10 دلیل شایع ریزش مو

10 دلیل شایع ریزش مو

10 دلیل شایع ریزش مو: بسیاری از شما هنگامی که موهای خود را می شوید و یا شانه می کنید از ریزش موهای خود نگران می شوید این را بدانید که ریزش مو دلایل روشنی دارد .

” استپ تو هلث” می گویند که ریزش چند تار مو در مدت یک روز عادی خواهد بود ولی اگر بیشتر از این مقدار و حجم آن افزایش یافته طبیعی نخواهد بود .

اگر در روز 50 تا 100 تار مو  ریزش داشتید طبیعی است مو دارای مراحل رشد ، فاز میانی و ریزش است و ریزش آن یک شرایط فیزیولوزیک خواهد بود هنگام جدا شتن یک تار مو از پوست سر فضا برای رشد تار موی سالم و جدید فراهم شده و یک روند طبیعی است و در اکثر اوقات تار موهای سالم و جدید به جای تار های فروافتاده قرار خواهند گرفت.

در زمان های خاصی از سال نیز ممکن است ریزش مو ها کاهش و یا افزایش یابد بطور مثال در آغاز فصل پاییز امکان دارد با ریزش مو مواجه بشویم.

بجای نگرانی از اینکه چه مقدار مو روی شانه یا برس باقی می ماند باید به این مورد توجه داشت که پوست سر چطور به نظر می رسد و باید برای مقابله با آن اقداماتی لازم صورت گیرد به طور مثال مشاهده می کنید که تراکم تار های مو کاهش داشته است و یا قسمت های از سر رشد مو در آن جا صورت نگرفته و فاقد مو هست.

علت و دلیل ریزش مو

 

دلایل رایج ریزش مو

به غیر از عوامل فصلی و ریزش طبیعی مو دلایل دیگری ریزش مو را بیشتر خواهند کرد به آن ها اشاره خواهیم کرد

 

داشتن رژیم غذایی

از دلایل اصلی ریزش مو می تواند ناشی از غذا خوردن باشد که از جمله آن می توان به سریع غذا خوردن ، نخوردن وعده های غذایی بخصوص صبحانه و هچنین رژیم های غذایی محدود و سخت اشاره کرد.

یک رژیم غذای فقیر می تواند بر سلامت بیرونی و درونی شما تاثیر گذاشته و ممکن است خود را با علایمی مانند ناخن های شکننده و تیره شده رنگ چهره نشان دهد.

 

کمبود آهن و داشتن کم خونی

اگر در جریان خون آهن به مقدار لازم وجود نداشته باشد این امکان وجود دارد که ریزش مو داشته باشید در زنان در طی قاعدگی با کمبود آهن مواجه شده و امکان ریزش مو در آن ها وجود دارد و افراد کم خون نیز این شرایط مانند این را خواهند داشت .

 

عوارض دارو ها

بعضی از دارو ها دارای عوارضی از جمله ریزش مو هستند که دلیل آن وجود مسدود کننده  های آمفتامین ، هپارین و بتا و … در دارو ها است.

 

محصولات شیمیایی

بعضی از محصولاتی که بروی موهای خود استفاده می کنید  که شیمیایی هم هستند مانند نرم کننده ها و رنگ مو ها می تواند پیامد  منفی ریزش مو داشته باشد و دلیل آن وجود مواد مضری مانند آمونیاک است که فولیکول های مو را ضعیف کرده و ریزش موها را بیشتر خواهند کرد و برای سلامتی هم ضرر دارند.

 

دگرگونی های هورمونی

تغییرات و دگرگونی های هورمونی که ممکن است بر اثر برخی بیماری ها یا درمان ها ، یائسگی ، زایمان و یا بارداری رخ دهد می تواند بر شرایط پوست سر و مو تاثیر قرار دهند و همچنان در طی دوران قاعدگی تغییرات هورمونی وجود دارد وعلاوه بر کمبود آهن این مورد هم می تواند بر مو و پوست سر خانم ها تاثیر بگذارد.

 

عملکرد نادرست تیروئید

هنگامی که غده تیروئید به درستی عملکرد خود را انجام نمی دهد و کم کار هستند می تواند بر سلامت انسان تاثیر گذاشته و اثرات آن ریزش مو باشد در این مورد ریزش مو به طور کلی خواهد بود و باعث ریزش مو در مناطق خاص از سر نخواهد شد.

 

داشتن استرس

در طول روز ممکن است بر اثر عوامل مختلفی استرس در ما ایجاد شود  که در صورتی که استرس مزمن باشد می تواند پیامدهای منفی داشته که یکی از این پیامد ها ریزش مو خواهد بود این ریزش مو ممکن است تا ماه ها بعد از وضعیت و دوره زمانی استرس زا صورت گیرد ممکن است بر اثر فعالیت های که در محل کار رخ می دهد استرس های مزمن ایجاد شود

 

فشار وارد کردن زیاد به مو

برای نداشتن ریزش مو باید به این نکته توجه داشته باشید که زیاد به موهای خود فشار وارد نکنید این فشار ها ممکن است بر اثر استفاده کردن زیاد از کش ها و گیره های موی سر صورت گیرد همچنین استفاده از سشوار و نرم کننده های مو به آن آسیب وارد کرده و باعث ریزش آن خواهد شد.

 

اضطراب و افسردگی

بسیاری از مشکلاتی که به مو مربوط می شوند ناشی از درد های عاطفی هستند که نتوانستید بر آن غلبه کنید و وجود دارند داشتن اضطراب و افسردگی و یا اعتماد به نفس پایین می تواند بر زیبایی ظاهری و سلامت جسمانی تاثیر منفی بگذارند.

 

تغییرات آب و هوایی

ریزش مو می تواند ناشی از واکنش های طبیعی بدن باشد که برای سازگاری با تغییرات آب و هوای رخ می دهد در حیوانات حتما این فرایند را مشاهده کردید که برای گرم شدن در زمستان و خنک ماندن در تابستان در آن ها رخ می دهد بدن ما نیز دارای سیستم همانند آن ها است و ممکن است ریزش مو به علت این تغییرات آب و هوای باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پانزده =