مراقبت از موهای خشک، معمولی و چرب

مراقبت از موهای خشک، معمولی و چرب

مراقبت از موهای خشک، معمولی و چرب : یکی از پرسش هایی که در ذهن افراد بسیاری است این سوال است که چگونه و به چه شیوه ای می توان بهترین مراقبت و نگهداری را از موهای خشک، معمولی و چرب داشت به گونه ای که آسیبی نبینند و همچنین رشد بهتری را داشته باشند. که در ادامه به این موضوع می پردازیم.

تقویت و مراقبت مو

استفاده از شامپو

شامپویی که مورد استفاده قرار می دهید باید متناسب با نوع موهای شما (چرب، حساس، خشک، دکولوره و …) باشد و علاوه بر این با توجه به وضعیت پوست سر شما انتخاب گردد. چنانچه عادت دارید که هر روز موهای سر خود را بشورید لازم است شامپویی مورد استفاده قرار دهید که برای شستشوهای متعدد مناسب باشد.

پیش از شامپو زدن به موهایتان آنها را به مدت زمان 5 دقیقه زیر آب ماساژ دهید، این کار باعث تحریک جریان خود در پوست سر شما خواهد شد همچنین در هنگام شامپو زدن موهای خود را به آرامی ماساژ دهید اما دقت داشته باشید که این کار نباید باعث اصطکاک در موهای شما گردد. برخی افراد عادت دارند که موهای خود را دوبار شستشو دهند اما این کار باعث خشکی و خشن شدن مو و پوست سر خواهد شد. مناسب تر این است که پس از چند ثانیه وقفه مجددا موهای خود را آبکشی کنید و سپس به آرامی موهای خود را ماساژ دهید. موها لازم است که به خوبی آبکشی شوند و در انتها به منظور منقبض کردن پوست سر می توانید یک دوش آب سرد بگیرید و بدین ترتیب شستشو را پایان دهید.

 

موهای خشک

اگر دارای موهای خشک هستید لازم است که از شامپویی با مواد مغذی فعال همچون سرامید و اسیدهای چرب ضروری را مورد استفاده قرار دهید. از شستشوی زیاد پوست سر خود داری کنید برای مثال یک بار شستشو در هفته کافی است.

به تعداد 2 بار در ماه پیش از شامپو زدن از ماسک های مغذی برای موهای خود استفاده نمایید ماسک هایی همچون روغن کتیرا و روغن نخل و … و اجازه دهید که به مدت زمان 20 دقیقه بر روی پوست سر شما بماند و یا اینکه می توانید اجازه دهید در تمام طول شب روی موهای شما بماند. اگر موهای شما دچار موخوره شده و نوک آن شکافته شده است، در این حالت تنها راه حل مناسب کوتاه کردن موها می باشد.

موهای چرب

چنانچه دارای موهای چرب می باشید در این صورت باید 1 یا 2 مرتبه در هفته موهای خود را با استفاده از شامپوهای مخصوص موهای چرب شستشو دهید. چنانچه از شامپوهای مخصوص موهای چرب بیش از حد استفاده کنید انگاه احتمال فعال شدن سبوم SEBUM و در نتیجه افزایش چربی پوست سر می باشد. از همین رو چنانچه مجبورید که موهای خود را به صورت روزانه بشورید می توانید از شامپو های مخصوص روزانه با PH خنثی استفاده کنید.

به منظور تمیز و پاکیزه نگه داشتن مو می توانید از ماسک های مخصوص مو استفاده کنید و همچنین از تحریک پوست سر با استفاده از ماساژ دادن و یا برس زدن پرهیز نمایید.

یکی از مواردی که می تواند باعث چرب شدن و ایجاد موخوره در موها گردد رنگ کردن و یا فر کردن موها است، اما راه حل این موضوع چیست؟ شوستن موها با استفاده از شامپوهای روزانه با PH خنثی، مراقبت و تقویت موها با استفاده از ماسک های تقویتی مخصوص مو بر روی سطح مو و سطح پوست سر

شوره سر

شوره سر می تواند به دو صورت شوره چرب و یا شوره خشک باشد که پیش از درمان آن لازم است نوع شوره را مشخص نمایید. شوره خشک از پوست سر جدا می شود و بر روی شانه ها می ریزند اما شوره های چرب بر روی پوست سر می چسبند و سبب ایجاد خارش پوست سر می گردند.

جهت درمان شوره خشک لازم است از شامپوهای ضد شوره مخصوص به مدت یک ماه و دو بار در هفته استفاده کنید ( توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد می تواند باعث تحریک شدن پوست سر می گردد ) و پس از این دوره لازم است که به مدت هر 15 روز یک بار به درمان پیشگیرانه را با شامپوی ضد شوره ادامه دهید.

شوره های چرب می توانند با مشکلات پوستی همچون لکه های قرمز و وجود شوره روی پیشانی و ابرو و… همراه باشند که برای این مورد حتما لازم است که به پزشک متخصص مراجعه نمایید و با وی مشورت کنید. پزشک علت این مورد را تشخیص می دهد و با توجه به علت آن درمان مناسبی را برای شما ارئه می دهد.

مراقبت از موهای خشک، معمولی و چرب

استفاده از تقویت کننده بعد از شاپو زدن

استفاده از تقویت کننده ها پس از خشک کردن موها و بر روی موهای خشک مورد استفاده قرار می گیرد و به منظور اثر گذاری بهتر لازم است که چند دقیقه ای روی موها بماند ( هر تقویت کنند دستور مصرف مخصوص به خود را دارد که بر روی بسته بندی آن درج شده است )

استفاده از نرم کنندها باعث شستشوی آسان موها می گردد، ماسک مو نیز اثر بسیار مطلوبی بر روی موها دارد، در صورتی که موهای خشک یا معمولی دارید و یا موهایتان توسط عوامل بیرونی همچون دکولوره، رنگ، فر، براشینگ مکرر، باد، آفتاب و… دچار آسیب شده اند، استفاده از ماسک مو بسیار می تواند برای تقویت موهایتان مفید و کارامد باشد. به منظور افزایش تاثیر گذاری ماسک ها لازم است که موهایتان را در یک حوله گرم بپیچید و اجازه دهید مدت زمان بیشتری روی موهایتان بماند.

برخی از تقویت کننده های مو پس از استفاده نیاز به شستشو ندارند همچون سرم های مو که تنها استفاده از چند قطره ی آنها می تواند خشکی و خشنی موها را از بین ببرد و درخشندگی را به موها بدهد.

سلامت موها و تغذیه

زیبایی و سلامت موها به دلیل عوامل درونی و همچنین اهمیت دادن و رسیدگی به موها ناشی می شود. موادی همچون پروتئین ها، آهن، روی، ویتامینB و گوگرد برای تقویت مو بسیار لازم و ضروری هستند. مکمل های غذایی مختلفی برای مو در بازار موجود هستند که می توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید و لازم است که آنها را در یک دوره سه ماهه مورد استفاده قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =