ریزش مو شدید و درمان آن

ریزش مو شدید و درمان آن

ریزش مو شدید و درمان آن: ریزش 100 تا 150 تار مو در یک روز امری طبیعی است. برخی اوقات ریزش مو بیشتر از این مقدار می شود و موجب خالی شدن سر و ایجاد نگرانی در فرد می شود. دلایل ارثی اغلب موجب ایجاد این گونه ریزش مو ها می شوند و به اختلالات و تغییرات به وجود آمده در سر وابسته است.

 

انواع مختلف ریزش مو

هر کدام از انواع ریزش مو دلایلی برای خود در به وجود امدن دارند که این انواع ریزش مو به  سه دسته تقسیم می شوند:

ریزش موی ارثی یا آلوپسی آره آتا: یکی از انواع ریزش موی شدید است که در این دوره از زمان بسیار رواج دارد و به صورت ساده تر می توان گفت که یک صفت یا ویژگی است که از نسل های قبل به ارث رسیده است. 65درصد افراد جامعه ممکن است دچار ریزش موی ارثی شوند و احتمال به وجود امدن آن در مردان و زنان با هم مساوی است.

ریزش موی ناگهانی یا الوپسی آره آتا: از انواع دیگر ریزش مو آلوپسی آره آتا است و به اختصار به آن آلوپسی گفته می شود. در این ریزش مو اختلالی در سیستم ایمنی بدن به وجود می آید به این صورت که گلبول های سفید مو به اشتباه مو را یک عامل بیگانه تلقی می کنند و در صدد از بین بردن آن بر می آیند. که دراین صورت ما شاهده آلوپسی آره آتا پچی( ریزش مو سکه ای)-آلوپسی آره آتا توتال( ریزش مو منطقه ای )-آلوپسی آره آتا یونیورسال( ریزش مو کلی) هستیم.

وسواس کندن مو(آلوپسی آره آتا تریکوتیلومانیا): این نوع ریزش مو یک نوع بیماری وسواس است که در آن فرد بیمار با کندن تار مو های خود به آرامش میرسد و به طور مستمر این کار را انجام میدهد. نامی که در علم به این بیماری داده اند تریکوتیلومانیا است.

علت و دلیل ریزش مو

علل ریزش مو شدید

  1. بیماری ها

استرس و مشکلات روحی

کم کاری غده های تیروئید(آدرنال)

بیماری های تیروئیدی کم کاری یا پرکاری تیروئید

الگوی ریزش مردانه

کمبود ویتامین، پروتئین، رژیم های پر ضرر و کاهش وزن ناگهانی

کم خونی، کمبود مس، کمبود آهن

  1. عوامل محیطی و تغییرات فیزیکی

بستن مو و شانه کردن: شانه کردن مداوم موها با برس های خشن و پیچی یا  گرد، درست نبستن و محکم بستن مو ها

استحمام غلط: شامپو کردن مداوم و بیش از حد مو ها و عدم رعایت اصول آن، دمای نامناسبب برای استحمام

استفاده از مواد شیمیایی یا رنگ کننده مثل: دکلره و اکسیدان

استفاده از وسایل برقی و انواع حالت دهنده ها مانند: سشوار اتو مو و …

 

روش هایی برای درمان ریزش مو شدید

ریزش مو ممکن است در هر سنی و به هر دلیل به وجود آید و همچنین بیشتر ریزش مو ها دلایل ارثی و ژنتیکی دارند. قبل از هر اقدامی در خصوص درمان ریزش مو ابتدا باید به پزشک مراجعه کرد تا با در نظر گرفتن آزمایشات و چگونگی ریزش، برای جلوگیری از ریزش و تقویت مو ها روش های درمانی مناسب مشخص شده و تجویز گردد.

اغلب برای کسانی که دچار ریزش مو شدید شده اند کاشت مو تجویز می شود. در صورتی که ریزش مو ها به شکلی شود که مابین مو ها خالی و کم پشت شده باشد بهترین راه درمان استفاده از بسته PRP، مزوتراپی، لیزرتراپی و ویتامین درمانی است.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =