داروی های مناسب برای درمان ریزش مو

داروی های مناسب برای درمان ریزش مو

داروی های مناسب برای درمان ریزش مو: امروزه جهت درمان ریزش های مو داروهای بسیار زیادی را می توان در بازار مشاهده کرد، اما سوالی که مطرح می شود این است که چگونه باید از بین این همه دارو بهترین و مناسب ترین را انتخاب کرد.

برخی از داروهایی که توسط پزشکان تجویز می شود و یا در داروخانه ها مشاهده می شود می توانند علت ریزش مو را رفع کنند و یا به طور غیر مستقیم باعث کاهش روند ریزش مو شوند.

داروی درمان ریزش مو

لذا نکته ی بسیار مهم در زمینه درمان بیماری ریزش مو این است که در ابتدا علت دقیق ریزش مو را شناسایی کنید و سپس با توجه به نوع و علت بیماری، برنامه درمانی مناسبی را زیر نظر پزشک پیش بگیرید و همواره در نظر داشته باشید که منطقی ترین راه حل جهت درمان بیماری های مربوط به ریزش مو مشاوره با یک متخصص پوست و مو است.

پزشک متخصص ابتدا تاریخچه طبی بیمار را مورد بررسی قرار می دهد و با معاینه سر و سپس انجام آزمایش های خونی مناسب جهت بررسی وضعیت هورمونی فرد بیمار و همچنین تشخیص بیماری های داخلی احتمالی که باعث ریزش مو شده اند، می تواند عوامل اصلی ریزش مو در فرد را تشخیص دهد.

 

معرفی دارو و محلول های ضد ریزش و جلوگیری از ریزش مو

برخی از بیماری های داخلی که باعث ریزش مو می شوند عبارتست از دیابت، تیروئید، تخمدان پلی‌کیستیک، کم‌خونی و… که با کنترل صحیح این بیماری ها می توان جلو ریزش مو را گرفت. یکی از شایع ترین علت های ریزش مو در مردان،  آندروژنیک (هورمونی) است که در این نوع ریزش هورمون مردانه اندروژن و استعداد ژنتیکی فرد به عنوان 2 عامل اصلی در این نوع ریزش مو محسوب می شود.

یکی از روش های درمانی برای ریزش موی آندروژنتیک در مردان، استفاده از محلول موضعی ماینوکسیدیل 2 درصد و یا 5 درصد و مصرف قرص فیناستراید 1 میلی‌گرم است.

به گفته وب سایت راچه ( Racheh ): همان طور که گفته شد یکی از راه حل های درمانی استفاده از داروهای مناسب است و اگر این داروها در اوایل شروع به ریزش مو تجویز شوند در اغلب موارد می تواند به خوبی ریزش مو را در فرد کنترل نماید و بدین ترتیب از تخریب کامل فولیکول های مو جلوگیری کند. اما چنانچه فولیکول مو به طور کامل از بین رفته باشد آنگاه استفاده از این روش های درمانی می تواند باعث رشد موهای کرک مانند و پرز شکل بر روی پوست سر شود و اگر درمان قطع گردد آنگاه موهای ریخته شده نیز احتمال ریزش خواهند داشت. لذا از همین رو بهتر این است که درمان را به موقع شروع کنید و یا اینکه این درمان به صورت پیوسته و تناوبی باشد تا موها به حالت تثبیت شده ی اولیه خود برسند.

 

ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل به عنوان یکی داروهایی شیمیایی است که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند باعث رشد مو شود و به دو فرم 2 درصد و 5 درصد در بازار موجود است و در اغلب موارد پس از 6 ماه استفاده می توان اثرات آن را مشاهده نمود، افرادی که در اوایل شروع ریزش مو هستند و مردانی حداکثر ناحیه تاسی در موهای آنها کمتر از 10 سانتی متر مربع است و همچنین افرادی که پیش از مصرف دارو تراکم موهایشان حداقل 20 تار مو برای هر متر مربع است، استفاده از ماینوکسیدیل می تواند پیشنهاد مناسبی باشد.

 

فیناستراید

فیناستراید (پروپشیا) نیز یکی دیگر از داروهای مناسب است که اثرات آن پس از 4 تا 6 ماه مصرف مداوم نمایان خواهد شد و در اغلب موارد پس از 24 ماه استفاده می توان اثرات واقعی آن را در بیشترین حالت خود دید. اگر چنانچه پس از 6 ماه هیچ گونه اثر و تغییراتی در موهای خود ندید از مصرف آن خود داری کنید چرا که مصرف آن بی حاصل است.

مصرف این دارو تا 12 ماه و قطع یک باره ی آن باعث ریزش موهای در آمده خواهد شد و اثر فیناستراید تا زمانی است که شما این دارو را مصرف نمایید. دقت داشته باشید که بدون تجویز پزشک شما نباید این قرص ها را مورد استفاده قرار دهید و پس از 12 ماه مصرف شاهد رشد موها و کامل و ضخیم شدن آن ها خواهید بود و موهای نازک نیز کاهش می یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 4 =