دلایل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری

دلایل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری

دلایل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری: در صورتی که دارای موهای ضعیف و آسیب دیده هستید می توان گفت که بدن شما دچار عدم سلامتی شده است. استفاده از برخی از داروها و قرار گرفتن در شرایط خاص می تواند اثرات مستقیمی بر روی بدن و به خصوص بر روی موها بگذارد.

در ادامه برخی از دلایل ریزش مو و همچنین نکات لازم جهت برطرف نمودن آنها را خدمت شما بیان می کنیم

♦ ریزش مو:
بسیاری از متخصصین معتقد هستند که هر فرد روزانه 100 تار موی خود را از دست بدهد باز هم طبیعی است و این بدان معنا نیست که شما به زودی کچل خواهید شد. چیزی در حدود 90 درصد از فولیکول های مو در هر زمانی در حال تولید مو می باشند و ماباقی موها یعنی ده درصد دیگر در حال استراحت می باشند و معمولا پس از دو سه ماه دچار ریزش می شوند و موی جدید به جای آنها رویش می کند.

دلایل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری

♦ شوره:
شوره های موجود در سر برخی از افراد مسری نیستند و در صورت تماس با آنها ما مبتلا به شوره نخواهیم شد. اما سوال اینجاست که چگونه ما به شوره ی سر مبتلا می شویم؟ برای این مورد دو نظریه وجود دارد. یک اینکه این شوره ها بر اثر رشد قارچ های پوستی بر روی سر ایجاد می گردند و نظریه دیگه وجود احتمال ایجاد پوسته در سرهای چرب، وجود استرس، چاقی، اگزما، سرما، آب و هوای خشک و  اگزما و یا پسوزیاریس بیشتر می باشد.

♦ نکانی جهت درمان شوره سر
به منظور کاهش جمع شدن سلول های مرده بر روی پوست سر، لازم است که روزانه از شامپوهای ضد شوره استفاده کنیم. در هنگام استفاده از شامپو لازم است که اجازه دهیم شامپو به مدت 5 دقیقه بر روی پوست سر باقی بماند، سپس باید سر را به خوبی شستشو دهید. شامپوهای مختلفی را میتوان در بازار مشاهده کرد و ممکن است جهت پیدا کردن شامپوی مناسب مجبور باشید چندین شامپوی مختلف را تست کنید. ذکر این نکته لازم است که تاثیر یک شامپو ممکن است بعد از مدتی متوقف گردد که در این صورت لازم است با نظر پزشک خود شامپوی مورد نظر را عوض کرده و شامپوی دیگری را امتحان کنید.

 

♦ شوره زرد
اگر شوره سر زرد رنگ و چرب باشد، این احتمال بسیار است که شما به بیماری درماتیک مبتلا شده باشید. درماتیک شوره ای یک نوع التهاب پوستی است و در محل هایی همچون پوست سر که غدد چربی فراوان وجود دارد، ایجاد می شود. درمان این بیماری همچون درمان بیماری های شوره ی سر است و علت این بیماری به هورمون ها، قارچ ها و برخی از مشکلات عصبی بر میگردد.
جهت درمان این بیماری در مواردی که شدت بیماری ضعیف است پیشنهاد می کنیم از شامپوهای ضد شوره استفاده کنید و در موارد شدیدتر پیشنهاد میکنیم که از شامپوهای ضد قارچ و استروئید استفاده نمایید.

 

♦ دلایل طولانی شدن جریان تلوژن
تلوژن حالت استراحت موها است و از جمله علت هایی که باعث طولانی شدن حالت استراحت موها می شود عبارتند از : جراحی، زایمان، مصرف برخی داروها، رژیم غذایی اشتباه، استرس شدید و مشکلات تیروئید اشاره کرد. این موارد از جمله عواملی هستند که پس از دو ماه باعث نازک شدن و همچنین ریزش مو ها می شوند. همچنین لازم به ذکر است که در برخی موارد موهای جدید به سرعت جایگزین موهای قبلی می گردند.

 

♦ کچلی موضعی
کچلی موضعی نوعی بیماری است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه با فولیکول های مو مبارزه می کند و نتیجه ی آن می شود ریزش مو در برخی مناطق پوست سر. در صورتی که یک یا دو قسمت از پوست بدن شما بدین صورت شده لازم به ذکر است که این مورد کاملا طبیعی است، اما در برخی از افراد ممکن است که به دلیل این مشکل تمام یا بخشی زیادی از موهای خود را از دست بدهند. بیماری کچلی موضعی مسری نیست و با داروهای تجویزی می توان آن را درمان نمود و حتی در برخی موارد این بیماری به خودی خود درمان می شود.

 

♦ ریزش موی مردانه
چیزی در حدود 90 درصد از ریزش های موی مردانه به دلیل موارد ارثی و وراثتی است و این نوع وراثب بیشتر از طرف خانواده مادر به فرزندان منتقل می شود. لذا از همین رو موهای خانواده مادری خود را در نظر بگیرید و موهای خود در آینده را به همان صورت تصور کنید.

 

در الگوی ریزش مردانه در اغلب موارد ریزش از خالی شدن شقیقه ها شروع شده و سپس فرق سر را فرا میگیرد و چنانچه از بالا به موها نگاه کنید فرم موها را مشابه با نعل اسب خواهید دید. از جمله داروهایی که برای این نوع ریزش مو تجویز می شود می توان به ماینوکسیدیل (minoxidil) و فیناستراید (finasteride) اشاره کرد.

 

♦ ریزش موی زنانه
در ریزش موی الگوی زنانه معمولا بدین صورت است که تمام موها شروع به نازک شدن می کنند، در زنان ریزش مو برخلاف مردان است و زنان کم پیش می آید که طاس شوند و سرعت ریزش مو در زنان نسبت به مردان بسیار آهسته تر است. بسیاری از عموم بر این باور هستند که موی بلند باعث ریزش مو در زنان می شود که این یک تصور کاملا اشتباه است و عوامل دیگری غیر از این در ریزش موی زنان دخالت دارند.

 

شامپوهای ضد ریزش مو فقط به رویش موهایی که تازه ریخته اند کمک می کنند و به منظور کاهش سرعت ریزش مو در این نوع ریزش ماینوکسیدیل می تواند گزینه مناسبی باشد.

دلایل شایع ریزش مو به همراه راهنمای پیشگیری

♦ اجتناب از نور خورشید
نور مستقیم و پیوسته خورشید می تواند باعث شکنندگی و خشکی موها شود و افرادی که دارای موهای نازکی هستند باید بیش از سایرین در این موضوع دقت و توجه داشته باشند چرا که این افراد بیش از سایرین دچار خشکی مو و همچنین آفتاب سوختگی می شوند، برای در امان بود از نور مستقیم خورشید می توانید از روسری یا کلاه استفاده کنید

 

♦ رژیم غذایی نادرست
رژیم غذایی نادرست یکی دیگر از عوامل شایع در ریزش مو است و در بسیاری از موارد که افراد دچار ریزش موی شدید می شوند یکی از علل اصلی ریزش مو همین رژیم غذایی نا مناسب است! از جمله مواد معدنی بسیار مناسب برای مو می تواند پروتئین ها و آهن را نام برد که مصرف آنها تاثیر بسزایی در سلامت و شادابی پوست و مو دارد. علاوه بر این امگا۳، اسیدهای چرب، روی و ویتامین آ موجود در مواد غذایی باعث جلوگیری از ریزش مو می شوند.

 

رژیم غذایی شما باید به نحوی باشد که دارای کالری مناسب باشد چرا که غذاهای کم کالری فاقد مواد مغذی بوده و این باعث به تعویق افتادن رشد مو شده و همچنین با ادامه این روند شاهد سست شدن پیاز مو و در نتیجه آسیب دیدن و شکننده شدن مو هستیم. علاوه بر این عادت های غذایی نادرست مثلا به تعویق افتادن وعده های غذایی و تغذیه نا مناسب می تواند باعث بیشتر شدن ریزش مو شود.

 

♦ سفید شدن مو
بسیاری از مردم فک می کنند تنها علت سفیدی مو بالا رفتن سن است در حالی که تنها علت این درست نیست، سفیدی مو می تواند از علائم کم خونی، مشکلات تیروئید، کمبود ویتامین ب۱۲ و پیسی (برص) باشد، چنانچه شما هنوز وارد سن 40 سالگی نشده اید و در سر خود موهای سفید زیادی رو می بینید لازم است ابتدا وراثت خود را مورد بررسی قرار دهید و سپس با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

 

♦ ماساژ سر
تاکنون دلیلی بر کاهش ریزش مو در اثر ماساژ سر به اثبات نرسیده، اما لازم به ذکر است که ماساژ سر تاثیر به سزایی در کاهش استرس دارد. در سر رشته های عصبی فراوانی وجود دارد و همین مسئله از جمله دلایل حساس بودن سر به لمس شدن است که با ماساژ مناسب می توان از تنش ها و استرس دور شد.
ماساژ مناسب می تواند باعث آزاد شدن هورمون های مفیدی از جمله روتونین و دوپامین می شود که منجر به القای اثرات مثبت در ما می شود.

 

♦ آنالیز کردن مو
برخی از مراکز این ادعا را دارند که می توانند با آنالیز کردن مو عدم سلامتی و یا کمبود برخی از ویتامین های مو را تجزیه و تحلیل نمایند. هر چند که آنالیز مو باعث می شود تا وجود برخی از سم ها از جمله سرب و آرسنیک را تشخیص داده شود، اما لازم به ذکر است که این آزمایشات می تواند تحت تاثیر شامپو و یا آلودگی های موجود در هوا متفاوت باشد. که بر همین اساس ناجمن پزشکی آمریکا مخالف آنالیز مو جهت تعیین درمان است. لذا لازم است که در این زمینه دقت بیشتری را داشته باشید.

اکنون با شناخت بهتر این عوامل، در پیشگیری از ریزش مو موفق تر خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 7 =