کاهش ریزش مو و سلامت آن

کاهش ریزش مو و سلامت آن

کاهش ریزش مو و سلامت آن: بر اساس مطالعت صورت گرفته مشخص شده است که قرار گرفتن رژیم غذایی مناسب که سرشار از سیلیسیوم، کلسیم و آهن است می تواند تاثیر بالایی در کاهش ریزش مو داشته باشد.

 

سبزیجاتی که دارای برگ سبز هستند به خصوص سبزیجات دریایی سرشار از مواد معدنی می باشند. همچنین لازم است آهن کافی به بدن شما برسد که می توانید از میوه های خشک و آب آلبالو استفاده کنید که غنی از آهن می باشند. علت ریزش موها در خانوم ها می تواند علت های مختلفی داشته باشد مثلا می تواند به دلیل مشکل در لوله گوارشی و یا به دلیل کافی نبودن اسید معده و یا کمبود پروتئین، روی و یا دیگر مواد مغذی باشد.

ویتامین های مورد نیاز برای کاهش ریزش مو

در مورد ریزش موی مردانه می توان یک رژیم کم چرب را پیش گرفت تا ریزش مو کاهش یابد. بر طبق نظریه برخی از محققان علت ریزش مو در مردها به دلیل افزایش سطح هورمون تستوسترون در دوران بلوغ می باشد و با این مسئله ارتباط مستقیمی دارد، و عاملی که می تواند باعث افزایش سطح تستوسترون در خون شود رژیم غذایی پرچرب است از جمله رژیم های غذایی که عمدا شامل گوشت می باشد. به عنوان مثال در جنگ جهانی دوم رژیم غذایی سربازان ژاپنی فاقد چربی اشباع بود که مشاهده شد در این سربازان میزان ریزش مو کاهش چشم گیری پیدا کرد اما با توجه به اینکه در حال حاضر رژیم غذایی ژاپنی به رژیم غذایی اروپایی ها نزدیک شده مشاهده می شود که ریزش مو در این افراد افزایش پیدا کرده. به این نکته دقت داشته باشید که یک رژیم غذایی کم چرب ریزش مو را متوقف نمی کند اما می تواند سرعت آن را کاهش دهد و یک راهکار برای درمان ریزش مو محسوب می شود.

 

از دیگر دلایل ریزش مو کم خونی است که به عنوان یکی از دلایل اصلی محسوب می شود و جهت درمان آن کافی است که غذاهایی را مصرف کنیم که آهن کافی داشته باشند همچون جگر البته اگر باردار هستید باید از خوردن آن پرهیز نمایید. توصیه هایی که برای این زمینه می شود شامل وشت، غلات کامل، سبزیجات برگی سبز تیره، تخم مرغ، خرما و کشمش است. ساختار مو به طور عمده از پروتئین است و به منظور داشتن موهایی سالم باید در برنامه غذایی خود پروتئین را نیز لحاظ کنیم. بر اساس تحقیقات دانشمندان خوردن پروتئین سویا می تواند باعث تحریک فولیکول مو شود و بدین ترتیب موها رشد مناسبی را بدست آورند. از جمله مناسب سرشار پروتئین سویا می توان به توفو و شیر سویا اشاره کرد. منابع دیگر که سرشار از پروتئین می باشند شامل  پنیر کم چرب، تخم مرغ، ماهی، لوبیا و ماست هستند.

 

سلامت مو و کاهش روند ریزش آن

سیلیسیوم از دیگر عناصر مهم است که در ریزش مو تاثیر بالایی دارد و به دلیل نقش مهمی که این عنصر در ریزش مو دارد از همین رو دانشمندان استفاده از این ماده را در شامپوها نیز توصیه نموده اند که نتیجه آن می شود کاهش ریزش مو. موادی دارای سیلیسیوم هستند شامل لایه خارجی سیب زمینی، فلفل سبز و قرمز و خیار می باشند.

از دیگر منابع سرشار از سیلیسیوم می توان به جوانه حبوبات و در کل دانه ها و غلاتی را نام برد که به صورت کامل و با پوست مصرف می شوند. همان طور که بیان شد مصرف آهن باعث کاهش ریزش مو می شود و مصرف همزمان ویتامین ث می تواند باعث افزایش جذب آهن در بدن گردد. لذا از همین رو توصیه می شود که به مصرف میوها و سبزیجات را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

ویتامین E از دیگر ویتامین هایی است که برای رشد مو سفارش می شود، و مصرف میوهایی از جمله آواکادو ، مغزها و دانه ها و همچنین روغن زیتون می تواند نیاز بدن شما به ویتامین E را تامین نماید. یکی از دلایل ریزش مو می تواند بر اثر کارکرد نادرست غده تیروئید باشد و جهت رفع این موضوع پیشنهاد می شود که غذاهای سرشار از ویتامین A و یُد را مصرف نمایید. البته به این نکته دقت داشته باشید که مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند خود باعث ریزش مو شود.

کمبود وتامین B در بدن نیز می تواند باعث ریزش مو شود که در این بین وتامین B6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و از میان مواد معدنی منیزیم، گوگرد و روی از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشند. از دیگر وتامین های گروه B، ویتامین B5 یا اسید پنتوتنیک و B3 یا نیاسین برای رشد مو توصیه می شود. شما باید بدن خود را از اسیدهای چرب ضروری بی نیاز نگه دارید چرا که وجود این اسیدهای چرب باعث بهبود کیفیت مو شده و از خشک شدن آن جلوگیری می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + سه =