تاثیر بارداری بر ریزش مو

تاثیر بارداری بر ریزش مو

بارداری به دلایل مختلف می‌تواند موجب ریزش مو شود؛ این ریزش مو نه تنها در زنان باردار، بلکه در مردانی که منتظر تولد فرزند خود هستند نیز اتفاق می‌افتد. علت آن نیز می‌تواند استرس های ایجاد شده و نیز تغییرات در شیوه و سبک زندگی باشد.

البته گروهی از زنان در این دوران متوجه بهتر شدن موهای خود می‌شوند و بعد از چند ماه متوجه می‌شوند که موهای بهتری دارند. این بهتر شدن شامل ضخیم‌تر شدن تارهای مو و درخشان شدن آن‌هاست. اما گروه دیگری نیز با مشکلات بیشتری نسبت به قبل مواجه شده‌اند؛ یعنی موهایی خشک‌تر را تجربه کرده‌اند که نیاز به رطوبت بیشتری داشتند.

گروه سومی نیز هستند که تفاوت چندانی در موهای خود احساس نکرده‌اند.

ریزش مو در بارداری

در واقع باید گفت که تغییرات هورمونی در هر شخص و هر دوره بارداری با دیگری فرق دارد. البته حساسیت فولیکول های مو هم به تغییرات هورمونی افراد متفاوت است که حدس زدن اثرات این تغییرات از پیش امکان ندارد. حتی ممکن است موهای یک شخص در بارداری اول و دوم با هم متفاوت باشد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشت حتی کسانی که در دوران بارداری خود مشکلاتی در مورد موهایشان تجربه کرده‌اند، اواخر بارداری‌شان، خصوصاً سه ماه آخر موهای خیلی خوبی داشته‌اند.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) در سه ماه اول بارداری نیز ممکن است به نظرتان بیاید که موهایتان ضخیم‌تر شده‌اند. این حالت به این دلیل روی می‌دهد که همزمان با باردار شدن، میزان استروژن در بدن به سرعت افزایش می‌یابد و گردش هورمون‌های مردانه را کاهش می‌دهد. همین نکته موجب می‌شود که فولیکول‌های مو سبوم یا همان چربی کمتری تولید کنند و به همین خاطر ریشه مو انعطاف‌پذیرتر از گذشته و مو ضخیم‌تر خواهد شد. در این زمان باید دقت داشته باشید که موهای خود را مرتب مرطوب و هیدراته کنید چون کاهش چربی موجب خشک‌شدن مو می‌شود. همچنین افزایش سطح استروژن همراه با افزایش سن بارداری موجب می‌شود که هرچه به اواسط و اواخر بارداری نزدیک می‌شوید موهایی نه تنها ضخیم‌تر بلکه پرتر داشته باشید.

 

البته توجه داشته باید که پس از تولد نوزادتان، غالباً حالت موها به شکل پیشین خود باز می‌گردد و چند ماه پس از تولد نیز با برگشتن میزان استروژن بدن به حد نرمال، احتمالاً با ریزش مو مواجه خواهید شد.

بسیاری از خانم‌ها مایلند بدانند که چگونه باید در دوران بارداری از ریزش مو جلوگیری کنند یا به بیان بهتر چگونه باید در این دوران موهای بهتری داشته باشند. برای پاسخ به این سؤال ادامه مطلب را مطالعه کنید.

 

بارداری و ریزش مو

در واقع بدن به صورت خودکار انرژی خود را در درجه اول به رشد جنین اختصاص می‌دهد و بعد از آن به مو و … می‌رسد. بنابراین در این دوران خودتان باید به سالم نگه داشتن موها توجه کنید. برای این منظور توصیه می‌شود که از قاعده تغذیه 4ساعته پیروی کنید؛ به این معنی که اگر بیشتر از چهار ساعت بین وعده‌های غذایی خود فاصله می‌گذارید، باید در این میان از ترکیبات کربوهیدرات مثل ترکیب میوه و نان سبوس‌دار استفاده کنید. نکته مهم دیگر این است که همیشه پیش از اعمال هر تغییری در رژیم غذایی‌تان حتماً باید با پزشک خود مشورت کنید.

اما در خصوص مبارزه با خشکی مو در دوره بارداری باید دقت بیشتری داشته باشید زیرا در این دوران موهای شما خشک‌تر از قبل خواهد شد. می‌توانید به صورت موقت و فقط برای طی این دوران از شامپویی استفاده کنید که قدرت مرطوب‌کنندگی بیشتری دارد. همچنین موهایتان را زیاد شانه نکنید و پس از حمام کردن موها را کامل خشک نکنید چون ممکن است موجب آسیب دیدن یا شکستگی موها شود.

علاوه بر تمام کارهایی که گفته شد می‌توانید از اسپری ضد ریزش موی کوراک استفاده کنید. این محصول بر اساس آخرین تحقیقات برای جلوگیری از ریزش مو در آقایان و خانم‌ها به واسطه افزایش دوره آناژن، کاهش یا متوقف کردن ریزش مو و نیز رساندن ویتامین‌های مورد نیاز به فولیکول ریشه مو در دوران بارداری طراحی شده است. البته بهتر است پیش از استفاده از هر محصولی با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =