چگونه پوست خود را جوان نگه دارید

چگونه پوست خود را جوان نگه دارید

چگونه پوست خود را جوان نگه دارید: جوانی و زیبایی پوست وابسته به سن نیست و در هر سنی می توان با به کار بستن روش های مختلف و کاربردی, پوست را جوان و شفاف نگه داشت.

 

راهکارهایی برای داشتن پوستی جوان و شاداب

برخلاف عقیده بسیاری, مهم ترین دلیل پیری پوست بالا رفتن سن نیست, دلیل اصلی آن تاثیرات نور خورشید بر پوست صورت است و این را می توان از طریق نشانه ها و لک و پیسی که روی پوست صورت ظاهر می شود فهمید. تابش همیشگی و مداوم نور خورشید بر پوست صورت علاوه بر اینکه به لایه سطحی پوست آسیب می رساند, به لایه های زیرین پوست نیز نفوذ می کند و سبب اکسیداسیون می شود. تاثیرات منفی نور خورشید بر پوست از زمان کودکی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد.

جوان کردن پوست صورت

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) متناسب با بالا رفتن سن و تغییرات شرایط  فیزیکی, سلول های پوستی با سرعت کمتری احیا می شوند یا بهبود پیدا می کنند و در اثر تجمع سلول های مرده در پوست ضخامت اپیدرم افزایش پیدا می کند, فیبرهای کلاژن به درستی عمل نمی کنند, غده های عرقی تحلیل می روند  و پوست خشک می شود و رطوبت خود را از دست می دهد. در نتیجه پوست شل و می شود و چین و چروک و لک و پیس ها به تدریج ظاهر می شوند.

 

نشانه های پیر شدن پوست عبارتند از:

  1. چین و چروک
  2. کاهش انعطاف پذیری و حالت ارتجاعی پوست
  3. بروز لکه های قهوه ای در سطح پوست که البته خطری برای پوست ندارند
  4. زمینه مناسب برای ایجاد لخته های خونی در پشت دست ها و ساعد

 

با بکارگیری بعضی از روش ها می توان روند پیری پوست را کاهش داد اما توقف و بازگرداندن پوست به حالت اول خود امکان پذیر نیست.

سرعت پیر شدن پوست در ابتدا به عوامل موروثی و بعد از آن هم به سبک زندگی وابسته است. افرادی که پوست سفید و روشنی دارند در مقابل اشعه های فرابنفش آسیب پذیرترند و در نتیجه پوستشان زودتر دچار پیری می شود. سیگار کشیدن نیز یکی دیگر از عوامل مهم این امر است.

 

روش های پیشگیری از پیر شدن پوست:

  • برای محافظت از پوست در برابر اشعه های خورشید باید لباس مناسب پوشید و از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کرد. البته باید در انتخاب این کرم ها دقت تمام داشت زیرا بعضی از این کرم ها فقط در برابر اشعه های UAVاز پوست محافظت میکنند نه در برابر اشعه های UVB. پس باید محصولاتی را برگزید که اکسید روی و اکسید تیتان دارند. محافظت از پوست در برابر نور خورشید و اشعه فرابنفش باید دائما صورت بگیرد حتی اگر مدت زمان کوتاهی در برابر نور خورشید قرار می گیرید.
  • عدم مصرف مواد مخدر
  • مراقب صحیح از پوست. روزی دو بار پوست صورت خود را با صابون ها و شوینده های ملایم بشویید و بدون کشیدن حوله ضخیم روی پوست صورتتان را خشک نمایید و آن را با استفاده از کرم های مناسب مرطوب نگه دارید.
  • تغذیه صحیح و سالم. برنامه غذایی خود را جوری تنظیم کنید که سرشار از میوه و سبزی و روغن زیتون باشد. این مواد غذایی عامل کاهش اثرات اکسیداسیون هستند.
  • ورزش.  انجام تمارین بدنی مناسب جریان خون را بهبود می بخشد و این امر سبب محافظت از پوست و شفاف سازی آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =