چه مقدار ریزش مو در روز طبیعی است و بیماری محسوب نمی شود؟

مقدار طبیعی ریزش مو در روز

چه مقدار ریزش مو در روز طبیعی است و بیماری محسوب نمی شود؟ به طور متوسط بر روی سر هر فرد تعداد 100.000 تا 150.000 تار مو وجود دارد که مقدار 50 تا 100 عدد آن در طول روز دچار ریزش می شود.

ممکن است این تصور در شما ایجاد شود که این میزان ریزش زیاد است اما جای نگرانی نیست چرا که همه افراد در طول روز این میزان مو را از دست می دهند. برخی از افراد متوجه این میزان ریزش مو نمی شوند اما برخی دیگر از افراد به دلیل اینکه حساسیت بالایی دارند توجه ی خود را به این موضوع زیاد جلب می کنند.

نکته ی مهم در زمینه ریزش مو این است که هر زمان تار مویی ازشما ریخته شود آنگاه از همان محل مجددا مو رویش خواهد کرد. اما در برخی مواقع ممکن است بنا به دلایلی یکسری از عوامل باعث ضعیف شدن ریشه و پیاز مو شوند و همین عامل باعث مشکل در رشد مجدد مو گردد. اما بابت ریزش مو ها جای نگرانی نیست و تنها نگرانی باید معطوف به علت عدم رویش مجدد موها باشد. به عبارت دیگر مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که میزان ریزش موها با میزان رویش مجدد موها همخوانی نداشته باشد که این مسئله باعث کاهش تراکم موها می گردد.

مقدار طبیعی ریزش مو در روز

همان طور در ابتدای سخن بیان شد میزان ریزش 100 تار مو در روز کاملا طبیعی است و به عنوان یک بیماری نمی توان آن را به حساب آورد اما کاملا روشن است که هر چه مقدار این ریزش کمتر باشد بسیار بهتر و مثبت تر خواهد بود.

در برخی مواقع و بنا به دلایلی همچون تغییر فصل، استرس، بی خوابی، آلرژی به برخی از مواد غذایی، دوره بارداری و قاعدگی ممکن است میزان ریزش مو دچار افزایش شود. شما زمانی نیاز است که به پزشک مراجعه کنید که میزان ریزش موهای شما بیش از 100 تار مو در طول روز باشد و این نوع ریزش به مدت سه هفته ادامه یابد و یا اینکه این احساس در شما ایجاد شود که میزان تراکم موهای شما رو به کاهش است.

 

چگونه مقدار ریزش مو در روز را شمارش کنیم؟

شمردن تعداد موهایی که در طول روز دچار ریزش می شوند بسیار سخت است و تقریبا محال می باشد اما با یک روش ساده می توان به این موضوع پی برد که آیا ریزش موهای شما طبیعی است یا خیر که برای این کار می توانید حدود 60 عدد از موهای خود را در بین انگشتانتان بگیرید و سپس آن ها را به آرامی در جهت های مختلف بکشید چنانچه تعداد موهای ریخته که در بین انگشتان شما قرار گرفته بین 5 تا 8 عدد باشد آنگاه ریزش موهای شما در حد طبیعی است اما چنانچه این تعداد بیش از 15 عدد است این مسئله نشان دهند این است که شما به ریزش مو مبتدا شده اید.

اما دلیل انجام این آزمایش چیست؟ در بسیاری از افراد که موهایشان دارای مشکل نیست، 90 درصد موهای آن ها در فاز رشد قرار دارند و 10 درصد از آنها در فاز استراحت می باشند بدین معنا که 10 درصد از موهای آنها در شرایط ریزش قرار دارند.

به گزارش وب سایت راچه (Racheh ): در صورتی که با کشیدن موهایتان مشاهده کنید که تعداد بیش از 15 تار مو ریخته شده آن گاه می توان نتیجه گرفت که بیش از 10 درصد از موهای شما در فاز استراحت قرار گرفته اند و اگر این روال به همین شکل ادامه پیدا کند آنگاه از حجم موهای شما کم خواهد شد.

 

برخی از دلایل ساده که موجب افزایش ریزش موها می شوند و اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرند عبارتند از:

داروها: برخی از داروها از قبیل آنتی بیوتیک ها، لووتیروکسین(داروی تیروئید)، متفورمین(داروی دیابت)، قرص های ضد بارداری و برخی دیگر باعث ایجاد ریزش مو می گردند. چنانچه در حال مصرف دارویی هستید لازم است که ابتدا بروشور آن را به خوبی مطالعه نمایید و در صورتی که مشاهده کردید ریزش مو جزئی از عوارض آن دارو به حساب می آید از پزشک خود بخواهید که دارویی مشابه را جایگزین آن کند.

شامپوها و شوینده های نامناسب: هرگز به منظور شستشوی سر از صابون و حتی صابون گیاهی استفاده نکنید، PH صابون ها مناسب برای پوست بدن است و مناسب برای پوست و موی سر نیست و استفاده از این صابون ها باعث ریزش موهای شما خواهد شد. پیشنهاد می شود از شامپوهای مناسب که توسط لابراتورهای تخصصی و معتبر ساخته شده اند استفاده نمایید و بهتر این است که هر شش ماه یکبار شامپوی مصرفی خود را عوض کنید. به عنوان مثال شما می توانید دو شامپو که با موهای شما سازگار است را انتخاب کنید و به صورت دوره ای هر کدام را به مدت شش ماه استفاده نمایید.

شستشوی بیش از حد موها: شستشوی بیش از یکبار در طول روز باعث می شود که چربی های طبیعی پوست از بین برود، غدد سباسه وظیفه تولید چربی پوست را بر عهده دارند و اندک چربی تولید شده توسط این غدد برای سلامت پوست لازم و ضروری است و استفاده بیش از حد از شامپو می تواند باعث صدمه به موها گردد.

استحمام دیر هنگام: چرب شدن بیش از حد پوست سر می تواند باعث ریزش موها گردد و چنانچه چربی ها بیش از 2 یا 3 روز بر روی پوست سر بمانند باعث بسته شدن منافذ پوستی می گردد و بدین ترتیب رویش موها با مشکل مواجه خواهد شد. با توجه به آلودگی هایی که در محیط وجود دارد پیشنهاد می شود یک شامپوی ملایم تهیه کنید و به صورت روزانه و یا یک روز در میان موهای خود را شستشو دهید.

استحمام با آب گرم: سشتشوی بیش از حد موهای سر با آب گرم باعث کش آمدن پوست و گشاد شدن منافذ پوستی می گردد و در این حالت موهایی که دارای ریشه سستی هستند تحت تاثیر قرار گرفته و دچار ریزش می شوند

استفاده از سشوار: حرارت بالای سشوار می تواند آسیب جدی به پوست و موی سر وارد کند، در صورتی که در فصل سرما مجبور به خشک کردن موهای خود هستید بهتر است که دمای سشوار را در حد 30 درجه نگه دارید و آن را با فاصله از موهای خود بگیرید.

رنگ مو و حالت دهنده های شیمیایی: استفاده زیاد از رنگ موها، ژل های مو، اسپرهای حالت دهنده به مرور زمان باعث آسیب به پوست و موی سر خواهد شد و باعث نازک شدن موها می گردد.

تغذیه ناصحیح: بدن شما همواره به پروتئین و مواد معدنی مناسب نیاز دارد و در صورت عدم مصرف سبزیجات و منابع غذایی مناسب ممکن است به ریزش مو مبتلا شوید، لذا توصیه می شود که روزانه 2 وعده میوه و سبزی که محتوی ویتامین های C، A، پتاسیم هستند را مصرف کنید و همچنین 2 تا 3 وعده مصرف ماهی که دارای پروتئین، ویتامین D، روی، سلنیوم و اسیدهای چرب امگا 3 است را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 

رعایت موارد بالا می تواند درمان ریزش مو های شما را در پی داشته باشد اما اگر همچنان دچار ریزش غیر عادی مو هستید بهتر این است که به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت رو متوجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =