سفیدی زودرس مو ، علت سفید شدن مو ها و راه درمان آن

سفیدی زودرس مو ، علت سفید شدن مو ها و راه درمان آن

رنگدانه ها عامل اصلی رنگ موی شما هستند و زمانی که دیگر خبری از این رنگ دانه ها نباشد موی شما روند سفیدی خود را آغاز می کند. افزایش سن و برخی عوامل دیگر باعث کاهش این رنگ دانه ها می شود.

 

دلیل سفیدی زودرس موها چیست ؟

موی سفید چیزی نیست که راه فراری از آن وجود داشته باشد ولی سفیدی موها در برخی افراد پیش از بقیه و در سنین پایین تری از حد نرمال اتفاق می افتد. به طور میانگین شاید از حدود 35 سالگی روند سفیدی موی شما آغاز شود و شاید حتی شروع این روند 10 سال نیز به تاخیر بیفتد اما برای برخی این روند از سنین پایین تر و از 20 سالگی آغاز می شود.

سفیدی مو

نظرات در این مورد متفاوت است و برخی دلیل آن را استرس می دانند و برخی نیز آن را رد می کنند. اما یک عامل مهم که تاثیر ان در سفیی موها انکار ناپذیر است ژنتیک می باشد.

همچنین کمبود برخی مواد مانند ویتامین هایی چون ویتامین B12 یا اختلالات هورمونی از قبیل هورمون های ترشح شده از غده هایی چون هیپوفیز و تیروئید می توانند در سفیدی زودرس مو تاثیرگذار باشند. البته این موارد چون قابل درمان هستند می توان با درمان صحیح به جبران این مورد پرداخت.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) موی ما در داخل لوله های کیسه مانندی به نام فولیکول قرار می گیرند. رشد مو وقتی اتفاق می افتد که سلول های جدیدی به واسطه ی این فولیکول ها ساخته شود و جایگزین سلول های قدیمی شوند و در نتیجه منجر به بلند شدن مو شود.

مراحل رشد و نمو مو

  • – رشد مو ( آناژن )
  • – پایان و توقف رشد مو ( کاتاژن )
  • – مرحله استراحت مو ( تلوژن )

 

در مرحله پایانی است که همه اتفاق ها رخ می دهند. این اتفاق می تواند پایداری موهای شما باشد، ریزش موی شما را به دنبال داشته باشد یا رویش یک موی جدید را در پی داشته باشد.
علت سفیدی موها چیست ؟

دلیل اصلی جلوگیری از سفیدی موهای شما وجود رنگ دانه است و اگر این رنگ دانه ها وجود نداشته باشند موی شما سفید می شود. با افزایش سن میزان تولید این رنگ دانه ها کاهش می یابد و در نتیجه روند سفیدی مو آغاز می شود.

 چه زمانی روند سفیدی آغاز می شود ؟

سفیدی مو می تواند به محیط و برخی عوامل نیز مرتبط باشد :

  • سفید پوستان سفیدی مو را در سنین 20 تا 30 سالگی تجربه می کنند.
  • افرادی که در آسیا زندگی می کنند این سفیدی را در اواخر دهه ی سوم زندگی تجربه می کنند.
  • آمریکایی– آفریقایی ها نیز کمی دیرتر و در اوسط دهه ی 40 سالگی خود با آن دست و پنجه نرم می کنند.

سفیدی موها زمانی که شما در اوایل دهه ی پنج زندگی خود هستید بسیار مشهود می باشد.

سفیدی زودرس برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد. برای مثال سفیدی زودرس برای یک آفریقایی- آمریکایی در سن 30 سالگی می باشد و این سفیدی شاید برای یک آسیایی زودرس محسوب نشود چرا که تعریف او از سفیدی زودرس در سن 20 سالگی اتفاق می افتد.

پزشکان چه دلایلی برای سفیدی زودرس موها ارائه می دهند ؟

در ابتدای  تحقیقات برخی ها سفیدی زودرس مو را ناشی از کاهش تراکم استخوانی دانستند اما یک تحقیق که بعدتر و در سال 2007 میلادی بر روی جمعیتی از آمریکا انجام شد این فرضیه به طور کامل رد شد.

دکتر “دبرا مورتون” از دانشگاه کالیفرنیا در این باره بیان میکند که تراکم استخوان ها به وزن، قد، قومیت، نژاد و حتی فعالیتی که روزانه انجام میدهید می تواند بستگی داشته باشد ولی به هیچ عنوان به رنگ موی شما وابسته نیست.

درمان سفیدی مو

عوامل موثر در سفیدی زودرس مو :

تاثیر  ژنتیک در سفیدی زودرس مو

ژنتیک در شخص بسیار تاثیرگذار است. ژنتیک علاوه بر سفیدی زود رس موها می تواند باعث پیری زودرس نیز شود. این ژنتیک شماست که مشخص می کند سفیدی موهای شما در چه زمانی اتفاق بیفتد . حال بستگی دارد که این ژنتیک برای شما سفیدی موی طبیعی ، زودرس و یا دیرتر از زمان معمول در برخی موارد را به دنبال داشته باشد.

تاثیر تجمع ملانین در سفیدی زودرس مو

ملانین یک رنگ دانه ی طبیعی است که تجمع آن باعث سفیدی موی شما می شود. رژیم غذایی نادرست که در آن مواد غذایی و پروتئین های لازم وجود ندارد باعث رخ دادن این پدیده می شود.

تاثیر هورمون ها در سفیدی زودرس مو

هورمون های بدن شما بسیار حساس هستند و هرگونه بر هم زدن نظم و تعادل آن ها ممکن است به یک اتفاق ناگوار بینجامد.

یکی از این اتفاق ها شروع روند سفیدی موی شماست. دو غده ی هیپوفیز و تیروئید اگر با اختلالاتی مواجه شوند می توانند بر سفیدی زودرس موهای شما تاثیرگذار باشند.

تاثیر استرس در سفیدی زودرس مو

در بالا اشاره شد که در مورد استرس نظرها متفاوت است. حال فرض کنیم که به صورت مستقیم استرس در سفیدی مو موثر نیست اما این استرس و اضطراب می تواند باعث اختلالات زیادی شود که آن ها می توانند در سفیدی مو موثر باشند و یا باعث استفاده از داروهایی شوند که باز هم آن ها در سفیدی زودرس مو موثر باشند.

از بین بردن سفیدی موهایتان با رعایت موارد زیر :

از بین بردن سفیدی موهایتان با رعایت موارد زیر :

  • استفاده ی درست و به اندازه از ویتامین B12
  • توجه به فعالیت هورمون ها و غده های هیپوفیز و تیروئید
  • عدم استفاده از شامپوهای نامناسب
  • کاهش استرس و آرامش با فعالیت های مختلف چون ورزش ، تفریحات سالم ، مدیتیشن و …

دلیل سفیدی زودرس مو از دیدگاه طب سنتی

در طب سنتی سردی در قسمت های موضعی و به اصطلاح پیاز مو عامل ریزش و سفیدی موی سر بیان می شود. استرس نیز باعث بروز سردی در بدن می شود.

از نظر طب سنتی باید با کاهش استرس ، تعادل مزاجی و به طور کلی از بین بردن این سردی به جلوگیری از این ریزش و یا سفیدی زودرس کمک کرد. یکی از روش هایی که می تواند تا حدی موثر باشد استفاده از موادی چون روغن سیاه دانه است که باعث ایجاد گرما در قسمت موضعی و پیاز مو می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + سه =