گیاه رزماری چیست؟

گیاه رزماری چیست؟

گیاه رزماری چیست؟ در این قسمت توضیح مختصری در مورد گیاه رزماری ارائه داده می شود تا شما بهترد و بیشتر با برخی از خصوصیات ظاهری و ویژگی های این گیاه آشنا شوید. نام علمی گیاه رزماری Rosmarinus است و از کلمه های ROS به معنای شبنم و Marinus به معنای دریا گرفته شده است و یک گیاه چند ساله می باشد.

برگ و سر شاخه های خشک شده ی این گیاه در موارد طبی درمانی استفاده ی زیادی می شود، گیاه رزماری جزو خانواده نعناعیان یا Lamiaceae محسوب می شود. نام دیگر گیاه رزماری اکلیل کوهی است و این گیاه بومی منطقه مدیترانه و اوروگوئه به حساب می آید و در ایران نیز در قسمت ها و نواحی گوناگونی کشت می شود.

درباره گیاه رزماری

از جمله پپرورش دهندگان عمده گیاه رزماری را در دنیا می توان به این موارد اشاره نمود: کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا

از نظر ظاهری برگ های رزماری سوزنی شکل و همیشه سبز می باشند، گل های گیاه رزماری رنگ های مختلفی می توانند داشته باشند از جمله سفید، صورتی، بنفش و یا آبی. گل و برگ های این گیاه دارای بوی تندی هستند همچون بوی کافور.

گیاه رزماری

کاربرد گیاه رزماری فقط در طب نیست بلکه این گیاه را به صورت خوراکی و در پخت و پز می توان مورد استفاده قرار داد و در کشورهای اروپایی از این گیاه در آشپزخانه استفاده ی ویژه ای می شود.

رزماری  –  ROSEMARY
ROSMARINUS OFFICINALIS : نام علمی
  LAMIACEAE  – نعناعیان : خانواده
مدیترانه،‌اروپای غربی : بومی منطقه
رومارن , اکلیل الجبل، حصالبان، حصالبان اکسیر ، Common Rosemary, Moorwort , Herb of memory : نام های دیگر

 

گیاه رزماری تا ارتفاع بین 20 تا 50 سانتی متر رشد می کند و در صورت فراهم بودن شرایط آب و هوایی یعنی هوای گرم و مرطوب ارتفاع این گیاه تا 150 سانتی متر نیز می رسد. برگ و سرشاخه های گلدار این گیاه مورد استفاده دارویی قرار می گیرند.

مطالب بیان شده در این قسمت توضیحات مختصر و مفیدی در مورد گیاه رزماری بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هشت =