علت چرب شدن پوست و روش درمان و کاهش آن

علت چرب شدن پوست و روش درمان و کاهش آن

چرب شدن پوست علل مختلفی دارد که مربوط به شرایط می باشد. یکی از فاکتور های زیبایی پوست چرب نبودن آن است. اما نگران نباشید با روش هایی که خواهیم گفت می توانید چرب شدن پوست را کم کنید. افرادی که پوست چرب دارند همواره از این مشکل نالان هستند که پوست شان روغنی و ناخوشایند است.

آن هایی که عینک استفاده می کنند خوب می دانند که از چه صحبت می کنیم. معمولاً عینک از روی بینی شان به علت چرب بودن پوست می لغزد و سر می خورد.

 

چه چیزهایی باعث می شود شما پوست چربی داشته باشید؟

عواملی چون وراثت، طبیعی نبودن سطح هورمون های بدن، شرایط بارداری، استفاده از قرص های ضد بارداری، استفاده از مواد آرایشی غیر استاندارد، و در نهایت آب و هوای بیش از حد گرم و مرطوب جزو عوامل موثر در چرب شدن پوست شما هستند.

دلیل چربی پوست صورت

چطور می توان از چرب شدن پوست جلوگیری کرد؟

ابتدا لازم است اصول معمول بهداشت را رعایت کنید. به این منظور می باید روزی دو تا سه بار صورت خود را با آب ولرم و صابون بشویید. اما اگر به آب دسترسی ندارید می توانید از دستمال های مرطوب هم استفاده کنید. محصول مشخصی از میان صابون ها وجود ندارد که بتوان به شما معرفی کرد.

زیرا هر صابون بر روی هر شخص ممکن است اثری متفاوت به جای بگذارد. بنابر این اگر از یک صابون استفاده نمودید و اثر بخشی آن را هم دیدید، بهتر است از همان استفاده کنید و مدل صابون تان را عوض نکنید. همچنین موقع دوش گرفتن از آب داغ استفاده نکنید و به جای آن آب ولرم مصرف کنید و به سطح پوست تان برسانید.

وقتی آب داغ را مصرف می کنید و پس از آن آب سرد به سطح پوست خود می رسانید پوست شما دچار شوک می شود.

 

چه کنیم که چربی سطح پوست مان کم شود؟

در قدم اول لازم است که پاک کننده های غیر استاندارد را که موجب خشکی پوست می‌ شوند کنار بگذارید. زیرا اگر به دنبال کاهش چربی پوست خود هستید باید بدانید که این روش برعکس عمل می‌ کند و باعث هرچه چرب تر شدن پوست تان می گردد.

به جای آن می توانید از کرم های مرطوب کننده و آبرسان و همچنین کرم های ضد آفتاب استفاده کنید که باعث بسته شدن منافذ پوستی تان نشوند. چرا که این محصولات خودشان چربی ندارند.

چربی روی بینی

همچنین می توانید از داروی رتونید استفاده کنید که فعالیت غده های چربی را کاهش می دهد و این غده ها را کوچک تر می نماید. البته در این زمینه می بایست با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که میزان ترشح هورمون ها و اثر گرمایی و همین طور استفاده از غذاهای چرب می تواند غدد چربی را تحریک به ترشح کند.

این فکر را از ذهن تان بیرون کنید که اگر پوستتان را یک بار چربی زدایی کنید برای همیشه هم به همان صورت خواهد ماند. این موضوع غیر ممکن است. زیرا برطرف کردن چربی از سطوح پوست فقط مدتی دوام دارد.

پوست چرب در اثر وراثت به وجود می آید و نمی توان انتظار داشت که با برطرف کردن چربی از سطح آن تا آخر عمر از شرش خلاص شویم. در اینجا ذکر این نکته نیز لازم است که به وجود آمدن جوش های پوستی و آکنه در اثر پوست چرب نیز می تواند باشد. بنابراین باید با یک متخصص پوستی در این زمینه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =