روغن آمله یا آملا برای تقویت و درمان ریزش مو

روغن آمله یا آملا برای تقویت و درمان ریزش مو

روغن آمله به چه دردی میخورد؟ اگر از جمله کسانی هستید که به تقویت ریشه موهای صورت و سر خود اهمیت می دهید، روغن آمله می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. شاید نمی دانستید، ولی این گیاه در شبه قاره هند و حتی در استان سیستان و بلوچستان خودمان هم یافت می شود. دلیلش هم این است که این گیاه معمولا در نواحی مرطوب بیشتر و بهتر رشد می کند.

ساکنان این نواحی هم که از خواص جالبش خبر دارند، استفاده های زیادی از روغن آن می کنند. اما چرا اصرار داریم این میوه روغنی این قدر مفید است؟ یکی از دلایلش می تواند این باشد که سرشار از ویتامین سی است. تصور کنید روغن بدست آمده از آن می تواند حاوی چه میزانی از ویتامین سی باشد.

آمله و مو

برای همین هم ساکنان شبه قاره هند در اکثر مراسم مذهبی خود از روغن آمله استفاده می کنند. چون استفاده از این روغن همواره باعث تیره شدن و درخشندگی موی سر و همچنین ریش و سیبیل مردان شان می گردد. البته در دوره صفویان و در داخل کشور هم این روغن استفاده می شده است، ولی با گذشت زمان به نظر می رسد خواص شگفت انگیزش به دست فراموشی سپرده شده است.

 

آیا این میوه اسم دیگری هم دارد؟

بله. ممکن است گیاه و میوه آمله را در مناطق دیگر با اسم های آملا یا آملج هم بشناسند. ولی به طور کلی معمولا با نام آمله آن را می شناسند.

 

شکل و ظاهر میوه آمله

بیشتر شبیه آلو می ماند. ولی دهانتان آب نیوفتد، چون اگر چه مزه ترشی دارد، ولی بیشتر برای روغن کشی مناسب می باشد. عجیب است که این گیاه ریشه زیادی ندارد و این مقدار میوه می دهد. چگالی این میوه ها کمی زیاد است. یعنی نسبت به اندازه ظاهری شان، وزن شان بیشتر است. طبع این میوه سرد و خشک است.

 

دیگر موارد استفاده از روغن آمله

  • برای تقویت پیاز موی سر و ریش و سیبیل از آن استفاده می شود.
  • برای تقویت ابرو نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
  • جلوگیری از خشکی پوست سر.
  • جلوگیری از شوره موی سر.
  • حالت دهنده و تقویت کننده موی سر.

 

نحوه و چگونگی استفاده از روغن آمله

  • برای موهای خشک: در صورتی که مو های شما خشک و شکننده است، پیشنهاد می شود شب ها قبل از خواب 4 یا 5 قطره از آن را کف دست هایتان بچکانید و آرام موهای خود را با این روغن ماساژ دهید. سپس روز بعد شستشو بدهید.
  • برای کسانی که سابقه سفیدی موی عصبی دارند: اگر از جمله افرادی هستید که سابقه زود سفید شدن موها یتان را در خانواده دارید، پیشنهاد می شود به نحوی که در بالا توضیح داده شده است، از این روغن استفاده نمایید. این کار از سفید شدن موهای شما جلوگیری می کند.
  • صاف و یک دست شدن ریش و سیبیل: اگر از جمله افرادی هستید که می گویند موی ریش و سیبیل شان مانند سیم ظرف شویی است، این روغن بسیار تاثیر گذار در نرم کردن موی ریش و سیبیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =