علت ریزش مو در زنان و نحوه تشخیص و درمان

علت ریزش مو در زنان و نحوه تشخیص و درمان

علت ریزش مو در زنان و نحوه تشخیص و درمان: ریزش مو در مردان به عنوان یک موضوع غیر عادی نیست و بسیاری از مردان در سن های متفاوتی دچار ریزش مو می شوند و با نگاهی به اطراف می توان مردان بسیاری مشاهده کرد که دارای موهای کم پشتی هستند و یا اینکه ممکن است کاملا طاس باشند و برای این افراد این موضوع یک دغدغه به حساب نمی آید.

ریزش مو در زنان

به گزارش وب سایت راچه (Racheh ) ریزش مو در مردها به عنوان یک اتفاق خیلی خاص نیست چرا که همان طور بیان شد بسیاری از مردان به ریزش دچار هستند اما این مسئله در زنان به عنوان یک موضوع کاملا خاص می باشد و کم مویی و کم پشتی موها می تواند تاثیرات منفی بر روی ظاهر آنها داشته باشد. بانوانی که به کم پشتی شدید مو دچار شده اند اغلب دچار افسردگی می گردند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و در برخی موارد شاهد این هستیم که روابط اجتماعی آنها محدود می شود.

در ادامه به بررسی دلایل شایع ریزش مو در زنان و نحوه تشخیص و درمان آن می پردازیم.

درمان ریزش مو در زنان با داروهای گیاهی

مشکلات هورمونی

ازدیاد هورمون تستوسترون(هورمون مردانه): تستوسترون به عنوان یک هورمون مردانه به حساب می آید و از این هورمون مقدار کمی در بدن زنان وجود دارد و حضور این هورمون در بدن جهت سلامتی لازم است اما هنگامی که این هورمون بیش از حد مجاز خود ترشح شود باعث ایجاد مشکلات و بیماری هایی می شود از جمله ریزش مو، رشد موهای زائد در  صورت، دست، پاها و سایر نقاط بدن. از دیگر علائم افزایش هورمون تستوسترون در زنان می توان به این موارد اشاره کرد: خشکی واژن، ارگاسم دیر هنگام و قاعدگی های نامنظم

ازدیاد هورمون کورتیزول: کورتیزول به هورمون استرس به حساب می آید، و افزایش این هورمون به عنوان یکی از دلایل ریزش مو در بانوان است. عدم تعادل این هورمون در بدن باعث ایجاد یک سری مشکلات می گردد از جمله سردرد، بی قراری، بی خوابی، نوسانات خلق و خوی که در نتیجه آن شاهد ریزش مو خواهیم بود. زیاد ترشح این هورمون بیانگر این است که فرد تحت استرس های جسمانی یا روحی بوده است. خانوم  هایی مقدار ترشح هورمون کورتیزول در بدنشان افزایش پیدا کرده معمولا از لحاظ شخصیتی افرادی مضظرب، عصبی و اغلب پرخاشگری هستند.

کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید هم در مردها و هم در زنان می تواند از علل ریزش مو باشد. این نوع بیماری در زنان نسبت به مردها شایع تر است و بر اساس آمار می توان گفت که بانوانی که دچار کم کاری تیروئید هستند سه برابر مردان می باشند. هورمون های تیروئید عملکرد بسیار تاثیر گذاری بر روی سلامت پوست و مو دارند. از جمله عوامل کم کاری غده تیروئید می توان به این موارد اشاره نمود:  ریزش مو، شکنندگی ناخن ها، خشکی پوست، یبوست، ازدیاد وزن، خستگی مفرط و مشکلات گوارش

سندرم قبل از قاعدگی(PMS): برخی از خانوم در دوره قاعدگی، چند روز قبل و چند روز بعد از آن دچار تغییرات زیادی در میزان و تعداد هورمون ها می شوند از جمله هورمون استروژن که این مسئله باعث بیماری جسمی و روانی مختلفی می شود از جمله افسردگی، تحریک پذیری، احساس غم، گرفتگی عضلات، درد در ناحیه شکم، حساس شدن بیش از حد پستان ها و … که به این موارد سندرم پیش از قاعدگی می گویند. این نوع تغییرات هورمونی باعث افزایش میزان ریزش موها می گردد. به صورتی که در برخی از خانوم ها این میزان ریزش به 500 تار مو در روز می رسد.

ریزش مو بعد از زایمان: در دوره بعد از زایمان تغییرات هورمونی در بدن خانوم ها ایجاد می شود و معمولا از 2 هفته پس از زایمان این تغییرات را می توان مشاهده نمود و علت ریزش موهای خانوم به دلیل همین تغییرات هورمونی است. ماکزیمم ریزش موها معمولا در هفته های دوم و سوم پس از زایمان است و عموما تا 6 ماه ادامه خواهد داشت و مقدار موهای ریخته شده در هر فرد می تواند متفاوت باشد و بین 100 تار مو تا 500 تار مو متفاوت است.

 

سایر دلایل شایع ریزش مو در خانم ها

ریزش ارثی مو: در خانوم ها ریشه مو به صورت ژنتیکی ضعیف است و این قبیل بانوان از دوره پس از نوجوانی معمولا دارای موهایی نازک و یا کم پشت هستند و با کوچکترین اتفاقی از جمله استرس یا تغییرات هورمونی و یا حتی تغییرات فصلی دچار ریزش می گردند.

داروها: برخی از داروها عوارضی دارند که عوارض آن ها می تواند ریزش مو نیز باشد که این برخی از این داروها توسط خانوم ها مصرف می شوند و حتی خود از عوارض آن اطلاعی ندارند. برخی از داروهایی که باعث ریزش مو می شوند عبارتند از : لووتیروکسین(داروی تیروئید)، متفورمین(داروی دیابت)، قرص های ضد بارداری از قبیل ال دی، داروهای شیمیایی که از ویتامین A تهیه می شوند و برای درمان آکنه می باشند از قبیل راکوتان، داروهای کاهنده کلسترول مانند کلوفیبرات، جم فیبروزیل، اغلب داروهای کاهنده فشار خون، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد قارچ، داروهای ضد افسردگی از قبیل پروزاک، پاکسیل(پاروکستین)، کلومیپرامین، ایمی پرامین.

شما نیز در صورتی که در حال مصرف قرص و دارویی هستید بهتر این است که پیش از مصرف به خوبی در مورد عوارض آن تحقیق کنید و در صورتی که ریزش مو از جمله عوارض آن می باشد می توانید از پزشک خود درخواست کنید تا داروی مشابه ای را برای شما تجویز کند.

 

کم خونی: اکسیژن و مواد مغذی توسط خون به ریشه مو رسانده میشوند و ابتلا به کم خونی باعث می شود که این مواد مورد نیاز به ریشه و پیاز مو نرسد و بدین ترتیب موها ضعیف گردند. نکته ای که لازم است بانوان محترم به آن توجه داشته باشند این است که کم خونی تنها به دلیل کمبود آهن در بدن نیست و می تواند دلایل و عوامل دیگری نیز داشته باشد از جمله کمبود پروتئین، اسید فولیک، ویتامین B12 و B6 و هرگز نباید بدون تشخیص پزشک متخصص اقدام به مصرف خودسرانه قرص آهن نمود.

تالاسمی مینور یکی از علائم کم خونی است و در این نوع بیماری به طور ژنتیکی بدن قادر به دریافت و استفاده از آهن جهت خون سازی نیست و بسیاری از مبتلایان به این بیماری به ازیاد آهن نیز ابتلا دارند که باید مصرف مواد غذایی که حاوی آهن هستند از جمله گوشت قرمز یا تخم مرغ را کاهش دهند.

کمبود پروتئین: تمام قسمت های بدن از هورمون ها و آنزیم ها گرفته تا عضلات و سیستم ایمنی بدن و سلول های بدن همگی حاوی پروتئین می باشند و مو نیز از نوعی پروتئین با نام کراتین تشکیل شده است از همین رو بسیار لازم است که مقدار کافی پروتئین در برنامه غذایی ما باشد. به خصوص برای خانوم چرا خانوم ها نسبت به مردا تمایل کمتری به مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین از جمله ماهی، مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز دارند.

میزان پروتئین لازم برای بانوان به ازای هر کیلوگرم از وزن شان برابر 0.8 گرم است مثلا اگر خانومی 50 کیلوگرم وزن دارد باید روزانه مقدار 40 گرم پروتئین را در برنامه غذایی خود قرار دهد.

کمبود ویتامین ها و املاح معدنی: از دیگران عوامل ریزش مو شامل کمبود روی، منیزیم، کلسیم، ید و ویتامین های D و E است و در ابتدا لازم است که میزان این ویتامین ها و مواد معدنی در بدن و با استفاده از آزمایش های لازم مشخص شود تا بدین ترتیب پزشک متخصص بتواند نوع، دوز و مدت زمان مصرف مکمل های غذایی را برای شما مشخص نماید و به این نکته باید دقت داشت که نباید مکمل های غذایی را به صورت خودسرانه مصرف نمود و بسیار مشاهده شده است که مصرف زیاد مواد معدنی از جمله آهن و مس باعث افزایش ریزش مو گردیده است.

تشخیص و درمان: بسیار تاکید می شود که در مواجه با بیماری ها هرگز اقدام به خود درمانی نکنید و بدون مشورت پزشک متخصص اقدام به خرید محصولات ضد ریزش نکنید ابتدا لازم است که از طریق آزمایش هایی علت ریزش و نوع بیماری مشخص گردد تا بتوان بهترین راهکار درمانی را تجویز نمود و افدام به درمان ریزش مو نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 7 =