی و شکلاتی برای موهایی با 1 سانتی متر ریشه استفاده می شود.

عارضه :

لولایت کردن عوارض دکلره را به همراه دارد با این تفاوت که چون لولایت کردن روی تمامی قسمت های موی شما انجام نمی پذیرد می تواند آسیب های کمتری را در پی داشته باشد.

 

میزانپلی برای مو

تعریف :

برای فر کردن موها و حالت دادن موها از میزانپلی استفاده می شود. میزانپلی به وسیله ی بیگودی انجام می شود. اساس کار این بیگودی ها شکستن پل های گوگوردی طبیعی و شیمیایی موهای شماست.

انواع مدل های میزانپلی عبارتند از :

  • جمع
  • باز
  • جمع و باز ( قسمتی شینیون و قسمتی باز )

عارضه :

از عبارت ” شکسته شدن پل های گوگردی ” در تعریف میزانپلی می توان متوجه شد که عوارض جالبی را به دنبال ندارد و باعث کاهش استحکام موها می شود و توجه داشته باشید که این آسیب ها دائمی هستند.

هایلایت کردن مو

دکاپاژ برای مو

تعریف :

عمل دکلره کردن روی موهای رنگ شده به دلیل پاک کردن رنگ موهای قبلی دکاپاژ نامیده می شود.

عارضه :

دکاپاژ ضعیف تر از دکلره و آسیب کمتری را در پی دارد اما هزینه ی زیادی را نیز با خود به همراه می آورد.

 

هایلایت مو

تعریف :

هایلایت کردن موها همانطور که از اسم آن مشخص است ایجاد سایه روشن در موهای شماست. در این عمل رنگ و مش همزمان روی موهای شما گذاشته می شود. در هایلایت کردن تفاوت میان رنگ پایه و مشی که روی آن قرار داده می شود در حدود 3 درجه است و اگر این تفاوت افزایش یابد (تا 7 درجه ) به آن مش کردن گفته می شود.

عارضه :

مواد شیمیایی به هر صورت که باشند باعث آسیب هایی در پوست سر شما و موهای شما می شود. از این آسیب ها می توان به نازک شدن موها، ایجاد موخره و همچنین کاهش رطوبت که موجب از بین رفتن درخشندگی موهایتان می شود اشاره کرد.

 

 لایت‌ها برای مو

سان‌لایت :

اگر بلوند کردن یا همان دکلره کردن فقط در قسمت بالایی سر از رستنگاه تا جلوی تاج موهای شما انجام شود آن را سان لایت کردن می نامند که پهنای آن بسته به سلیقه ی شما می تواند تغییر کند.

مون‌ لایت :

در مون لایت قسمتی که در سان لایت بلوند شده این بار تیره می شود و قسمت های زیرین را بلوند می کنند.

هاف‌ لایت :

اگر نوک موهای شما به صورت یکی در میان یا ردیفی به رنگ های فانتزی یا بلوند در آورده شود آن را هاف لایت می نامند. هاف لایت کردن موها می تواند از 3 تا 10 سانتی متر باشد.

مووی لایت :

در این روش موهای شما به قسمت های مختلفی ( از 3 تا 7 قسمت ) پس از دکلره کردن تقسیم می شوند و هر قسمت توسط یک رنگ متفاوت رنگ می شود و در پایان موهای شما یک حالت فانتزی و رنگین کمانی به خود میگیرد. عوارض لایت ها همان عوارض هایلایت می باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =