درمان ریزش مو با پی آر پی PRP دروغ یا واقعیت

درمان ریزش مو با پی آر پی PRP دروغ یا واقعیت

درمان ریزش مو با پی آر پی PRP : شیوه درمانی پی آر پی PRP و روش درمانی مزوتراپی یکی از روش های موضعی جهت درمان ریزش مو هشتند و می توانند باعث تقویت و بهبود وضعیت موها گردند، اما به این نکته دقت داشته باشید این روش ها به عنوان روشی برای درمان ریزش مو محسوب نمی شوند.

افرادی که دچار ریزش مو هستند ممکن است تصور کنند که با انجام پی آر پی PRP ریزش موهایشان متوقف می شود، علاوه بر توقف ریزش مو شاهد رشد مجدد موهایشان خواهند بود اما در بسیاری از موارد نتیجه ای حاصل نمی شود و این موضوع به علت تبلیغات غیر واقعی است که در مورد پی آر پی(پلاکت درمانی) صورت گرفته.

دقت داشته باشید که ریزش مو می تواند بنا به دلایل مختلفی باشد که این مسئله به متابولیزم بدن مربوط خواهد بود مواردی از جمله افزایش هورمون دی هیدروتستوسترون، کم کاری غدد فوق کلیوی و تیروئید، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی و غیره که جهت درمان این موارد لازم است زیر نظر پزشک متخصص اقدام به مصرف داروها و یا مکمل های غذایی نمود و انجام درمان های موضوعی به تنهایی باعث رفع ریزش مو نخواهد شد.

نتیجه: از همین می توان بیان داشت که روش های موضعی به تنهایی کارساز نیستند و در کنار درمان های طبی می توانند کمکی برای درمان ریزش مو باشند.

پی آر پی prp برای ریزش مو

آشنایی بیشتر با پی آر پی یا پلاکت درمانی

پی آر پی پلاسمای غنی شده از پلاکت است برای تهیه پلاکت غنی شده مقداری خون از فرد گرفته و سانتریفیوژ می شود. در عمل سانتریفیوژ سلول های مختلف موجود در خون از قبیل گلبول های قرمز، سفید، پلاکت ها و سایرین از یکدیگر جدا می شوند و در نهایت پلاکت ها با سرنگ کشیده و در ناحیه مورد نظر تزریق می گردند.

پلاکت ها دارای فاکتور رشد هستند و تزریق این پلاکت ها در ناحیه مورد نظر باعث افزایش فعالیت سلوی و تکثیر آنها خواهد شد. بر اساس مطالعات و تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که پی آر پی PRP در ترمیم زخم ها، بهبود وضعیت پوست و برخی دیگر از بافت های بدن موثر می باشد و بیش از 15 سال است که این روش در ترمیم بافت ها در بسیاری از کشور ها مورد استفاده قرار می گیرد.

بر اساس نظریه برخی از محقیق، سلول های بنیادی نقش اصلی در prp را بر عهده دارند و به صورت غیر فعال در خون شناور هستند و این قابلیت را دارند که به هر شکل مورد نیاز تبدیل شوند اما جهت فعال شدن نیاز به پلاکت است.

 

تاثیر پی آر پی در درمان ریزش مو و رویش موها چقدر است؟

نکته بسیار مهم در زمینه رویش مجدد موها این است که تمامی روش های درمانی و طبی و استفاده از داروهای موضعی زمانی مفید و موثر هستند که ریشه مو از بین نرفته باشد، در صورتی که مدت زمان بسیار طولانی از ریزش مو های شما گذشته باشد و دیگر بر روی پوست سر شما موهای کرکی و نازک وجود نداشته باشد، انگاه این امکان هست که شما ریشه مو را به طور کامل از دست داده باشید و در این صورت است که هیچ روش و دارو و درمانی نمی تواند برای رشد موهای شما کارساز باشد.

برخی مقالات چاپ شده در مجله های معتبر پزشکی بیان داشته اند که روش PRP می تواند ضخامت موها را بیشتر کرده و رشد آنها را سریعتر نماید اما تاثیر بر روی رویش مو در نواحی طاس که ریشه مو از بین رفته است ندارد.

 

در بعضی از مراکز پس از کاشت مو پلاسمای غنی شده از پلاکت را کنار ریشه تزریق می کنند و بیان می شود که انجام این کار باعث افزایش رشد موی کاشته شده و تراکم می گردد. آیا این مطلب صحیح است؟

برای این مورد تحقیق های کافی انجام نشده است اما انچه که روشن است این است که چنانچه عمل کاشت مو به طور صحیح صورت گیرد، بدین معنا که فرایند انتقال فولیکول ها از ناحیه پشت سر به ناحیه های کم مو و یا طاس بدون آسیب انجام شود، آنگاه نتیجه ایده آل بدست خواهد آمد و نیازمند انجام عمل PRP پی ار پی نخواهیم بود.

prp برای جلوگیری از ریزش مو

در موارد ابتلا به بیماری های زیر نباید از روش پی آر پی PRP استفاده شود

  1. انواع دیابت
  2. بیماری های خونی و مزمن مانند اختلالات انعقادی خون یا سرطان خون
  3. بيماری های كبدی مزمن مانند سیروز کبدی و غیره
  4. بیمارانی که نیاز به مصرف آسپرین یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل پلاویکس، هپارین یا وارفارین دارند

 

مسئله مهم در انجام عمل پی ار پی استفاده از کیت های استاندارد و دارای تاییدیه است و اکثر محصول و ساخت کشور های سوئیس و آلمان است، اما متاسفانه همانند سایر تجهیزات پزشکی،  کیت ها و سانتريفيوژ‌های چینی وارد بازار شده است و نمی تواند عملیات جداسازی و تجزیه فاکتورهای خونی را به طور صحیح انجام دهند و نتیجه آن تزریق پلاسمای ساده به جای پلاسمای تجزيه شده می باشد که اثر درمانی ندارد.

بیشتر کیت های پی ار پی به صورت یک بار مصرف هستند و در صورتی که آن را برای چندین نفر استفاده نمایید امکان عفونت و انتقال بیماری های خونی از یک فرد به فرد دیگر است.

بنا به گفته وب سایت راچه (Racheh ) توصیه می گردد که پیش از انجام عمل پی آر پی حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید تا این اطمینان را حاصل نمایید که برای مشکل فعلی شما انجام عمل پی آر پی مفید است و چنانچه تصمیم به اجرای این کار داشتید لازم است که به مراکز معتبر مراجعه کنید تا هم از کیت های استاندارد استفاده کنند و هم اصول بهداشتی را رعایت نمایند.

همچنین پیشنهاد می شود این مطالب را مطالعه بفرمایید: علت ریزش مو در مردان چیست و ریزش موی ارثی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + یازده =