پرسش پاسخ ریزش مو در شیمی درمانی و پرتو درمانی

پرسش پاسخ ریزش مو در شیمی درمانی و پرتو درمانی

پرسش پاسخ ریزش مو در شیمی درمانی و پرتو درمانی: از جمله عوارضی که برای شیمی درمانی وجود دارد ریزش مو است که باعث نگرانی بسیاری از بیماران می گردد. افرادی تحت درمان با استفاده از شیوه های شیمی درمانی و پروتو درمانی قرار می گیرند در قسمت موی سر، ریش و حتی ابرو و مژه ریزش مو را مشاهده می کنند، و حال این پرسش برایشان ایجاد می شود که آیا پس از طی کردن دوره درمانی آیا موهای ریخته شده مجددا رشد خواهد کرد؟! که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

چرا شیمی درمانی موجب ریزش مو می گردد؟

شیمی درمانی فرایندی است که در طی آن ب سلول های سرطانی حمله می شود و در این بین به سلول های سالم بدن که سرعت تکثیر بالایی نیز دارند آسیب وارد می شود. در واقع شیمی درمانی باعث می شود که سلول های فولیکول های مو از بین بروند و پس از چند از شروع شیمی درمانی شاهد ریزش موها هستیم.

در طی شیمی درمانی ریزش موها گاهی به صورت تدریجی است و گاهی به سرعت رخ می دهد و این پدیده باعث افسردگی و نگرانی بیماران می گردد و اطرافیان باید به نکته توجه داشته باشند که باید از نظر روحی و روانی به شدت حمایت های کافی را از بیمار انجام دهند.

درمان ریزش مو ناشی از شیمی درمانی

شدت و میزان ریزش مو ارتباط مستقیمی با نوع سرطان و نوع ریزش مو دارد که در ادامه چند نمونه از این موارد را خدمت شما شرح خواهیم داد:

آدریاماسین (Adriamycin): این دارو که معمولا برای مبتلایان به سرطان سینه تجویز می شود باعث ریزش مو در هفته های آغازین شیمی درمانی می گردد و در برخی از بیماران نیز شاهد ریزش ابروها و مژها نیز هستیم.

متوتروکسات (Methotrextate): این دارو باعث می شود که در برخی از بیماران موها نازک گردد اما با مصرف این دارو به ندرت فرد دچار ریزش مو خواهد شد.

سیتوکسان (Cytoxan): این دارو بیشتر برای سرطان های سینه تجویز می شود و مصرف آن اثر زیادی بر روی ریزش مو ندارد.

تاکسول (Taxol): این دارو تاثیر بالایی در ریزش مو دارد و علاوه بر ریزش موی کامل در سر باعث ریزش مو در ابروها، مژه ها و سایر قسمت های بدن از جمله آلت تناسلی می شود.

 

چه کارهایی می توان برای کاهش ریزش مو حین شیمی درمانی انجام داد؟

برای درمان این نوع ریزش مو ابتدا باید خود را از نظر روحی تقویت نمود، که از همین رو در برخی بیماران مشاهده می شود که فرد پیش شروع شیمی درمانی موهای خود را کاملا کوتاه کرده و یا از ته می زند، چرا که این تا حدودی از استرس ریزش مو خواهد کاست.

در دوره شیمی درمانی بیمار نباید بیش از حد سر خود را شستشو دهد و بهتر این است که از شامپو ها ملایم از جمله شامپوی بچه برای شستشوی سر استفاده کند.

در هنگام استحمام درجه حرارت آب باید ولرم مایل به سرد باشد و شسشو باید به آرامی صورت گیرد.

استفاده از کلاه های خنک کننده: این از زمانی پیش از شروع جلسه شیمی درمان، در حین آن و تا دقایقی پس از انجام شیمی درمانی بر روی سر فرد بیمار قرار دارد، در کلاه جریان مایع سرد به وسیله کامپیوتر هدایت می گردد.

استفاده از این کلاه که به عنوان خنک کننده است باعث می شود که فعالیت سلول های فولیکول مو تا حدودی کاهش پیدا کند و علاوه بر این باعث انقباض عروق خونی خواهد شد که به این ترتیب میزان جریان خون در بدن کاهش خواهد یافت و با کاهش میزان جریان خون مقدار کمتری از داروهای شیمی درمانی جذب ریشه های مو می گردند.

بر اساس بررسی های صورت گرفته مشخص شده است که استفاده از این کلاه خنک کننده باعث کاهش ریزش مو تا 50 درصد و چه بسا بیشتر خواهد شد.

 

آیا موها بعد از اتمام دوره شیمی درمانی مجددا رشد می کنند؟

تعداد جلساتی که فرد برای شیمی درمانی حضور پیدا می کند متغییر است و اگر تعداد این جلسات کمتر از 12 جلسه باشد، جای نگرانی نیست و معمولا فولیکول های مو از بین نخواهند رفت و پس از اتمام دوره درمان شاهد رویش مجدد موها خواهیم بود، که حتی می توان از مکمل های درمانی که محرک رویش مو هستند استفاده نمود، و همان طور که در قسمت بالاتر به کلاه های خنک کننده اشاره شد، لازم است که بیمار از کلاه های خنک کننده در حین انجام شیمی درمانی استفاده کند تا بدین ترتیب از شدت آسیب وارد شده به فولیکول های مو کاسته شود و بدین ترتیب شانس رویش موهای شما افزایش یابد.

در برخی از موارد شیمی درمانی که طول دوره درمان افزایش می یابد، استفاده از داروهای شیمی درمانی می تواند باعث از بین رفتن کامل فولیکول های مو گردد که در این حالت متاسفانه دیگر امکان رشد مجدد موها نیست.

 

پریزش مو در پرتودرمانی:

پرتو درمانی باعث می شود که ریزش مو به صورت ناحیه ای باشد یعنی فقط آن ناحیه از بدن که تحت اشعه قرار دارد دچار ریزش شود، برای مثال در صورتی که فقط سینه ها تحت پرتو درمانی باشند، انگاه شاهد ریزش مو در موهای سر نخواهیم بود و تنها فقط موهای اطراف سینه دچار ریزش می گردند.

در صورتی که پرتو درمانی برای درمان سرطان متاستیک در مغز به کار گرفته شده باشد آنگاه این مسئله باعث ریزش کامل در موها می گردد.

در این قسمت از وب سایت راچه (Racheh ) مطالبی را جهت افزایش اطلاعات عمومی شما ارائه شد تا راحت تر با راهکارهای درمان ریزش مو آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =