آیا با تیغ زدن و تراشیدن مو پر پشت می شود

آیا با تیغ زدن و تراشیدن مو پر پشت می شود

آیا با تیغ زدن و تراشیدن مو پر پشت می شود: یکی از تصوراتی که در بین اکثر مردم وجود دارد این است که با تراشیدن موهای سر و در اصطلاح تیغ زدن سر می توان موهای پرپشت تری داشت. حتی برخی از مردم اعتقاد دارند که نباید موهای بدن را با تیغ زد چراکه باعث پر پشت شدن موهای بدن خواهد شد.

این عقیده به گونه ای بود که در گذشته ها بزرگان توصیه می کردند که در سه نوبت مختلف موهای بچه ها را با تیغ بزنید تا موهایشان پر پشت گردد اما با مطالعه ای که محققان انجام دادن به این نتیجه رسیده اند که این موضوع اصلا صحت ندارد.

تیغ زدن سر

در سر هر فرد تعداد مشخصی فولیکول مو وجود دارد که تعداد این فولیکول ها در زندگی جنینی هر فرد مشخص می شود و پس از تولد دیگر فولیکول مویی بر روی سر فرد ساخته نمی شود. این فولیکول ها تحت شرایط مختلف می توانند دچار تغییرات گردند به طوری که می توانند سفید شوند و یا کلا از بین روند و این تغییرات انجام شده می تواند باعث کم شدن موها در خانوم ها و آقایان می گردد.

 

فولیکول های مو در عمق پوست قرار دارند و مو در داخل فولیکول ها ساخته می شود و سپس از پوست خارج شده و به رشد خود ادامه می دهد. از نظر ساختار هندسی مو ها شکل مثلثی شکل دارند و مو ها از پوست سر خارج شده و دور می شوند و بخش انتهایی مو نازک تر از بخش ابتدایی آن است. به همین دلیل است که چنانچه سطح مقطعی ضخیم مو را که نزدیک به پوست سر است قطع کنیم و با تیغ بتراشیم، چند روز بعد شروع به رویش کرده و چون ما سطح مقطع ضخیم آن را می بینیم احساس می کنیم که موها ضخیم تر شده اند.

 

این در حالی است که وقتی موهای سطح بدن را با استفاده از روش اپیلاسیون یا بند انداختن از داخل فولیکول ها خارج می کنیم، آنگاه موقع رشد مجدد مو و خارج شدن ان از سطح پوست، نوک نازک آن را مشاهده می کنیم و تا زمانی که مو بخواهد رشد کند و سطح کلفت آن بر روی پوست قرار بگیرد، زمانی طولانی صرف خواهد شد. لذا بر اساس همین دلایل است که این احساس کاذب به ما دست می دهد که مو با تراشیدن ضخیم تر می گردد.

 

به طور متوسط فاز رشد کو از یک تا هفت سال متغییر است و افرادی که دارای فاز رشد موی بیشتری هستند می توانند موهایشان را بلند تر نمایند به طوری که موها تا زانو می تواند برسد اما افرادی که فاز رشد موی کمی دارند هرگز موهایشان از سر شانه ها بلند تر نخواهد شد. این مسئله به صورت ژنیتیکی در هر فرد وجود دارد و باید دقت داشته باشید که هیچ روش و راهکار خانگی یا دارویی وجود ندارد که بتوان آن را تغییر داد.

بر همین اساس از پزشک خود این درخواست را نداشته باشید که دارویی به شما بدهد تا بتوانید موهای خود را از سر شانه ها بلند تر کنید، و توجه داشته باشید که این مساله به صورت ژنتیکی در بدن شما وجود دارد و نباید بی وقفه پول و وقت خود را هدر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =