عصاره شيرين بيان برای پوستی صاف و رفع لک صورت

عصاره شيرين بيان برای پوستی صاف و رفع لک صورت

شیرین بیان گیاهی است که می تواند در موارد بسیاری به عنوان یک داروی طبیعی مورد استفاده قرار گیرد. تحقیقات نشان می دهد که عصاره گیاه شیرین بیان می توان برای برطرف کردن لک های پوستی به کار گرفته شود.

 

ظاهر گیاه شیرین بیان

ارتفاع این گیاه به یک تا دو متر می رسد و چند ساله است. برگها در این گیاه مرکب هستند و چهار تا هفت جفت برگچه در آن وجود دارد. یک برگچه انتهایی نیز در در این گیاه وجود دارد. شکل برگچه ها به صورت بیضی و کناره ی آن ها صاف می باشد. گلهای گیاه شیرین بیان ارغوانی رنگ، زرد یا بنفش هستند که در قسمت انتهای ساقه ها به صورت نامظم مشاهده می شود.

شیرین بیان برای پوست

انواع مختلف گیاه شیرین بیان

  • واریته اسپانیایی “G. typical” :  قطر این نوع از شیرین بیان به 6 تا 18 میلیمتر می رسد و میوه های صاف و بدون کرکی دارد.
  • نوع روسی: “G. glandulifera”  ضخامت ریشه های متعدد این نوع از شیرین بیان به حدود 5 سانتی متر می رسد. شیرین بیان روسی دارای پیکره ی رویشی چسبناک است. این گیاه دارای طعم شیرین ملایمی است و پوست ریشه های آن فلس دارد و قهوه ای رنگ است.
  • نوع ترکی:  “G. pallida”  ضخامت ریشه این نوع به 8 سانتی متر می رسد.
  • نوع ایرانی:  “G. violacca”  ریشه های این نوع شیرین بیان نسبت به بقیه انواع آن بسیار ضخیم تر است.


استفاده از شیرین بیان به عنوان یک دارو

” مای سوس ” نوشیدنی مورد علاقه فراعنه مصر است که  آن را از ریشه ی شیرین بیان می ساختند. 5 تا 20 درصد شیرین بیان از اسید گلیسریزیک تشکیل شده که شیرینی این ماده 50 برابر بیشتر از قند است.

افزایش اسید گلیسریزیک موجود در گیاه شیرین بیان با افزایش سن این گیاه رابطه ی مستقیم دارد و هرچه سن آن افزایش یابد میزان این ماده نیز بیشتر می شود. تحقیقات نشان داده شده است که میزان این اسید گلسریزیک در نوع ایرانی شیرین بیان نسبت به انواع دیگر آن بیشتر است. شیرین بیان در بسیار از موارد مورد استفاد قرار می گیرد که برخی از آن ها عبارتند از : شیرینی سازی، نوشابه سازی، داروسازی و دخانیات

 

ماده موثر گیاه شیرین بیان ملین و مدر می باشد. اگر به زخم اثنی عشر مبتلا هستید می تواند از این گیاه استفاده کنید زیرا در این گیاه برخی فلاونوییدها چون لیکوییریتوزید وجود دارد. برای مقابله با التهاب، التهاب ومخاط برونشها، یبوست، اسپام، نفخ و سرفه از شیرین بیان استفاده کنید و شیرین بیان همچنین می تواند به عنوان یک آرام بخش، خلط آور و تقویت کننده ی معده مورد استفاده قرار گیرد.

برای شفاف کردن پوست از شیرین بیان در ترکیبات زیبایی و کرم های آرایش مورد استفاده می شود زیرا که این گیاه دارای بی خطرترین عامل روشن کننده رنگدانه است که ملانوم بسیاری کمی دارد.

 

برای کاهش قرمزی پوست و تیرگی بعد از التهاب می توان از عصاره ی شیرین بیان که یک ضد التهاب موضعی است استفاده کرد و علاوه بر این برای روشن شدن پوست شما فلاونوئید فعال موجود در شیرین بیان که باعث پراکنده کردن ملانین می شود می تواند نقش تاثیرگذاری داشته باشد. برای بهره بردن از این خاصیت به مدت 1 ماه هر  روز 1 گرم از این عصاره را مورد استفاده قرار دهید. این عصاره در بخش هایی از جهان مانند مصر موجود است و استفاده می شود اما در برخی بخش ها مانند شمال آمریکا وجود ندارد.

 

با عصاره شیرین بیان به ماساژ صورت خود بپردازید :

همانطور که به آن اشاره شد از عصاره شیرین بیان در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود زیرا که این عصاره و یا اسانس شیرین بیان می تواند باعث شادابی و طراوت پوست شما شده و علاوه بر از بین بردن لکه های پوستی به عنوان یک مرطوب کننده، می تواند رطوبت موردنیاز پوست شما را به آن برساند.

برای ماساژ صورت و گردن خود از عصاره ی شیرین بیان استفاده نمایید. توجه داشته باشید این کار را به صورت یک روز در میان و به آرامی انجام دهید تا تاثیرگذار واقع شود. این ماساژ نه تنها باعث شفافیت و یک دستی رنگ پوستتان می شود بلکه به خوش فرم شدن صورتتان نیز کمک می نماید.

 

جای جوش خود را از بین ببرید :

در نوجوانی با جوش هایی مواجه می شوید که آنها را غرور جوانی می نامند و متاسفانه این جوش ها اغلب روی صورت شما پدید می آیند و ممکن است جای بعضی از آن ها روی پوست شما باقی بماند. به کمک گیاه شیرین بیان می توانید از دست جای این جوش ها آن هم در حداکثر 2 ماه استفاده ی مداوم رهایی پیدا کنید.

 

روش اول :

مواد لازم :

  • 1 عدد تخم مرغ
  • 1 قاشق غذاخوری عسل
  • 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون

نحوه ی ساخت :

ابتدا روغن زیتون و زرده ی تخم مرغ را زده و سپس عسل را به این مخلوط بیفزایید و سپس باز هم بزنید تا خوب مخلوط شوند.

نحوه ی استفاده :

برای بهره بردن از خواص این ماسک آن را حدود 20 دقیقه روی صورت خود قرار داده و سپس صورت خود را با آب نیمه ولرم بشویید. این کار را یک روز در میان انجام دهید تا به نتیجه ی مورد نظر دست پیدا کنید.

 

روش دوم :

مواد لازم :

  • برگ کلم تازه
  • ترب

نحوه ی ساخت :

اندازه های مساوی از برگ کلم و ترب را در مخلوط کن بریزید تا ماسک موردنظر شما حاضر شود.

نحوه ی استفاده :

ترکیب موردنظرر را روی صورت خود قرار دهید و اجازه دهید برای تاثیرگذاری این ماسک 20 دقیقه روی صورت شما باقی بماند.

 

روش سوم :

برای درمان جای جوش خود می توانید از تخم جعفری هم کمک بگیرید. برای ساخت ماسکی که از تخم جعفری ساخته شود به شکل زیر عمل کنید :

مواد لازم :

  • 2 تا 3 قاشق غذاخوری تخم جعفری

نحوه ی ساخت :

تخم جعفری را داخل مخلوط کن بریزید و سپس آن ها را در دو لیوان آب جوش بجوشانید تا به نصف میزان اولیه کاهش پیدا کند و پس از صاف کردن، آن را در گوشه ای قرار دهید تا سرد شود.

نحوه ی استفاده :

یک دستمال نخی را به مخلوط ساخته شده آغشته کرده و دستمال را 20 دقیقه روی صورت خود قرار دهید.

 

برطرف کردن لک‌های پوستی تیره رنگ :

لک های پوستی تیره که می توانند قهوه ای یا سیاه باشند از مواردی است که شاید خیلی ها با آن مواجه شده باشند. روغن کرچک یکی از موادی است می تواند این لک ها را از بین ببرد. برای بهره بردن از این خاصیت روغن کرچک به ماساژ قسمتی بپردازید که دارای لک است. برای گرفتن نتیجه این کار را هر روز انجام دهید. خواهید دید که لکه های شما به مرور زمان کم رنگ تر شده و در نهایت از بین می روند.

 

درمان لک‌های بارداری خود را با ماسک طبیعی درمان کنید :

خانم های باردار با لک هایی مواجه می شوند که به دلیل بارداری به وجود می آید. برای برطرف کردن این لک ها استفاده از ماسک های میوه ای به واسطه ی وجود اسید در آن ها می تواند یک راهکار مناسب محسوب شود. این ماسک ها علاوه بر این که این لکه ها را از بین می برند هیچ عارضه جانبی را با خود به همراه ندارند.

ماسک عسل و توت فرنگی:

برای برطرف کردن لکه های ناشی از بارداری 6 توت فرنگ را له کرده و یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی به آن بیفزایید و سپس بزنید تا خوب مخلوط شوند. این ماسک را هر روز و هربار به مدت 20 دقیق روی محل موردنظر قرار دهید.

 

درمان لک های قرمز رنگ :

استقاده از روغن ماهی یکی از راهکارهایی است که در برطرف کردن لک های قرمز یا صورتی رنگ صورت و یا بدنتان می توانید از آن استفاده کنید. برای بهره بردن از این خاصیت روغن ماهی ابتدا محل جوش ها را خوب بشویید. زیرا وجود آلودگی در سطح جوش ها ممکن است تاثیر این روغن را کاهش و یا از آن جلوگیری نماید. پس از شستشوی محل مورد نظر مقدار کمی از روغن ماهی را روی لکه های خود کشیده و برای تاثیرگذاری اجازه دهید 30 دقیقه روغن روی محل موردنظر باقی بماند تا توسط پوست شما جذب شود و سپس آن را آبکشی نمایید.

 

لک‌های روشن را از بین ببرید :

ماسک جوانه ی گندم برای از بین بردن لک های روشن به کار برده می شود.  برای ساخت ماسک جوانه ی گندم ابتدا 2 قاشق از آن را آسیاب کرده و 2 قاشق غذاخوری عسل به آن بیفزایید و مخلوط نمایید تا حالت خمیری شکل به خود بگیرد. این ماسک را حدود 20 تا 30 دقیقه روی قسمتی که لک های روشن در آن وجود دارد قرار داده و به شستشوی صورت خود بپردازید.

 

ساخت نوشابه ای خنک و مفید که به افزایش ادرار کمک می کند :

برای ساخت این نوشیدنی 25 الی 30 گرم شیرین بیان را در 4 لیوان آب بجوشانید. می توانید پیش از جوشاندن بید گیاه را به همان مقدار شیرین بیان به آن بیفزایید تا یک نوشابه ی خنک برای خود درست کنید که به افزایش ادرار کمک کند

 

برطرف کردن درد روده، عفنت گلو و برونشها :

برای برطرف کردن این موارد به مدت 5 دقیقه 50 گرم از ریشه ی شیرین بیان را در 4 لیوان آب بجوشانید. پس از جوشاندن آن را در گوشه ای به مدت 12 ساعت قرار داده و سپس می توانید آن را مصرف نمایید.

 

برطرف کردن قرمزی، ترک و دانه های روی زبان

0.2 گرم شیرین بیان را در 4 لیوان آب بجوشانید تا یک چهارم از میزان اولیه باقی بماند و با آن دهان خود را بشویید تا قرمزی زبانتان برطرف گردد و یا دانه های روی آن را از بین ببرید. این مورد همچنین برای رفع ترک زبان نیز موثر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =