اهمیت خشک کردن موها بعد از حمام

اهمیت خشک کردن موها بعد از حمام

آیا پس از استحمام با موهای خیس خود به رختخواب می روید و می خوابید ؟ اگر چنین عادتی دارید توصیه می کنیم این عادت را هرچه زودتر ترک کنید زیرا می تواند عواقب بدی را در پی داشته باشد. خوابیدن با موهای خیس یا مرطوب می تواند باعث ایجاد سر درد و عفونت شود و و به آسیب موها ( شکنندگی و موخوره ) منجر شود.

 

ایجاد سردرد

اگر عادت به خواب رفتن با موهای خیس را دارید و برخی اوقات سردردهای شدیدی را تجربه کرده اید باید بدانید که سردردهای شما به خیسی موهای شما مربوط است. هنگامی که می خوابید دمای بدن افزایش پیدا می کند و داشتن موهایی خیس باعث می شود تا بدن نتواند درجه حرارت خود را با درجه حرارت سر شما همسان سازد در نتیجه این امر، شما با سردردهای شدیدی مواجه می شوید.

خشک کردن مو

ایجاد عفونت

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) عفونت ها و باکتری ها ذر مکان های مرطوب شروع به رشد می کنند. اگر شما با موهایی مرطوب به خواب بروید بستر مناسبی برای رشد عفونت ها و باکتری های موجود در بالش ( که بخاطر عرق، چربی های پوست و سلول های مرده پوست سر پدید آمده اند) ایجاد کرده اید.

 

شکنندگی موها و ایجاد موخوره

موهای خیس نسبت به موهای خشک ضعیف تر هستند و اگر با آن ها به تخت خواب بروید می توانید باعث شوید تا آن ها بشکنند و در پی این اتفاق موخوره در موهای شما ایجاد شود.

 

اشتباهات مضری که برای سلامت موها باید از آن ها بپرهیزید

شانه زدن موها پس از استحمام

موهای شما بسیار حساس می باشند وقتی به حمام می روید با خیس شدن آن ها این حساسیت چندبرابر می شود و شما باید شانه زدن موهایتان را به وقتی موکول کنید که آن ها خشک هستند. ولی اگر می خواهید شانه زدن را در حالتی که موهای شما خیس و در حمام هستید انجام دهید باید ابتدا موهای خود را به نرم کننده آغشته کنید و با شانه ای که دارای دندانه های باز و فاصله داری است موهای خود را شانه کنید.

عدم شانه زدن به ریشه های مو

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تصور می کنند اگر موهای خود را از ریشه شانه بزنید باعث آسیب رساندن به آن ها می شوند و این کار را به صورت سطحی انجام می دهند اما باید بگوییم که این تصور اشتباه است.

شما با شانه زدن ریشه های مو باعث ماساژ سر خود می شوید و این عمل نیز باعث افزایش جریان گردش خون در سر شما شده و به بهبود کیفیت موهای شما کمک می کند. از طرفی چربی ای که در پوست سر شما وجود دارد می تواند برای موهای شما مفید باشد و شما با شانه زدن به صورت ریشه ای این چربی ها را به تمام موهای خود می رسانید. استفاده از شانه های چوبی بهترین گزینه برای شانه زدن موها می باشد.

شست وشوی روزانه موها

شست و شوی موهای شما آن هم به صورت روزانه و با شامپو برای موها و پوست سر خطرناک است زیرا شامپوها هرچه قدر هم که حاوی مواد مفید باشند بازهم شیمیایی بوده و استفاده ی زیاد از آن ها به پوست سر آسیب می رسانند و از طرفی دیگر باعث می شود چربی لازم برای موهای شما که در پوست سرتان وجود دارد از بین برود. ولی برای از بین رفتن آلودگی های موجود روی موها و پوست سرتان اگر امکان دارد بدون شامپو به شستن سر خود بپردازید.

استفاده از حوله برای خشک کردن موها

برخی از دستورالعمل ها بر خشک کردن موها با حوله تاکید دارند و برخی نظری مخالف آن را دارند. اما کدام یک درست است؟ باید از حوله استفاده کنید ولی فقط آن را روی موهای خود قرار دهید تا به آرامی خشک شوند تا موهایی زیبا و سالم داشته باشید. مراقب باشید برای خشک کردن موها کارهایی انجام ندهید تا به موهایتان آسیب برسانید. استفاده اشتباه از حوله می تواند باعث کنده شدن موهای شما، زبرشدن و گره خوردن آن ها شوید.

استفاده از وسایل حرارتی برای حالت دادن و خشک کردن موها

موهای شما برای سالم ماندن و زیبا بودن به رطوبت نیاز دارند. استفاده از وسایل حرارتی چون سشوار و بابلیس باعث می شود تا رطوبت موهای شما از بین برود و موهای شما شکننده شوند و درخشنگی خود را از دست بدهند. اما اگر هیچ راه دیگری جز استفاده از این وسایل ندارید بهتر است این موارد را رعایت کنید :

  1. استفاده از این وسیله ها را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
  2. وقتی موهای شما خیس است از این وسیله ها استفاده نکنید و اجازه دهید خشک یا حداقل نم دار شوند.
  3. در هنگام استفاده دما را روی حداقل حرارت ممکن قرار دهید.
  4. پس از استفاده از این وسایل از مواد مراقبتی چون سرم های مو استفاده کنید.

استفاده از اتو وقتی که موهای شما هنوز خشک نشده اند  

اتو مو و بابلیس پیش از آنکه موهای شما خشک شوند می توانند بزرگ ترین دشمن موهای شما محسوب شوند. هنگامی که فلز داغ اتو و بابلیس را به موهای نم دار خود می زنید باعث می شوید ساقه موهای شما آسیب ببیند. پس همیشه صبر کنید تا موهای شما کاملا خشک شوند و سپس از این وسایل استفاده کنید.

ایجاد ماندگاری با استفاده از اسپری پیش از حالت دادن

برخی افراد پیش از آن که موهای خود را فر کنند یا از اتو استفاده کنند برای ماندگاری بیشتر به موهای خود موس یا اسپری های حاوی الکل می زنند. این روش پایان کار موهای شماست زیرا موهای شما توسط این روش آنقدر آسیب می بیند که فقط و فقط با کوتاه کردن می شود این آسیب را از بین برد زیرا الکل موجود روی مو هنگامی که داغ شود شکنندگی و خشکی موها را در پی دارذ.

پوش دادن موها

پوش دادن موهای شما با شانه پوش باعث ایجاد موخوره در موهای شما می شود و پس از موخوره شما مجبورید موهای خود را کوتاه کنید. همچنین این پوش دادن باعث می شود هر بار موهای شما در حدود 20 درصد ضعیف تر از گذشته شود و کم کم در راه نابودی موهای خود قدم بردارید. به جا این که از این شانه ها استفاده کنید می توانید از اسپری ها استفاده کنید ولی با توجه به آنچه گفته شد این اسپری ها را پیش از وسایل حرارتی به هیچ عنوان استفاده نکنید و استفاده از این اسپری ها را به پس از حالت دادن مو با وسایل حرارتی موکول کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + بیست =