مهم‌ترین علل آسیب دیدگی موها

مهم‌ترین علل آسیب دیدگی موها: یکی از دلایلی که بیشتر مراجعه به مطب پزشکان را شامل می شود مربوط به ریزش مو و موخوره است لذا لازم است که شما عوامل مربوط به آسیب دیدگی موها را بشناسید تا بتوانید از آن پیشگیری کنید. که در ادامه به برخی از عواملی که منجر به ریزش و آسیب به مو می شوند می پردازیم و لازم است که آن ها را به خوبی مد نظر داشته باشید.

آسیب مو و درمان مو

بررسی عوامل ریزش موها

برس زدن بیش از حد و اشتباه: اینکه شما در حد معمول موهایتان را برس بزنید هیچ اشکالی ندارد و به منظور دور کردن آلودگی ها از روی موها و برطرف کردن آلودگی ها و همچنین توزیع یکسان چربی ها بر روی سطح موها می توانید از برس استفاده کنید. در صورت برس زدن زیاد موها مشاهده خواهید کرد که موها در داخل هم فرو می روند و ناچار خواهید بود با فشار زیاد موها را از یکدیگر جدا کنید و همین مسئله باعث آسیب به موها خواهد شد.

 

تحت کشش قرار دادن موها: این حالت بدین صورت است که شما موهای خود را به صورت دم اسبی ببندید و یا اینکه موهای خود را از پشت و محکم ببافید. انجام این کار می تواند هم به ساقه مو آسیب برساند و هم اینکه باعث ریزش موها گردد و در صورت مداومت بر این کار نهایتا باعث طاسی دائمی خواهد شد.

 

فر زدن موهای صاف یا صاف کردن موهای فر: زمانی که شما موهای خود را فر می کنید این کار باعث خواهد شد که پیوندهای گوگردی که در ساختار موهای شما وجود دارد بشکند و بدین ترتیب موها قدرت خود را از دست خواهند داد و به راحتی می شکنند. پس از انجام این کار دیگر قدرت موها قابل بازگشت نیست و آسیب وارد شده به ساقه مو به صورت دائمی خواهد بود.

 

بی‌رنگ کردن مو (دکلره) و استفاده از رنگ موهای دایمی: جهت بی رنگ کردن موها و یا رنگ کردن آنها باید از مواد دکلره و یا رنگ موها استفاده کنید و این مواد باید به جداره مو نفوذ کنند تا بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. انجام این قبیل کار ها با استفاده از مواد مخربی همچون آب اکسیژنه انجام می شود، از همین رو پس از رنگ کردن دائمی موها نباید این توقع را داشت که موها همچون قبل شوند. موهایی که این شرایط را گذرانده باشند سست و شکننده می باشند و دیگر درخشش اولیه خود را نخواهند داشت.

 

استفاده بیش از حد از وسایل گرمازا مانند بیگودی برقی و سشوار: جهت خشک شدن موها بهترین کار این است که آن ها را با حوله خشک کنید و اجازه ارام ارام خشک شوند، استفاده زیاد از سشوار  جهت خشک کردن و حالت دادن به موها باعث آسیب به موها می شود، و در صورت استفاده از سشوار لازم است که حرارت سشوار ملایم باشد و از دور موها را سشوار نمایید.

 

عوامل محیطی به خصوص نور آفتاب: یکی از دلایلی که می تواند باعث آسیب به موها و فرسودگی آنها شود قرار گرفتن طولانی مدت در نور مستقیم آفتاب است، نور مستقم خورشید می تواند باعث ایجاد رادیکال آزاد در ساقه مو میگردد و این رادیکال های آزاد باعث تغییر در شبکه پروتئینی مو می شوند و بدین ترتیب باعث آسیب به موها می شوند. که از همین لازم است در زمانی که در زیر نور مستقیم خورشید قرار دارید حتما از کلاه مناسب استفاده کنید.

 

رعایت موارد بالا می تواند در جهت درمان ریزش مو باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =