فواید و خواص گیاه شنبلیله

فواید و خواص گیاه شنبلیله

فواید و خاصیت های گیاه شنبلیله شنبلیله یک گیاه شناخته شده و معروف است که اثرات بیولوژیکی متنوعی دارد. اندام هوایی این گیاه براي درمان دیابت، کلسترول بالا، التهاب و مشکلات گوارشی مصرف می گردد جنس شنبلیله از خانواده می باشد که بر اساس فلور ایرانیکا، 32 گونه آن در نقاط مختلف ایران پراکنش دارد. آلکالوئید و فلاونوئید محتواي دانه شنبلیله می تواند به ترتیب مسئول اثرات ضد دردي و ضد التهابی باشد

گیاه شنبلیله که در منازل برای ادویه جات از دانه و برگ های آن استفاده می کنند خواص دارویی زیادی را دارا می باشد و بیماری های مختلفی را با کمک گیاه شنبلیله می توان درمان کرد.

طی تحقیقاتی که صورت گرفته نشان داده است که در صورتی روزی 56 گرم از تخم شنبلیله را مصرف کنید از حمله های قلبی جلوگیری می کند و سطح کلسترول و قند را در بیماران کاهش می دهد. این گیاه خواص دارویی و درمانی زیاد دارد که در ادامه به این فواید و درمان ها اشاره می کنیم:

فواید گیاه شنبلیله

فواید گیاه شنبلیله

1-مصرف تخم شنبلیله باعث کاهش اشتها و ایجاد احساس سیری می کند و فرد میزان کمتری از مواد غذایی را مصرف می کند و درنتیجه سبب کاهش وزن و لاغر شدن می شود. همچنین می توانید مقداری از تخم شنبلیه را را با ماست ترکیب کرده و بعد از خوردن وعده های غذایی آن را مصرف کنید تا سبب لاغری شود.

2-در خانم های که دارای نوزاد بوده و شیرده هستند سبب افزایش شیر در آن ها می شود و همچنین سبب کاهش نارحتی های قاعدگی در خانم ها می شود.

3- استفاده و مصرف گیاه شنبلیله از ریزش مو و ایجاد شوره سر جلوگیری می کند.

4- گیاه شنبلیله خاصیت ضد التهابی داشته و زخم های خارجی بدن و کبودی ها را بهبود می دهد.

5- مصرف شنبلیه مقدار قند خون را کم خواهد نمود برای کاهش قند خون روزانه یک قاشق چای خوری دانه شبنلیله را ناشتا میل کنید.

6- در سطح صورت از ایجاد چین و چروک، جوش های قرمز رنگ، خشکی پوست جلوگیری می کند برای اینکار برگ های تازه شنبلیله را به صورت پماده در آورده و با آب ترکیب کنید و به صورت بزنید و پس از گذشت 20 دقیقه صورت را با آب ولرم شست و شو دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + هشت =