راه حل های درمان شوره و انواع بیماری های آن

راه حل های درمان شوره و انواع بیماری های آن

نیمی از مردم روی کره ی زمین با شوره ی سر دست و پنجه نرم می کنند و استفاده از شامپوهای ضد شوره برای مقابله با آن می تواند یک راه موثر باشد. شوره به معنای پوسته پوسته شدن موی سر افراد می باشد.

 

دلیل ایجاد شوره های سر چیست ؟

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) پوسته های سر به طور معمول می ریزند و این امر طبیعی است و برای همه ی افراد رخ می دهد ولی اگر شما در سر خود التهاب داشته باشید این سلول های سر به یکدیگر می چسبند و قطعات بزرگتری را ایجاد می کنند که ما به ان ها شوره می گوییم و نگرانی برخی افراد را با خود به همراه دارد.

شوره سر خارش درماتیت قارچ

خارش پوست سر

خارش زیاد پوست سر مسئله ای غیرمعمول محسوب نمی شود و دلایل متعددی را دارد. این مسئله می تواند همراه با شوره باشد یا بدون شوره اتفاق بیفتد. اما یکی از دلایل خارش سر شما می تواند وجود شوره ی پوست سر شما باشد یا دیگر مشکلات پوستی. همچنین ممکن است این خارش ها بدون دلیل در برخی اوقات اتفاق بیفتد.

 

درماتیت سبوره‌ای

واکنش پوست سر که باعث قرمزی، خارش و یا فلس دار شدن آن می شود و می توان آن را حالت پیشرفته تری از شوره ی سر دانست را درماتیت سبوره ای می نامند. درماتیت سبوره ای علاوه بر پوست سر بر قسمت هایی چون ابرو، ریش، صورت و سینه هم تاثیرگذار است.

از دیگر نشانه های وجود درماتیت سبوره ای می توان خارش های زیادتر و پوسته هایی به نسبت مشخص تر در مقایسه با شوره و التهاب بیشتری برای پوست سر  اشاره کرد.

 • علائم درماتیت سبوره‌ای

در درماتیت سبوره ای همه ی علائم با هم اتفاق نمی افتد و تدریجی است. از رایج ترین علائم آن بجز علائمی که به آن ها اشاره شد پوسته پوسته شدن پوست سر به صورت خشک یا چرب می باشد. همچنین اگر در قسمت هایی از قبیل امتداد خط رویش مو، پشت مو، روی ابروها، روی بینی، در چین بین بینی و لب‌ها، داخل گوش‌ها، بین سینه‌ها، زیربغل و روی کشاله ران پوسته های قرمز یا زرد رنگ مشاهده کردید ممکن است حاکی از حضور درماتیت سبوره ای باشد.

 • علل ایجاد درماتیت سبوره‌ای

در مناطقی که غده های چربی متراکم هستند ممکن است درماتیت سبوره ای ایجاد شود و التهاب ایجاد شده به دو دلیل رخ می دهد. یکی از آن ها واکنش بدن به مخمر موجود روی پوست سر است و دلیل دیگر محصولاتی است که چربی تولید شده در وسط غده های چربی را می شکافند.

 

کلاه گهواره

درماتیت سبوره ای برای نوزادان هم به نوعی دیگر با ایجاد یک توده ی ضخیم و زردرنگ روی پوست آن ها ایجاد می شود که کلاه گهواره نامیده می شود.

 • علائم دیگر کلاه گهواره عبارتند از :
 1. جوش های قرمز روی پوست
 2. دانه ها در روی پوست
 3. و شکافته شدن پوست در برخی نقاط مخصوصا پشت گوش

اگر کودک کمی بزرگتر باشد این زخم های ایجاد شده بزرگت و ضخیم تر هستند و اندازه ی آن ها حتی می تواند تا دو سانتی متر نیز باشد.

 

عواملی که ممکن است بر درماتیت سبوره‌ای اثر بگذارد :

اگر برخی از موارد وجود داشته باشد ممکن است هنگامی که به درماتیت سبوره ای گرفتار شدید بیماری شما تشدید پیدا کند. این موارد عبارتند از :

 1. شدت گرفتن درماتیت سبوره ای در فصل زمستان
 2. استرس های فیزیکی و عاطفی
 3. ابتلا به بیماری های چون ایدز و یا بیماری های که منشا عصبی دارند
 4. عوامل ژنتیکی

 

پسوریازیس خارش پوست سر را به همراه می آورد

این بیماری ممکن است با دو مورد شوره یا درماتیت سبوره ای که درباره ی آنها صحبت شد اشتباه گرفته شود. عامل اصلی بروز پسوریازیس ارثی بودن و ژنتیک افراد است و اگر این مورد در ژن شما موجود باشد و شما دارای برخی از استرس ها باشید به ایجاد این بیماری کمک می کنید.

تشخیص این بیماری در مواردی که در پوست سر رخ می دهد شاید کمی سخت باشد اما اگر به جای درگیر شدن کل سر ( درمایتی سبوره ای ) فقط در نقاط خاص به صورت وصله های قرمز رنگ دیده شد می توان نشان دهنده ی ابتلا به پسوریازیس باشد. این بیماری با درگیر کردن 3 درصد افراد تقریبا یک بیماری شایع محسوب می شود  و علاوه بر پوست سر در آرنج و زانوها نیز ایجاد می شود.

 

درمان شوره و خارش پوست سر

اگر وضع پوست سر شما زیاد حاد نباشد و با شوره ی معمولی یا خارش مواجه باشید می توان با استفاده از برخی صابون ها که بدین منظور تولید شده اند آن ها را برطرف کرد. این شامپوهای ضدشوره از ترکیب های زیر تشکیل شده اند :

 1. پیریتیون روی یا اومادین روی
 2. سولفید سلنیوم
 3. پیروکتون اولامین

مورد آخر به دلیل اینکه جدیدتر تولید شده ( نسل دوم داروهای ضدشوره ) در مقایسه با مورد اول سموم کمتری دارد و پیشنهاد بهتری برای خانواده هاست.

 

عوامل ضد قارچ

شاید کمی تعجب کنید اما شامپوهایی که حاوی قیر باشد برای درمان این مورد استفاده قرار میگیرد و اخیرا برای از بین بردن موی نامطبوع قیر تدابیری اندیشیده و آن را محبوب تر کرده اند. قیر در موارد شدید تر این بیماری نتایج بهتری را حاصل می کند.

 

نحوه ی استفاده از این شامپوها چگونه است ؟

نحوه ی استفاده از این شامپوها با شدت بیماری شما متناسب است. پیش از مصرف دستور العمل روی شامپو را مطالعه کنید و اگر می بینید که لازم است با یک پزشک هم در این باره مشورت کنید.

ترکیبات استفاده شده در این شامپوها متفاوت است که سبب می شود بازه های زمانی مختلفی برای استفاده از این شامپوها از یک روز تا یک هفته متفاوت باشد. با مصرف آن ها و تاثیرگذاری بر پوست با بازه ی زمانی درست به صورت تجربی آشنا می شوید.

اگر سر شما با فلس مواجع است باید به طور مداوم ( برای مثال هر روز )  و کاملا منظم از این داروها استفاده کنید چرا که اگر این نظم رعایت نشود فلس ها تشدید و علائم افزایش می یابد.

توصیه میشود در کنار استفاده از شامپوها از نرم کننده هایی متناسب با شامپو که برای افزایش تاثیر 5 تا 10 درصدی شامپو می شود استفاده شود. البته توجه به هماهنگی نرم کننده با شامپو توجه داشته باشید زیرا در غیر این صورت علاوه بر اینکه آن 10 درصد افزایش را نخواهد داشت همچنین باعث از بین رفتن اثر کلی شامپو نیز می شود.

زمان درمان به تعداد شستشوها بستگی دارد و معمولا از 5 تا 10 شستشو به طول می انجامد.

 

کسانی که می توانند به شما کمک کنند :

پزشک های عمومی
دکترهای داروشناس و داروسازی
متخصص پوست و مو

نتیجه گیری کلی :

نیمی از مردم کره ی زمین با شوره ی سر مواجه هستند و شوره یک اتفاق شایع در بین افراد است. شوره، درماتیت سبوره‌ای و پسوریازیس باعث ایجاد خارش در پوست سر می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =