کم کاری تیروئید و تاثیر آن بر ریزش مو و ابرو

کم کاری تیروئید و تاثیر آن بر ریزش مو و ابرو

کم کاری تیروئید و تاثیر آن بر ریزش ابرو: از عوامل مهمی که در رشد و تکیر ناخن، مو، پوست تاثیر گذار هستند هورمون های تیروئید می باشد و هنگامی که در ترشح این هرمون اختلالی به وجود بیاید شاهد تغییراتی در ناخن و مو و پوست خواهیم بود.

این سه عضو از نظر فعالیت های سلولی نتایج شبیه به هم دارند و و این هورمون ها در رشد و تکثیر مو و ناخن و پوست نقش بسزایی دارند.

تغییرات ناشی از اختلال در ترشح تیروئید امکان دارد تا مدت های بعد از آغاز درمان ادامه داشته باشد و بجز درمان غددی لازم است که درمان ها و مراقبت های پوستی نیز صورت گیرد.

تیروئید و ریزش مو

کم کاری تیروئید چه پیامد های می تواند در بر داشته باشد

در افرادی که این بیماری وجود دارد عرق کردن در آن ها کم خواهد شد و غدد عرقی باعث چرب و مرطوب کردن پوست خواهد شد هنگامی که فعالیت غدد عرقی کم شود ، غدد چربی هم فعالیتشان کاهش خواهد یافت و این خود باعث خشکی پوست خواهد شد از نشانه های پوست خشک، دچار شدن به خارش و دمای پوست در این بیماران کم خواهد بود و هنگامی که به پوست آن ها را لمس کنیم متوجه خواهیم شد که کاملاً پوست آن ها سرد است.

افراد دارای این بیماری بیشتر دچار کبودی در اندام ها خواهند شد و ضربه های بسیار معمولی و کوچک نیز در آن ها کبودی ایجاد خواهد کرد و از عوارض دیگر آن ریزش در ابروها و موها ، شکنندگی ناخن ها و تغییر رنگ آن به زرد و ایجاد شیار در ناخن ها خواهد شد.

 

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) اما در بر خلاف کم کاری تیروئید در پرکاری تیروئید غدد عرق فعالیت بیشتری خواهند داشت و این باعث خیس شدن بدن و کف دست و پا بر اثر عرق کردن زیاد خواهد شد و هنگامی که بدن خیس باشد احتمال ایجاد بیماری های قارچی مانند اگزما در نواحی گردن ، کشاله ران و زیر بغل و غیره بیشتر خواهد بود که پوست را چین دار و لایه لایه خواهد کرد و منجر به ایجاد مشکلات جدیدی خواهند شد.

این امکان هم وجود دارد که در این بیماران موهای آن ها نازک و رشد آن ها کاهش یابد و ریزش موی بیشتری داشته باشند و این احتمال هم وجود دارد که ناخن ها از محل خود کنده شود.

 

اقدام های ویژه در بیماران دارای اختلالات تیروئیدی

کسانی که دارای اختلالات تیروئیدی می شوند چندین عارضه در آن ها ایجاد خواهد شد و بیمارانی که برای این بیماری به دکتر مراجعه می کنند چند عارضه را باهم مطرح خواهد کرد.

در بیماری کم کاری یا پرکاری غدد تیروئید شخص بیمار به طور دقیق نمی داند که باید به چه مرکزی برای درمان مراجعه کند و این خود باعث ابهام در آن ها می شود.

 

اگر در بیماران علائمی مثل خشکی پوست ، کم پشتی ابرو و داشتن ریزش مو در آن ها وجود داشت می توانند به پزشک های متخصص پوست و مو مراجعه کنند و مشخص خواهد شد که این عوارض به دلیل اختلال در عملکرد تیروئید به وجود آمده است و مشکل پوستی که در آن ها به وجود آمده ناشی از چیست.

اگر زمان زیادی نیست که تغیراتی در پوست و موی شما ایجاد شده است بهتر خواهد بود که این سوال را از خود بپرسید که آیا عادت های غذایی من تغیییر کرده ، دچار افزایش یا کاهش وزن شده ام ، تپش قلب داشته و عدم تحمل به گرما و غیره در من به وجود آمده است.

هنگامی که کم کاری تیروئید وجود داشته باشد موها خشک ، خشن و عروسکی خواهند شد و این کمبود هورمون تیروئید سبب فاز تلوژن مو بیشتر شود و مدت زمان استراحت در آن ها طولانتری خواهد شد و این باعث خواهد شد که رشد ریزش مو با جایگزین شدن آن هماهنگی نداشته و مو ها کمتر شوند در این بیماران ریزش موهای ابروها هم خواهند داشت و این ریزش بیشتر از گوشه های بیرونی بوده و این خود باعث کاهش طول ابرو خواهد شد.

اختلال تیروئید و مو

بیماری پرکاری تیروئید بیشتر در افراد در محدوده سن 20 تا 40 سالگی شایع است در این افراد ریزش موی سر و کم پشتی موهای ابرو خواهند داشت و حتی امکان ریزش موهای زیر بغل هم در آن ها وجود دارد و علائم دیگری مثل تپش قلب ، عصبانیت و غیره هم امکان دارد در آن ها به وجود بیاید.

در بعضی مواقع امکان دارد با وجود اینکه که تجویز دارو و کنترل بیماری صورت گرفته است اما علائم بصورت کامل برطرف نشده است و بعضی مواقع که مدت زمانی بیماری بیشتر شود و افراد بیمار خشک شدن پوست و کم پشت شدن موها را ناشی از وراثت و فیزیولوژی بدن خود دانسته و همین باعث عدم مراجعه به پزشک متخصص شود و همین باعث می شود که که درمان عوارض پوستی و غیره سخت تر شود.

ولی اکثر کسانی که این بیماری را می گیرند به دکتر متخصص مراجعه کرده و بعد از انجام آزمایش های علت ریزش مو و ابرو ، خشکی پوست و کبودی های ایجاد شده و غیره مشخص خواهد شد. برای اینکه بتوانیم علائم و عوارض پوستی را کم کنیم نیاز است یک سری مراقبت هایی از پوست و ناخن و مو انجام گیرد.

 

اثر کم کاری پرکاری تیروئید در ریزش مو

در بیمارانی که در آن ها خشکی پوست وجود دارد باید از کرم های نرم کننده و لوسیون ها استفاده کنند و چیز هایی مثل تابشن نور مستقیم خورشید و دوش گرفتن با آب داغ سبب خواهد شد که خشکی پوست از سر گرفته شود.

بعد از حمام کردن تا زمانی که پوست دارای رطوبت طبیعی خود است لازم است که از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید چرا که این باعث جذب بیشتر رطوبت از طریق پوست خواهد شد علاوه بر آن مصرف مایعات هم می تواند باعث افزایش رطوبت پوست شود.

برای اینکه ناخن های شکننده را درمان کنید بهتر است که از دستکش برای اینکار استفاده کنید دست ها با مواد شوینده نباید مدت زیادی تماس داشته باشند و طول ناخن ها نباید زیاد شود چون احتمال شکنندگی در آن ها بیشتر خواهد شد همچنین استفاده از سوهان هایی که سطح آن ناهموار است می توانید برای هموار کردن ناخن و کاهش شکنندگی ناخن استفاده کنید.

در بیماری کم کاری تیروئید معمولاً با تجویز لووتیروکسین برای آن ها خشکی پوست و ریزش مو در آن ها بر طرف خواهد شد و امکان دارد دارو هایی که برای درمان پرکاری تیروئید تجویز می شوند باعث ریزش مو گردند ولی برای آن نگرانی نداشته باشید و به تدریج و با کنترل بیماری ریزش مو از بین خواهد رفت ولی اگر بعد از کنترل بیماری و درمان، ریزش مو های ابرو متوقف نشد لازم است که به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

 

راه حل های درمان کم کاری پر کاری تیروئید

هنگامی که بیماری شدید باشد این امکان وجود دارد که موها به حالت اول باز نگردند و باید ابتدا با تجویز دارو رشد دوباره را به ابروها برگردانید داروهایی وجود دارد که باعث تحریک کننده فولیکول مو و رشد دوباره موها خواهند شد.

اگر بعد از اینکه درمان شما پایان یافت و موهای شما برنگشتند می توانید از کاشت ابرو برای بازگرداندن موها استفاده کنید ولی این را به متخصص های مناسب بسپارید چون برای اینکار فولیکوهای مو را از قسمت های دیگر بدن برداشته و باید به گونه آن را بکارند که هم سو و هم جهت با موهای دیگر ابرو باشد و این مو ها از موهای دیگر رشد بیشتری خواهند داشت و این خود از مشکلاتی است که افراد در هنگام کاشتن مو ابرو با آن مواجه خواهند شد.

موهای که ابرو به طور طبیعی پس از رسیدن به اندازه معینی دیگر رشد نخواهند کرد ولی افرادی که کاشت ابرو انجام خواهند داد باید پس از طی مدتی اقدام به کوتاه کردن موهای ابرو خود کنند علاوه بر کاشت موی ابرو می توان از روش های ارایشی و تاتوی هم استفاده کرد که این مورد بیشتر در خانم ها صورت می گیرد.

کسانی که دارای زبری ، خشکی و شکنندگی در موهای خود هستند می توانند از شامپوهای مخصوص و نرم کننده استفاده کرد در هنگام استفاده از شامپو به این نکته توجه کنید که شامپو را به آرامی به روی موهای خود ماساژ دهید البته سرم هایی که باعث حفاظت از مو شده هم می توانند مفید واقع شوند و در هنگامی که موهای خود را شانه می کنید فشار زیادی به موهای خود وارد نکنید و شانه را به آرامی روی آن حرکت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =