گیاه بابا آدم و خاصیت درمانی آن

گیاه بابا آدم و خاصیت درمانی آن

گیاه بابا آدم و خاصیت درمانی آن: گیاه بابا آدم نام دیگر آن فیل گوش وآراقیطون می باشد ارتفاع ساقه این گیاه به 1.5 متر خواهد رسید. محل رشد این گیاه در دشت ها و مناطق معتدل و مرطوب و سایه در قاره آسیا و اروپا می باشد. از خصوصیات دیگر گیاه بابا ادم ساقه آن می باشد. که به شکل پوست مار است و ساقه آن از کرک های خشن و زبر پوشیده شده است. درمورد برگ های این گیاه باید به بسیار بزرگ و پهن بودن برگ های آن اشاره کرد که به صورت افتاده شده بر روی ساقه قرارمی گیرد.

از نکات قابل توجه این گیاه رنگ برگ های آن می باشد. که برگ ها در محل اتصال به ساقه سبز کمرنگ بوده و از همان محل تا انتهای برگ رنگ آن کم کم تیره تر می شود.

 

درمورد ریشه گیاه بابا آدم باید گفت که ریشه آن بلند و دوکی شکل می باشد و ضخامت آن به اندازه انگشتان دست می باشد. حاوی موادی همچون کربنات پتاسیم و نیترات پتاسیم می باشد. در ساختمان ریشه گیاه بابا آدم رنگ پوست آن قهوه ای رنگ است و دارای مغز سفید رنگ با طعم شیرین اما بوی تهوع آوری دارد.

خاصیت درمانی گیاه بابا آدم

رنگ میوه آن به صورت رنگ زرد حنایی می باشد و پس از آنکه به مرحله رسیدن می رسد به شکل فندقی با 3 یا 4 سطح در می‌آید.

وجود خارهای که در روی میوه این گیاه وجود دارد باعث می شود در هنگام عبور حیوانات دارای پشم همچون گوسفندان به پشم آنها گیر کرده و همین جابه جایی باعث پخش تخم این گیاه به دیگر مناطق می شود.

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) ریشه این گیاه دارای خواص درمانی زیادی است برای استفاده کردن باید پس از کندن ریشه این گیاه آن را با آب تمیز کرده تا خاک های که به ریشه چسبیده شده تمیز گردد. بعد از شستشوی آن نوبت به قطعه قطعه کردن ریشه آن می رسد آن را به اندازه های 3 سانتی متری تبدیل کرده و آن را خشک کنید. این کار نیز توسط کوره های مخصوص یا قراردادن آن در زیر نور آفتاب انجام می گیرد.

 

مواد ترکیبی این گیاه

مواد معدنی موجود در ریشه گیاه بابا ادم دارای ماده ای با نام اینولین (Inulin)، روغن فرار، تانن، ریزین، قند، آهن، کلسیم، و ویتامین c می باشد. درمورد دانه گیاه بابا آدم می توان گفت که این گیاه دارای روغن بوده و رنگ آن زرد با طعمی تلخ، اسید لینولئیک واسید اولئیک است.

 

خاصیت درمانی گیاه بابا آدم

ریشه بابا آدم سرد و خشک می باشد خاصیت تمیز کنندگی وتصفیه خون دارد و سم های داخل بدن را خارج می کند. از بین برنده جوش ولک صورت بوده و برطرف کننده کورک می باشد. تعریق کننده و ادارآوربوده و برای بیماری های پوستی همانند اگزما، گل مژه و زخم ها را بهبود می دهد. از بین برنده تورم وباعث تقویت بدن می شود. از جوشاندن برگ های گیاه بابا آدم برای معالجه سرگیجه و رماتیسم استفاده می شود. جوشانده تخم بابا آدم خاصیت ضد عفونی کننده دارد و برای درمان ذات الریه استفاده می‌شود. تب حاصل از بیماری مخملک را رفع کرده و در درمان یبوست مفید می باشد. درمان کننده نقرس و درد کمر و برای هضم سریع غذا موثر است و کسانی که بدن آن ها آب آورده را درمان می کند. برطرف کننده ریزش مو و سبب تقویت آن می شود برای این کار ریشه بابا آدم را جوشانده و آن را به پوست سر بمالید همچنین برای معاجه کورک یا سوزش بر روی آن قسمت پوست مالیده شود.

 

نحوه مصرف و استفاده از ریشه گیاه بابا آدم

استفاده از ریشه بابا آدم به صورت دم کرده : مقدار پنجاه گرم از ریشه بابا آدم را در یک لیتر از آب جوش بریزید بعد از گذشت 20 دقیقه دم می شود.

استفاده از ریشه بابا آدم به صورت جوشانده: مقدار یک لیتر آب را جوشانده و به مقدار هشتاد گرم از ریشه بابا آدم را داخل آب جوش بریزید و اجازه بدهید برای مدت 10 دقیقه بجوشد.

تهیه تنظور بابا آدم :برای تهیه تنتور بابا آدم آن را از فروشگاهای معتبر گیاهان دارویی یا بعضی از داروخانه های store تهیه کنید.

ترکیب دم کرده ریشه بابا آدم و شیرین بیان : برای تهیه این ترکیب لازم است مقدار سی گرم از ریشه بابا آدم را با سی گرم از شیرین بیان را داخل یک لیتر آب جوشیده بریزید و تا نیم ساعت بگذارید دم بکشد. خاصیت این دم کرده برای تصفیه خون موثر می باشد هر روز 3 فنجان از این دم کرده را بنوشید.

 

عوارض استفاده از ریشه بابا آدم

عوارض و مضرات خاصی دیده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =