عوامل ریزش و از دست دادن مژه ها

عوامل ریزش و از دست دادن مژه ها

بر اساس یک سری باور غلط ریزش مژه ها یک اتفاق خوش یمن طلقی می شود ولی باید بدانید که اصلا اینطور نیست و هنگامی که با ریزش مژه های خود مواجه می شوید همانند ریزش موها باید نگران آن ها نیز شوید.

همه دوست دارند زیبا به نظر برسند. داشتن مژه هایی بلند و پرپشت کار آسانی نیست. مژه ها در زیبایی صورت و چشمان شما تاثیر بسیار زیادی دارند و هرچه این مژه ها بلندتر و پر پشت تر باشد این زیبایی چندبرابر می شود و اینطور برداشت می شود که شما چشمان زیبایی دارید.  شاید در مورد ریزش موها مطالب زیادی را خوانده باشید و یا افراد زیادی را دیده باشید که نسبت به ریزش موهای خود نگران باشند اما کم تر کسی در مورد ریزش مژه های خود نگران است.

دلایل ریزش مژه ها

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) متاسفانه یکی از باورهای غلط در مورد مژه ها این است که ریزش مژه ها خوش یمن است و شاید شما هم در کودکی یا حتی حال با دیدن ریزش مژه ی خود و اطرافیان آن را نشانه ای برای برآورده شدن یک آرزو گمان کرده باشید. اما متاسفانه ریزش مژه ها علاوه بر این که خوش یمن نیست حتی در مواردی می تواند یک تلنگر برای شروع یک بیماری و مشکل به حساب بیاید که به این صورت شما را باخبر می سازد.

در ادامه به برخی از دلایلی که باعث ریزش مژه های شما می شود اشاره می کنیم :

یکی از دلایل ریزش مژه عفونت است

مژه ها علاوه بر زیبایی در سلامتی چشم های شما نیز نقش دارند. مژه ها در مقابل گرد و غبار و آلودگی ها از چشم شما مراقبت می کنند. اگر شما به دلایل مختلفی چون عفونت های باکتریایی و یا ویروس هایی که با قرار گرفتن در منافذ پوستی و پیاز مو باعث ایجاد تورم و عفونت در چشم های شما می شوند آلوده شوید این مشکلات می توانند علاوه بر تورم و خارش باعث ریزش مژه های شما نیز گردد.

سیستم ایمنی بدن شما ضعیف است

ضعف ایمنی بدن به طور کلی مشکلاتی را با خود به همراه دارد که یکی از این مشکلات ریزش موهای شماست که مژه ها هم جز آن ها محسوب می شوند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن شما با ضعف مواجه می شود به پیاز موهای شما حمله می کند که به ریزش مو و مژه ها می انجامد. برای پیشگیری از این مورد استفاده از آنتی بیوتیک هایی که زیر نظر پزشک تجویز شود می تواند موثر واقع شود.

استفاده از لوازم آرایشی سلامت مژه های شما را به خطر می اندازد

آرایش چشم ها چون در خارج از آن انجام می شود بر سلامتی چشم های شما تاثیر ندارند اما می تواند بر سلامت مژه های شما تاثیرگذار باشد زیرا به صورت مستقیم با آن در ارتباط هستند. اگر از لوازم آرایشی قوی استفاده می کنید این کار شما  باعث می شود تا مژه هایتان ضعیف گردد. همچنین فشاری که با دست ها به مژه های خود وارد می کنید ( مثلا در هنگام شستشو و پاک کردن لوازم آرایشی موجود بر روی مژه ها ) باعث ضعیف شدن مزه های شما شده و در مواقعی حتی ریزش مژه های شما را در پی دارد.

استرس شما از میزان مجاز تجاوز کرده است

زندگی پر استرس امروزه یکی از عواملی است که بر ریزش موها و مژه های شما تاثیرگذار است. حضور استرس در زندگی همه ی ما انکار ناپذیر است اما اگر این استرس بیش از حد مجاز باشد سلامتی شما و به خصوص سلامتی موهای شما را با خطر جدی مواجه می کند. اگر می خواهید با ضعف، شکستگی و ریزش مژه ها مواجه نشوید سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید :

 • به اندازه بخوابید
 • رژیم غذایی درستی را انتخاب کنید
 • استراحت کافی داشته باشید
 • چشم ها را از برخورد مواد حساسیت زا در امان نگاه دارید

کم کاری تیروئید نیز می تواند یکی از عوامل دیگر باشد

برهم خوردن تعادل هورمون های شما باعث بروز مشکلاتی در بدن شما می گردد. مشکلاتی که برای غده تیروئید شما به وجود می آید مانند پرکاری یا کم کاری باعث برهم خوردن این تعادل میگردد. خوشبتانه این یکی از مواردی است که می تواند با درمان مناسب از پیشرفت آن جلوگیری کرده و حتی رویش مجدد موها و مژه ها را در پی دارد و آن ها پس از درمان به حالت نرمال خود باز می گردند.

افزایش سن

افزایش سن همانطور که بر تمامی قسمت های بدن شما تاثیر می گذارد در ریزش مژه ها نیز می تواند تاثیر داشته باشد. البته ریزش زیاد مژه های خود را به گردن افزایش سن خود نیندازید و اگر این ریزش از شدت زیادی برخوردار است برای معالجه و جلوگیری از آن به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

رشد دوباره مژه ها

دو برابر کردت مژه ها

 1. اولین اقدام در مقابله با هر نوع مشکل پیشگیری کردن است. برای پیشگیری از ریزش مژه ها سعی کنید تا می توانید به سلامت آن ها اهمیت دهید و همیشه پیش از این که به رختخواب بروید آرایش خود را به طور کامل پاک کنید.
 2. شانه کزدن مژه های شما باعث می شود تا مژه هایتان قوی تر شود و از شکستگی و ریزش آن ها جلوگیری می شود. شانه کردن مژه ها را با شانه مخصوص مژه و یا ریمل انجام دهید.
 3. درمان های خانگی یک راه مطمئن و تاثیرگذار است که می توانید ار آن ها را روی مژه های خود نیز امتحان کنید. استفاده ار روغن زیتون به طور مرتب می تواند پیشنهاد خوبی باشد.
 4.  وازلین و روغن بادام نیز در تقویت مژه ها موثر هستند. روغن بادام علاوه بر تقویت می تواند به درخشندگی مژه های شما نیز کمک کند. برای اینک از شکستن مژه ها جلوگیری کنید روغن بادام را با تخم مرغ مخلوط کنید. نباید انتظار رشد سریعی از مزه ها داشته باشید زیرا آن ها آرام آرام و حداکثر چند میلی متر رشد می کنند.
 5. یکی از روش های غیرطبیعی که بسیاری از خانم ها از ان استفاده می کنند استفاده از انواع مختلفی از ریمل هاست که هم قابلیت افزایش حجم را دارند و هم یه بلندتر نشان داده شدن مژه ها کمک می کنند.
 6.  همیشه پس از اینکه از مهمانی بازگشتید آرایش خود را به خصوص در قسمت مژه ها پاک کنید تا به صورت و مژه های شما آسیبی وارد نشود. همچنین هیچگاه با آرایش به رختخواب نروید زیرا می تواند آسیبی جدی به مژه ها وارد کند و باعث ضعف، شکستن و ریزش آن ها شود.
 7. مژه های مصنوعی هم می تواند یک راهکار مناسب باشد. انواع مختلفی از این نوع مژه ها با توجه به نوع کارکردی که از آن انتظار دارید وجود دارد. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از آن ها به دقت و تجربه و کمی حوصبه در دفعات اول نیاز دارد و برای چسباندن آن ها باید از چسب های مخصوص استفاده کنید.

 

برخی دانستنی ها در مورد مژه مصنوعی

مژه های مصنوعی یکی از راهکارهای مناسب برای کسانی است که با ریزش و یا شکستگی مژه های خود مواجه هستند یا به طور ذاتی مژه های کم پشتی دارند می باشد. اما خرید و استفاده از مژه های مصنوعی باید با رعایت و توجه به یک سری از نکات صورت گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

توجه به سایز مژه ها

برای اینکه مژه های مصنوعی که استفاده می کنید طبیعی به نظر برسد باید حواستان به عرض مژه ها و بلندی آن ها باشد. عرض مژه ها را درست انتخاب کنید و در مورد بلندی آن ها توجه کنید که با اندازه ی مژه های شما یکسان باشد تا مصنوعی بودن آن ها به چشم نیاید. استفاده از مژه های نازک و دانه ای علاوه بر اینکه آسان تر بر روی مژه ها قرار میگیرد تشخیص مصنوعی بودن آن ها نیز کاری بسیار دشوار است.

توجه به شکل و تناسب طول

مژه های مصنوعی برای زیبایی چشم های شما مورد استفاده قرار میگیرد و باعث می شود که چشم های شما بهتر و زیباتر از حالت عادی به نظر بیاید. بدون تست کردن اقدام به خرید مژه ی مصنوعی نکنید و در هنگام خرید آن را روی پلک های خود قرار دهید و زیبایی آن را بر روی چشم های خود بسنجید و اگر با شک و تردید مواجه شدید بهترین انتخاب می تواند مژه هایی مدور با طولی متوسط باشد.

انتخاب چسب مژه ی مناسب

به دلیل حساس بودن این ناحیه بهتر است پیش از خرید چسب به پزشک مراجعه کرده و از اینکه نسبت به چسب ها حساسیت خاصی ندارد اطمینان حاصل کنید و بهترین نوع این چسب ها، چسب های بدون شیرابه است.

عفونت مژه

انتخاب مژه ی مصنوعی مناسب

مژه های طبیعی

از این نوع مژه ها می توان به صورت کوتاه مدت و یک روزه استفاده کرد. این مژه ها دارای حجم متوسط و اندازه های نازک و ظریف هستند و به این دلیل این نام را دارند که از مژه های شما قابل تشخیص نیستند.

مژه های تکی

استفاده از این نوع مژه های باعث می شود تا حجم مژه های خود را خودتان تنظیم کنید و تا جایی که می خواهید آن را افزایش دهید و می تواند گزینه ی خوبی برای کسانی باشد که با توجه به سایز چشم های خود در استفاده از دیگر مژه های مصنوعی دارای مشکل می باشند. البته این نکته را باید در نظر بگیرید که داشتن این خصوصیات خوب زمان بر بودن فرآیند نصب مژه ها را نیز با خود به همراه دارد و باید در میزان چسبی که استفاده می کنید دقت بیشتری داشته باشید.

مژه های کامل

مژه هایی با طول کامل چشم های شما را بیشتر در معرض دید قرار میدهد  و برای کسانی مناسب است که دوست دارند چهره ای کلاسیک داشته باشند. همچنین اگر می خواهید جذابیت و وقار بیشتری به صورت و چشم های خود ببخشید نوک مژه ها را با ریمل خم کنید.

مژه هایی با طول کوتاه بلند

این نوع از مژه های مصنوعی همانطور که از نام آن ها پیداست برای داشتن ظاهری طبیعی دارای نوک هایی کوتاه و بلند هستند و باعث جذابیت بیشتر چهره ی شما می شوند. از این مژه ها می توانید برای مراسم های خاص استفاده کنید.

 

برداشتن مژه های مصنوعی از چشم های شما :

برای برداشتن مژه های مصنوعی با دقت و به آرامی آن را از قسمت میانی بگیرید و برای اینکه از دست چسب و خط مژه راحت شوید از یک سیلیکون آرایشی که بعدا آن را پاک کنید استفاده نمایید.

نوار مژه را به هیچ وجه خیس نکنید و در هنگام جداسازی آن احتیاط زیادی به خرج دهید.

استفاده از مژه ی مصنوعی بیش از 4 یا 5 بار و یا استفاده مشترک آن با دیگران باعث می شود که سلامت و بهداشت آن ها به خطر بیفتد.

 

عفونت چشم

هنگامی که چشم های شما با عفونت مواجه شود نتایج بدی را برای شما به همراه می آورد. این عفونت به ریزش مژه های شما منجر می شود که در وهله ی اول زیبایی شما را کاهش می دهد ولی در ادامه چون مژه ها از ورود گرد و غبار به چشم های شما جلوگیری می کند ریزش آن ها چشم های شما را در معرض آسیب قرار می دهد.

 

بررسی تغذیه در مواجهه با ریزش مژه

تغذیه مناسب همانگونه که در ریزش و تغیر رنگ موهای سر شما موثر است بر ریزش و کیفیت مژه های شما نیز تاثیرگذار است. کاهش کیفیت و ریزش مژه های شما می تواند ناشی از داشتن تغذیه نامناسب و یا نتیجه ی بیماریهایی باشد که بر اساس داشتن تغذیه نامناسب به وجود آمده باشد مانند بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و … که بر وضعیت پوست و موی کل بدن ( اعم از مژه هایتان ) تاثیر خواهد گذاشت.

یک راه راحت برای برطرف کردن این مشکل این است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و رژیم غذایی خود را با او در میان بگذارید. توجه داشته باشید که بررسی رژیم غذایی توسط خودتان کار درستی نیست زیرا تعبیر شما از داشتن یک رژیم غذایی درست با آنچه متخصص تغذیه دارد ممکن است کاملا متفاوت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − هشت =