مزایا و معایت شامپو برای موی خشک

مزایا و معایت شامپو برای موی خشک

پیشرفت تکنولوژی برای هر مشکلی راهی پیدا کرده است. اگر شما با کمبود وقت مواجه هستید راه چاره ی شما استفاده از شامپوی خشک است اما حواستان باشد که تا جایی که می توانید از این شامپوها استفاده نکنید.

 

بروز حساسیت با استفاده از شامپوی خشک

به گزارش وب سایت راچه ( Racheh ) در پی اتفاقی که برای یک خانم در اثر استفاده از شامپوی خشک افتاد با دکتر ” امیری ” که متخصص پوست است در مورد این نوع شامپوها مصاحبه ای انجام دادیم.

این خانم پس از استفاده از این شامپو با خارش در ناحیه ی سر، اگزاما و ریزش موهای سر به صورت سکه ای مواجه شده بود.

شامپو برای موی خشک

در ابتدای این مصاحبه از تفاوت بین این شامپوها با شامپوهای معمولی پرسیده شد

دکتر در پاسخ به این سوال گفت شامپو با تشکیل از مواد مختلف برای شستشوی موها تولید می شوند.

شامپو معمولی به دلیل آلودگی ها و پوسته هایی که در سر وجود دارد و چربی زیادی که توسط سبوم تشکیل می شود به صورت منظم برای شست و شوی پوست سر مورد استفاده قرار میگیرد.

اما شامپوهای خشک متفاوت از شامپوهای معمولی عمل می کنند و مانند تافت های معمول باید از فاصله ی حدودا 20 سانتی بر روی مو اسپری شوند. پس از اسپری کردن این ماده باید موها را کاملا ماساژ داده و سپس خشک نمایید و از برس استفاده کنید. شامپوهای خشک دسته ای از شامپوها هستند که برای این که تاثیرگذار باشند به آبکشی و محیط آبی نیازی ندارند.


سوال بعدی در مورد دلیل تولید شامپوی خشک است

بعد از بیان این مورد که شست و شوی روزانه، مداوم و زیاد موها به آن ها آسیب می رساند فکر ساخت شامپوهایی که بدون نیاز به شستشو این وظیفه را انجام دهد به ذهن پژوهشگران خطور کرد. بر اساس این ذهنیت شامپوهای خشکی بوجود آمد که نیاز استفاده از آب و آبکشی را برطرف ساخت.

این شامپوها با این که طرفداران زیادی دارد اما استفاده از آن ها اصلا توصیه نمی شود و نباید جای استحمام را بگیرد .

وی اضافه کرد که شستشوی مداوم موها توسط شامپوهای معمولی و آبکشی آن ها حتی به صورت روزانه باعث به خطر افتادن مو ها نمی شود.

 

سواب بعدی این بود که اگر شامپوهای خشک توصیه نمی شود پس چرا هنوز تولید می شوند

وی این گونه پاسخ داد که این شامپوهای خشک وقتی کاربرد پیدا میکند که افراد از وقت کافی برای استحمام برخوردار نیستد. برای مثال شما باید به یک جلسه ی فوری بروید و علاوه بر اینکه زمان کافی برای حمام رفتن ندارید ممکن است به آب هم دسترسی نداشته باشید. پس تنها راهی که باقی می ماند استفاده از این نوع شامپوهاست. یکی از موارد مفیدی که می توان از این شامپوها استفاده کرد برای افرادی ایت که به دلیل ناتوانی های مختلف توان استحمام ندارند و یا در استراحت مطلق به سر می برند یا مبتلا به بیماری های پوستی و سوختگی ها و شکستگی هایی هستند که در مقابل استفاده از آب واکنش بدی از خود نشان می دهند.

 

سوال آخر در مورد تاثیرگذاری شامپوهای خشک و باور مرسوم بر عدم توانایی آن ها با اندازه ی شامپوهای معمولی بود

کاربرد این شامپوها بدین گونه است که با نشستن موادی که شامپوها از آن تشکیل شده ( در گذشته تالک و امروزه نشاسته، ذرت، برنج، دانه های کتان و … ) بر روی پوست و مو باعث جذب آلودگی هایی که روی مو و پوست شما وجود دارند شده و وقتی شما موهای خود را در مرحله ی آخر شانه می کنید این مواد به همراه آلودگی هایی که به آن ها آغشته شده اند از مو و پوست سر شما جدا می شود. البته نباید انتظار معجزه از شامپوهای خشک داشته باشیم و به هرحال کارایی آنان به پای شامپوهای معمولی نمی رسد.

 

در آخر نیز در مورد فرد مذکور و ریزش مو و اگزامای او سوال شد و اینکه آیا استفاده از این شامپوها چنین عواقبی را در پی دارد ؟

در پایان دکتر امیری گفت که استفاده از این شامپوها در کوتاه مدت هم توصیه نمی شود چه برسد به دراز مدت !

در موارد کوتاه مدن فقط شکنندگی و از بین رفتن درخشندگی وجود دارد اما مصرف این شامپوها در طولانی مدت می تواند علاوه بر اینکه آلودگی های پوست شما را جذب کند لایه خارجی پوست سر شما را نیز بردارد و کراتین مو را از بین ببرد.

وی اضافه کرد اتفاقی که برای این فرد پیش آماده شایع نیست و به احتمال زیاد این خانم با نشان دادن حساسیت به ترکیبات این شامپو دچار درماتیت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =