ویتامین و املاح لازم برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو

ویتامین و املاح برای جلوگیری از ریزش مو: ویتامین ها و املاح معدنی تاثیر بسیار سازنده ای بر روی رشد مو و جلوگیری از ریزش مو دارند و دریافت میزان کم از ویتامن های گروه B مخصوصا B6، بیوتین، اینوزیتول و اسید فولیک و املاح معدنی از قبیل گوگرد، منیزیم، روی، می تواند باعث ریزش مو شود.

ویتامین های گروه B از جمله ویتامین های بسیار مهم برای رشد و نمو مو محسوب می شوند که مهمترین آنها عباتند از : b5 ( اسید پانتوتنیک) و b3 ( نیاسین) که این ویتامین ها نقش بسیار مهمی در رشد مو دارند.

ویتامین مناسب برای رشد مو

در آزمایش های صورت گرفته بر روی حیوانات نشان داده شده است که اسید های آمینه در ضخامت مو بسیار موثر هستند به عنوان نمونه دریافت کم منیزیم در موش های آزمایشگاهی باعث ریزش موی زیادی در آنها گردید. کمبود برخی از ویتامین های گروه B از جمله ویتامین هایی مثل  بیوتین و اینوزیتول می تواند باعث ریزش مو گردد. البته دقت داشته باشید که این ریزش ها را می توان با تغذیه مناسب کنترل نمود.

دریافت مناسب مکمل های ویتامینی در برخی مواقع می تواند رشد مو را به همراه داشته باشد، به عنوان مثال برخی از مردان علت ریزش موی آنها بر اثر کمبود ویتامین B6 است، کمبود اسید فولیک در برخی مردان می تواند طاسی را به همراه داشته باشد. مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که دریافت طبیعی و نرمال ویتامین ها می تواند باعث شود که موها به وضعیت سابق خود بازگردد.

نکته ی مهم که باید در نظر بگیرید این است که نباید در مصرف داروهای و ویتامین ها زیاده روی کنید به عنوان مثال دریافت دوز بالا از ویتامین A برای یک مدت طولانی می تواند باعث ریزش در موها گردد، اما به محض قطع کردن آن شاهد رفع اثرات منفی آن بر روی موها خواهیم بود. به طور کلی اگر کمبود یک ویتامین باعث ریزش در موها گردد آنگاه دریافت مقدار کافی از آن ویتامین می تواند مشکل ریزش مو را حل کند.

 

در ادامه نام برخی از مکمل های مورد نیاز بدن و میزان مصرف آن ها توسط وب سایت راچه ( Racheh ) بیان شده است که مطالعه ی آن می تواند مفید باشد:

نکته ی مهم: دقت داشته باشید که مصرف این داروها و مکمل ها باید با مشورت پزشک و زیر نظر ایشان باشد و از مصرف خودسرانه داروها جدا خودداری نمایید.

 

اسیدهای چرب ضروری :

اسیدهای چرب ضروری ( روغن بذرکتان،روغن ماهی و روغن گل پامچال منابع خوبی هستند) حالت مو را خوب می کنند و از خشکی و شکنندگی آن جلوگیری می کنند.

مقدار مصرف : ۵۰۰ میلی گرم در روز. * توجه : این مکمل را به کودکان ندهید.

 

ویتامین های گروه b :

این گروه ویتامین ها نقش مهمی در حفظ سلامتی و رشد مو دارند.مواد غذایی غنی از ویتامین های گروه b شامل:حبوبات ( مثل لوبیا و نخود )،هویج،گل کلم،سویا، مخمر خوراکی،سبوس غلات،آجیل و تخم مرغ است.

برای تأثیر بیشتر،غیر از منابع غذایی ویتامین های گروه b از مکمل های آنها (مثل شربت b- کمپلکس ) نیز استفاده کنید.ویتامی b3 نیاسین)

مقدار مصرف :سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.

 

ویتامین b5 ( اسید پانتوتنیک) :

سه بار در روز و هر بار ۱۰۰ میلی گرم.

 

ویتامین b6 ( پیریدوکسین ) :

سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.

 

بیوتین:

در حفظ سلامتی پوست و مو تأثیر بسیاری دارد و حتی می تواند از ریزش مو در آقایان جلوگیری کند. موادغذایی غنی از بیوتین را به مقدار زیاد مصرف کنید یا مکمل خوراکی آن را بخورید.

 

منابع غذایی بیوتین شامل:
مخمر،برنج قهوه ای،نخودسبز،عدس،جو،سویا،دانه آفتابگردان و گردو است.
مقدار مصرف : سه بار در روز و هر بار ۵۰ میلی گرم.

 

اینوزیتول:

برای رشد مو ضروری است.
مقدار مصرف : دو بار در روز و هر بار ۱۰۰ میلی گرم.

 

ویتامین c:

ویتامین cجریان خون را در پوست سر بهبود می بخشد و از دیواره مویرگ های خونی که خون را به فولیکول های مو می رسانند،حفاظت می کند.
مقدار مصرف : ۳۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ میلی گرم در روز.

 

ویتامین e:

دریافت اکسیژن را افزایش می دهد و باعث گردش بهتر خون در پوست سر می شود.سلامتی و رشد مو را بهبود می بخشد.ویتامین e بعنوان یک آنتی اکسیدان نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن ایفا می کند.از آنجایی که سلامتی موها با سلامتی سیستم ایمنی مرتبط است،می توان گفت ویتامین e با تقویت ایمنی بدن،رشد موها را افزایش می دهد.

مقدار مصرف : ابتدا با ۴۰۰ واحد بین المللی (iu) در روز شروع کنید و کم کم آن را به ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واحد بین المللی در روز برسانید.واحد بین المللی مثل میلی گرم،یکی از واحدهای اندازه گیری است.

 

روی:

با تقویت ایمنی بدن،رشد موها را تحریک می کند.
مقدار مصرف : ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در روز . بیشتر از این مقدار مصرف نکنید.

 

کوآنزیم q10 :

کوآنزیم q10 گردش جریان خون را در سر بهبود می بخشد.مقدار اکسیژن بافت ها را افزایش می دهد.همچنین برای حفظ سلامتی قلب بسیار مهم است. ۶۰ میلی گرم در روز مصرف کنید.

 

l- سیتئین و l- متیونین :

دو اسید آمینه ای که حالت،کیفیت و رشد موها را بهبود می بخشند و از ریزش مو جلوگیری می کنند.
مقدار مصرف : ۵۰۰ میلی گرم دو بار در روز و با معده خالی .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هجده =