دانستنی های مربوط به ساختار مو

دانستنی های مربوط به ساختار مو

دانستنی های مربوط به ساختار مو: بر اساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است که در جهان هشت نوع مختلف از مو وجود دارد که این هشت نوع بر اساس شکل مو، نازک و ضخیم بودن موها متفاوت می باشد. اما در حالت کلی می توان انواع و اقسام موها در در سه دسته به صورت صاف، مجعد و فر تقسیم بندی کرد.

ساختار مو همچون ناخن ها دارای جنس کراتینی هستند و علت تفاوت در نوع موها به علت تفاوت در شکل و رنگ آنها، وراثت و … است.

ساختار مو

در حالت طبیعی سر افراد دارای تعداد 100 تا 150 هزار پیاز مو می باشد.  پیازهای مو در فاصله چند میلی متر پایین تر از سطح مو و در داخل حفره هایی قرار گرفته اند. میزان رشد موها در هر ماه به طور میانگین برابر 0.7 تا 2 سانتی متر است. موهای صاف نسبت به موهای فر دارای رشد بیشتری می باشند و از عمر طول عمر یک موی مردانه دو تا 4 سال است در حالی که طول عمر یک موی زنانه بین چهار تا هفت سال می باشد.

همین مسئله نشان می دهد که چرا یک مرد در طول 4 سال نمی تواند موهای بلندتری نسبت به خانوم ها داشته باشد. به عبارت دیگر موی مردانی که در هر ماه موهایشان یک سانتی متر رشد دارد و طول عمر موهایشان به 2 سال رسیده هرگز طول این موها از 24 سانتی متر بیشتر نخواهد شد. اما خانومی که موهایش در هر ماه رشدی برابر 1.5 سانتی متر دارد و دارای طول عمر هفت ساله است می تواند تا 1 متر و 26 سانتی متر رشد داشته باشد.

 

بر طبق نظریه پزشکان همواره 10 تا 15 درصد موها آماده ریزش هستند، این موها سیکل رشد خود را به طور کامل طی کرده اند و پس از هفته ها رشد، دیگر رشدشان متوقف شده و شروع به ریزش می کنند و به جای آنها موهای جدیدی رشد خواهند کرد. در بدو تولد بر روی سر هر کودک چیزی در حدود 1000 فولیکول مو وجود دارد اما به مرور زمان از مقدار آن کاسته می شود تا آنکه تعداد آنها در 30 تا 50 سالگی چیزی در حدود 500 عدد خواهد رسید.

همان طور که بیان شد ریشه و پیاز مو در داخل حفره ای در پوست سر قرار دارد و در این حفره رگ های خونی قرار دارند تا بدین ترتیب اکسیژن، مواد غذایی و كراتینوكیت را به سلول های سازنده کراتین مو برسانند، در همین قسمت به منظور رنگ رسانی به موها ملانوسیت‌ها نیز قرار گرفته اند.

 ساختار موی سر

در قسمت بالای حفره ی پیاز مو، لایه ای دیگر از پوست قرار گرفته که به آن دِرم ( Dermis ) گفته می شود، درم بین اپیدرم و هیپودرم (بافت همبند زیر پوست) قرار دارد. در لایه اپیدرم غده های چربی قرار گرفته اند که توسط آنها سبوم ایجاد و ترشح می شود و به وسیله تولید سبوم می تواند هم موها و سطح پوست را روغن رسانی کند و هم در برابر میکروب ها و آلودگی ها از لایه اپیدرم مراقبت به عمل آورد. این نکته را همواره به خاطر بسپارید که تنها قسمت هایی که در زیر لایه اپیدرم قرار گرفته اند زنده می باشند و موهایی که از لایه اپیدرم عبور کرده اند به واقع مرده محسوب می شود و این امکان وجود دارد که شما به راحتی آنها را برش دهید.

 

همان طور که در ابتدای سخن گفته شده می تواند به شکل صاف، مجعد و فر باشد که این حالت مو بستگی به شکل فولیکول یا حفره ای دارد که پیاز مو در آن قرار دارد و یک فولیکول صاف، گرد و یا به شکل ویرگول می تواند موهایی به فرم صاف یا فر ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 2 =