گیاه سیاه دانه چیست؟

گیاه سیاه دانه چیست؟

گیاه سیاه دانه چیست؟ در این قسمت از مقالات آموزشی به بررسی گیاه سیاه دانه و ویژگی های دارویی و ظاهری آن می پردازیم و مواردی از جمله شیوه ی کشت و محل های رویش آن را بیان می کنیم تا اطلاعات شما در مورد این گیاه بیشتر گردد.

سیاه دانه یکی از گیاهانی است که توسط  امام رضا به آن اشاره مستقیم شده است و آن را به عنوان دوای بسیاری از درد ها یاد کرده اند که از در ادامه برخی از ویژگی های این گیاه را شرح می دهیم.

♠ نام علمی سیاه دانه Nigella sativa است. سیاه دانه یک گیاه یک ساله و گلدار است و جزو گیاهان بومی جنوب غربی آسیا محسوب می گردد. این گیاه را شما می توانید در قسمت های مختلف ایران مشاهده کنید ولی اکثر در شهر های صفهان و اراک به وفور مشاهده می شود. یکی از کاربرد های ساده سیاه دانه استفاده از آن به عنوان ادویه جات است و یا اینکه در مواد غذایی در ترشیجات، شیرینی جان و شربت ها از آن استفاده می گردد. نان پیشاوری پاکستان یکی از نان های مشهور است که در تهیه آن از سیاه دانه استفاده می گردد.

گیاه دارویی سیاه دانه

گیاه سیاه دانه یک گیاه علفی شکل است و یکساله می باشد و ارتفاع آن تا 40 سانتی متر می رسد و معمولا از کرک های ظریفی پوشیده می شود. برگ های آن تقسیم بندی های متعددی دارد و از نظر ظاهری باریک و نخ مانند است. گل های این گیاه به رنگ سفید مایل به شیری هستند. کناره گلبرگ ها اکثرا به صورت نوار نازکی به رنگ سبز و یا مایلبه آبی می باشد. دانه های این گیاه سیاه رنگ ،زاویه دار و معطر هستند و اگر که دانه های سیاه دانه را له کنید بوی تند تری از آن بلند خواهد شد.

 

برای گیاه سیاه دانه نام های مختلفی بیان می شود از جمله: سیاه تخمه، سرنیچ سیاه، سنوخ سیاه، کمون اسود، شونیز، شونوز و کمون هندی

سیاه دانه به عنوان یک دانه علفی است از نظر مزه دارای طعم تلخی می باشد و البته کمی ته مزه توت فرنگی نیز دارد. در طب سنتی ایران، سیاه دانه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تحت عنوان جنسینگ ایرانی معرفی می شود و از آن جهت درمان بیماری های مختلفی استفاده می گردد. این گیاه هم به صورت روغنی و هم به صورت ترکیبی با سایر گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. از سیاه دانه در فرهنگ زرتشتی به عنوان یکی از بهترین گیاهان نام برده شده است.

سیاه دانه و روغن آن برای درمان بسیاری از بیماری ها مناسب است که پیشنهاد می کنیم از اثرات آن غافل نشوید

لطفا در همین زمینه مطالعه کنید:
خواص گیاه و روغن سیاه دانه چیست؟
خواص روغن سیاه دانه برای رویش مو و پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + هشت =