علت ریزش مو بعد از زایمان و شیوه درمان آن

علت ریزش مو بعد از زایمان و شیوه درمان آن

علت ریزش مو بعد از زایمان و شیوه درمان آن : یکی از بیماری های شایع ریزش مو مربوط به دوره ی بعد از زایمان می باشد، که در میزان و شدت آن در افراد متفاوت است در برخی از افراد خفیف است و در برخی دیگر با شدت همراه می باشد.

نگرانی ای که در بسیاری از خانوم ها مشاهده می شود این است که ایا این موهای ریخته شده مجدد رشد خواهد نمود و یا اینکه روشی جهت جلوگیری و درمان ریزش مو وجود دارد. بانوانی که میزان و شدت ریزش مو در آنها بسیار زیاد است معمولا دچار استرس و افسردگی بسیار زیادی می گردند.

ابتدا در این قسمت لازم است علت، زمان و میزان ریزش موها را مورد بررسی قرار دهیم:

ریزش مو در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ای است که در بدن خانوم ها ایجاد می شود و زمان شروع آن عموما 2 هفته پس از زایمان است و در ماه دوم و سوم میزان ریزش موها به بیشترین مقدار خود می رسد و این روند معمولا تا شش ماه ادامه خواهد داشت و میزان موی ریخته شده در این دوره برای هرکس متفاوت است و می تواند بین 100 تا 500 تار مو در روز متغییر باشد.

درمان ریزش موی بعد از زایمان

نکته اول: به این نکته توجه داشته باشید که ریزش موها پس از زایمان کاملا امری طبیعی است و بسیاری از بانوان پس از دوره ی زایمان این ریزش را تجربه می کنند اما اصلا نباید نگران باشید و این ریزش معمولا تا 6 و 7 ماه پس از زایمان ادامه خواهد داشت. چنانچه پس از طی این مدت همچنان ریزش موهای شما متوقف نشد لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از دلایلی که ممکن است پس از گذشت 6 ماه همچنان از شدت ریزش موهای شما کم نشده باشد مربوط به شیردهی می باشد چرا که بر اثر شیردهی بدن دچار کمبود ویتامین می گردد ویتامین ها و مواد معدنی ای از قبیل  آهن، روی، کلسیم، منیزیم ویتامین دی، ب12 و … که لازم است با انجام یکسری آزمایش ها این موارد مورد بررسی قرار گیرد.

 

نکته دوم: در دوره بارداری و شیردهی بسیاری از محلول ها و مکمل های غذایی را نمی توان به راحتی مصرف نمود و در واقع منع مصرف برای آنها وجود دارد از همین رو نمیتوان به راحتی راه حل های خوراکی برای جلوگیری از ریزش مو به کار برد و در این دوره صرفا باید به دنبال برنامه های غذایی ای باشیم که از نظر پزشکی مورد تایید باشد و هم اینکه به واسطه شیردهی به نوزاد آسیبی وارد نشود.

 

نکته سوم: عموما بخش زیادی از موهایی که در این دوره دچار ریزش می شوند مجددا رویش خواهد کرد و نیازی به درمان نیست، اما در صورتی که رشد موهای شما به حد معمول نرسید می توانید پس طی دوره ی شش ماه ی پس از زایمان به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =