ماسک روغن اسطوخودوس برای پوست و مو

ماسک روغن اسطوخودوس برای پوست و مو

به دلیل بالا بودن غلطت این روغن در دوز های بالا توصیه می شود که به صورت خالص استفاده نشود. در تولید ماسک های مختلف می توانید از نسبت 2 قطره از روغن در پایه های مختلف (باباآدم، کاستور، لاین، زیتون، دانه انگور ) استفاده کنید. ماسک های خانگی که می توانید با روغن اسطوخودوس بسازید

از این روغن می توان برای ساخت ماسک های خانگی مختلف استفاده نمود که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم :

ساخت ماسک با اسطوخودوس

ماسک شماره 1

برای اینکه استفاده از روغن اسطوخودوس را موثرتر کنید می توانید از اختلاط این روغن با روغن های دیگر بهره ببرید. برای ساخت یک ماسک موی عالی 4 قطره از روغن اسطوخودوس را در 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنید. ماسک ایجاد شده را روی تمام قسمت های موی خود بمالید و سپس موهای خود را با حوله و یا یک کلاه حمام جهت تاثیرگذاری بیشتر ببندید و اجازه دهید چند ساعت بماند و سپس با آب و شامپو آبکشی نمایید.

 

ماسک شماره 2

♣ برای موهای خشک و نرمال

برای ساخت این ماسک می توانید از 3 زرده ی تخم مرغ، 3 قاشق غذاخوری روغن بادام و 4 تا 5 قطره از روغن اسطوخودس استفاده کنید. همچنین در صورت در دسترس بودن می توانید از روغن زیتون یا باباآدم استفاده کنید. البته با توجه به میزان موهای خود می توانید اندازه ها را به نسبت مساوی کاهش دهید. پس از ترکیب این مواد ماسک موی ایجاد شده را روی تمامی قسمت های موی خود قرار داده و پس از 40 دقیقه با آب و شامپو آبکشی نمایید.

 

ماسک شماره 3

♣ برای موهای چرب

1 قاشق غذاخوری از خاکستری آبی به همراه نصف قاشق غذاخوری آب معدنی ( یا آب جوشانده شده ) ، 1 زرده تخم مرغ، نصف قاشق عسل و در حدود 3 تا 5 قطره از روغن اسطوخودوس مخلوط نمایید. می توانید ابتدا مقداری خاک رس به آب بیفزایید و سپس بقیه مواد را به آن اضافه کنید. پس از ساخت این ماسک، آن را حدود 20 تا 30 دقیقه روی موهای خود قرار دهید و سپس آن را بشویید. برای تاثیرگذاری این ماسک را هفته ای یک بار امتحان کنید.

 

ماسک شماره 4

♣ برای تقویت و تحریک رشد مو

نیمی از قاشق چای خوری دی دیکسید را به همراه 1 قاشق چایخوری از روغن زیتون ، 1 قاشق چایخوری از روغن کرچک، 3 تا 5 قطره از ویتامین A و E و همچنین 5 قطره از روغن اسطوخودس تهیه کنید. روغن پایه را گرم کرده و بقیه مواد را به آن می افزاییم و ماسک ساخته شده را روی پوست سر خود قرار دهید و بگذارید حدود یک ساعت روی موهای شما قرار گیرد. بهتر است موهای خود را با یک حوله و یا کلاه گرم نگاه دارید و پس از یک ساعت آن ها را دو یا سه بار با شامپو آبکشی نمایید.

 

ماسک شماره 5

♣ برای موهای خشک و بی روح

ابتدا نیمی از آووکاردو را تمیز و خرد کنید و سپس روغن جوجوبا و 5 تا 8 قطره از روغن اسطوخودوس را به آن اضافه کنید. این ماسک را می توانید روی موها و پوست سر خود بزنید و پس از 1 الی 2 ساعت 2 تا 3 بار با شامپو آبکشی شست و شو نمایید.

 

ماسک شماره 6

♣ ماسک مو جهانی با اثر لمینیت

می توانید از 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون به همراه 1 قاشق چایخوری روغن آرگان، 1 قاشق چایخوری روغن جوجوبا و 8 قطره از روغن اسطوخودوس مخلوط نمایید. البته با توجه به حجم و طول موهای خود می توانید به نسبت این مواد را افزایش یا کاهش دهید. تمامی مواد را به جز روغن اسطوخودوس در یک ظرف شیشه ای گرم کرده و روغن را در انتها اضافه نمایید. مخلوط گرم را روی موها قرار دهید و موهای خود را بپوشانید. برای تاثیرگذاری ماسک را به مدت حداقل 2 ساعت روی موهای خود قرار دهید و اگر می تواید بگذارید یک شب تا صبح روی موهای شما بماند و صبح هنگامی که از خواب بیدار شدید موهای خود را 2 تا 3 بار با شامپو شست و شو نمایید. می توانید از این ماسک هر دو هفته یک بار استفاده نمایید.

 

ماسک شماره 7

♣ ماسک ویتامین برای درخشندگی و استحکام مو.

1 قاشق غذاخوری از براندی را به همراه 1 قاشق غذاخوری عسل، 1 زرده تخم مرغ،2 آمپول ویتامین B12 و 5 تا 8 قطره از روغن اسطوخودوس مخلوط کنید و ماسک ایجاد شده را به تمامی قسمت های موی خود بمالید و سپس به وسیله ی یک حوله ی گرم یا کلاه حمام موهای خود را بپوشانید. پس از یک ساعت موهای خود را با شامپو آبکشی نمایید.

 

ماسک شماره 8

♣ ماسک برای کمک به تغذیه مو

ابتدا 3 تا 5 قطره از روغن اسطوخودوس را به 4 تا 5 قطره از روغن زیتون گرم شده اضافه می کنید و سپس 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به مخلوط فوق افزوده و کامل مخلوط می نماییم. ماسک شما حاضر است و باید به مدت 30 دقیقه آن را روی موهای خود قرار دهید و موهای خود را با یک حوله یا کلاه حمام بپوشانید و سپس آبکشی نمایید و برای تاثیر گذاری از این ماسک 2 بار در هفته استفاده نمایید این ماسک با کمک به تغذیه موهای شما، درخشندگی ( به دلیل حضور سرکه سیب ) و استحکام را برای آن ها به ارمغان می آورد.

 

ماسک شماره 9

♣ ماسکی در برابر رطوبت و شوره سر

با اضافه کردن دو قطره روغن اسطوخودوس، مقداری لیمو، درخت چای و ژرانوم به شامپویی که از آن استفاده می کنید حاصل می شود. استفاده از این شامپوی جدید باعث می شود تا چربی های بیش از حد پوست سر از بین برود و برای تاثیرگذاری می توانید این عمل را 2 بار در هفته انجام دهید.

 

ماسک شماره 10

♣ ماسکی برای برای درخشندگی، عطر و افزایش رشد

آب لیمو را با روغن اسطوخودوس مخلوط کنید و پس از آن به آن ها آب اضافه کنید و موهای خود را با این ماسک بشویید. برای تاثیرگذاری این عمل را 2 تا 3 بار در هفته انجام دهید. این عمل باعث می شود موهای شما براق شود و در ضمن بوی خوبی نیز بگیرد و رشد آن ها نیز به واسطه ی حضور اسطوخودوس افزایش پیدا کند.

 

ماسک شماره 11

♣ ماسکی برای احیای موهای آسیب دیده

3 تا 4 قطره از روغن اسطوخودوس را به نصف قاشق چای خوری از روغن نارگیل بیفزایید و سپس به موهای خود بزنید ( به ریشه موها نزنید ). پس از آن اجازه دهید این ماسک 30 دقیقه روی موهای شما قرار گیرد و سپس آن را با آب، آبکشی نمایید. از این ماسک برای احیای موهای خشک و آسیب دیده با توجه به میزان آسیب و خشکی آن ها، یک یا دوبار استفاده کنید.

 

ماسک شماره 11

♣ ماسکی برای جلوگیری از ریزش مو

5 قطره از روغن اسطوخودوس را به دو قاشق غذاخوری روغن پایه ( همانند روغن زیتون، بابا آدم یا روغن جوجوبا ) اضافه نمایید و از آن می توانید برای بهبود کیفیت مو و جلوگیری از ریزش موهای خود استفاده نمایید. توجه داشته باشید که پیش از استفاده روغن های ضروری باید آن را در یک روغن پایه گرم به طور کامل حل شود.

 

 

افسانه ای در مورد روغن اسطوخودوس

در مورد تاثیر جادویی اسطوخودوس یک داستان جالب وجود دارد و آن هم این است که ملکه 70 ساله ی این کشور به وسیله ی یک آب معجزه آسا که حاوی روغن اسطوخودوس بود چون زلیخا جوانی خود را باز یافت و پادشاه جوان کشور لهستان را مجذوب خود ساخته و با او ازدواج کرد.

البته این داستان یک افسانه است ولی قطعا نمی توانید به همین راحتی از کنار خواص اسطوخودوس بگذرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − سه =