مراقبت از موهای آسیب دیده و زیبایی مو

مراقبت از موهای آسیب دیده و زیبایی مو

آیا تا به حال به تعداد موهای سر خود فکر کرده اید ؟ این تعداد به طور میانگین به یک میلیون و 500 هزار عدد می رسد. موی شما بر زیبایی شما بسیار تاثیر گذار است. اگر با این مورد مخالفید خود را بدون مو تصور کنید. در مورد خانم ها این موضوع چند برابر جلوه می کند و برای بسیاری از آن ها خیلی مهم می باشد. موی شما هم وظیفه ی زیبا نشان داده شدن شما را به عهده دارد و برای این کار فشارهای طبیعی و غیر طبیعی زیادی را روزانه تحمل می کند.

 

از فشارهای غیر طبیعی می توان به استفاده از لوازم آرایشی بر روی موها چون ابزار حالت دهنده یا انواع رنگ ها و مواد شیمیایی که شما برای زیبایی موهایتان استفاده می کنید نام برد. از موارد طبیعی هم می توان به نور خورشیدی که به صورت مستقیم به آن تابانده می شود، آلودگی هوا یا عرق کردن اشاره کرد.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) موارد غیرطبیعی می توانند خیلی بیشتر از موارد طبیعی بر روی موی شما تاثیرگذار باشند و آن ها را با آسیب هایی چون شکنندگی، نازک شدن، ایجاد موخوره و مواردی از این قبیل به دلیل کاهش رطوبتی که سر شما به آن نیاز دارد مواجه کنند.

مراقبت از مو

دلایل ابتلای موی شما به موخوره

علل موخوره عبارتند از :

  • آبکشی روزانه ی موها به دلیل وسواس، چربی موها و یا عوامل محیطی
  • قرار گرفتن در معرض همان عوامل محیطی مانند آلودگی هوا یا نور خورشید، سرما و گرما و …
  • عدم توجه به تغذیه ی مناسب موها که پروتئین ها و ویتامین ها هستند
  • استفاده از وسایلی مانند اتو و سشوار که رطوبت مو را از بین می برند
  • استفاده ی بیش از اندازه از وسایل آرایش مو چون رنگ ها، دکلره و …
  • حساسیت مو به کلر موجود در آب استخر

زیبایی مو

مراقب موهای آسیب دیده خود باشید

1-  استفاده از شانه دندانه درشت :

برای شانه کردن موهایتان جهت شانه از نوک مو به سمت ریشه ی مو باشد و این کار را به وسیله ی یک شانه ی دندانه درشت و به آرامی انجام دهید.

2- کیفیت بالا همیشه تاثیرگذار است :

استفاده از وسایلی که با گرم کردن مو به آن ها حالت میدهند باعث کاهش رطوبت موها می شود و خشکی و شکنندگی آن ها را به دنبال دارد و توصیه می شود از آن ها استفاده نکنید البته اگر در شرایطی که مجبور شدید از مدل های با کیفیت آن ها با دمای کمتری استفاده کنید تا آسیب های کمتری به موهای شما وارد شود.

3- ملایمت را در دستورکار خود قرار دهید :

هیچگاه موهای خود را تحت فشار قرار ندهید. کشیدن و فشار به موها بخصوص ریشه ی موها آن ها را با آسیب مواجه می کند. بستن موها به صورت دم اسبی می تواند یکی از روش های معمولی باشد که موهای شما را بسیار تحت فشار قرار می دهد. تا جایی که می توانید موهایتان را باز بگذارید و اگر شما را آزار می دهد آن ها را شل ببافید.

4- از اسید فولیک و بیوتین استفاده کنید :

موهای شما به مواد مغذی برای رشد، استحکام، طول و ضخامت نیاز دارند و این مواد مغذی همان پروتئین ها و ویتامین ها هستند که می توانید توسط اسید فولیک و بیوتین به موهای خود برسانید و در رژیم غذایی خود از آن ها استفاده کنید. همچنین اسید فولیک وظیفه ی تولید گولبول های قرمز را نیز بر عهده دارد.

شما می توانید در موادی چون سبزیجات با برگ سبز، پرتقال، سویا و گندم اسیدفولیک را یافت کنید و همچنین بیوتین باعث تقویت موها و ناخن ها می شود  که در عدس، نخود، تخم آفتابگردان، گردو، دانه های سویا و برنج قهوای وجود دارد.

5- خشک کردن موها به حالت طبیعی :

برای خشک کردن موها تا جایی که می توانید از سشوار استفاده نکنید و پس از آبکشی آن ها آب موجود در موها را خالی کرده و با قرار دادن یک حوله ی خشک روی موهایتان اجازه دهید آن ها به صورت طبیعی خشک شوند تا هیچ آسیبی به آن ها وارد نشود ولی در صورتی که زمان لازم برای خشک کردن موهایتان را ندارید می توانید با دمای بسیار کمی عمل خشک کردن را آن هم در قسمت های پشت گوش، پشت گردن و پیشانی  با سشوار انجام دهید.

6- کارهای مخرب را کنار بگذارید :

رنگ کردن کردن موها به خودی خود به موهای شما آسیب می رساند حال اگر این رنگ کردن با سرعت زیادی تکرار شود اتفاقی که در پی خواهد داشت ابدا خوشایند نخواهد بود. ضمنا بعد از آرایش موهایتان تا 2 روز اجازه دهید موها استراحت کنند و فقط و فقط به تقویت آن ها بپردازید.

7- به طور منظم موها را کوتاه کنید :

به طور مداوم و یک یا دو ماه در میان موهای خود را کمی کوتاه کنید. کوتاه کردن نوک موها به اندازه ی یک سانت می تواند در درخشندگی و سلامت موهایتان تاثیرگذار باشد.

8- از شامپوی مناسبی استفاده کنید :

شامپوهای خود را با توجه به نوع موهای خود انتخاب کنید و هر شامپویی به موهای خود نزنید و از خاصیت مرطوب کنندگی، ویتامینه بودن و قابلیت بازسازی شامپوی خود مطمئن شوید. می توانید برای فهمیدن نوع موهایتان به پزشک مراجعه کنید اما این تشخیص زیاد کار سختی نخواهد بود و خودتان می توانید نوع آن ها را تشخیص دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =